Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osocze od słupskich dawców już pojechało do szpitali w regionie. Oczekujących na nie jest dużo więcej!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. RCKIK Słupsk
W środę, 18 listopada, pierwsze dawki osocza od ozdrowieńców z naszego regionu zostały przekazane do sześciu szpitali w regionie. Wszystkie zamówienia są realizowane na bieżąco. - Na tę chwilę jesteśmy w stanie wydać 15 jednostek osocza a w naszym regionie 21 pacjentów czeka na osocze od ozdrowieńców. W związku z tym, że zapotrzebowanie jest ogromne i lista pacjentów dynamicznie ulega zmianie apelujemy o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku - prosi Magdalena Żynis, kierownik Sekcji ds.Organizacyjnych i Sprawozdawczości w Centrum.

Do tej pory 24 ozdrowieńców ze Słupska i regionu oddało osocze w słupskim Centrum. Pierwsze dawki osocza od ozdrowieńców, którzy zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, zostały przekazane do szpitali. Warto podkreślić, że ratuje ono życie chorym na Covid 19 z Pomorza. Osocze ze Słupska trafia do sześciu szpitali - do Słupska, Bytowa, Człuchowa, Miastka, Chojnic i Lęborka.

- Wszystkie zamówienia są realizowane na bieżąco, Na tę chwilę jesteśmy w stanie wydać 15 jednostek osocza. W naszym regionie
21 pacjentów czeka na osocze od ozdrowieńców. W związku z tym, że zapotrzebowanie jest ogromne i lista pacjentów dynamicznie ulega zmianie apelujemy do państwa o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana
Pawła II w Słupsku - apeluje Magdalena Żynis.

Dzięki ozdrowieńcom, którzy zdecydowali się podzielić swoim osoczem możemy pomóc osobom, które walczą o życie w szpitalu w wyniku zakażenia wirusem SARS CoV-2.

- Otrzymujemy bardzo dużo telefonów i wiadomości w tej sprawie, natomiast nie przekłada się to na faktyczne oddanie osocza ze względu na kryteria medyczne. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi na stronie www.krwiodawstwo.slupsk.pl, jeżeli mają
Państwo pytania i wątpliwości prosimy o kontakt z nami pod numerem tel. 59 842 20 21 albo pod adresem e-mail ozdrowień[email protected] - tłumaczy Magdalena Żynis.

Dni Honorowego Krwiodawstwa. Centrum zaprasza w niedzielę

W dniach 22-26 listopada będziemy obchodzić Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. 22 listopada
o godzinie 12 delegacja z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku złoży kwiaty ku pamięci Honorowych Dawców Krwi pod obeliskiem PCK „Dar krwi darem życia” w skwerze przy ul. Małcużyńskiego w Słupsku.

- Z tej okazji zapraszamy wszystkich krwiodawców do oddawania krwi w niedzielę, 22 listopada w godzinach 7-13. Ze względu na to, że jest to dzień wolny od pracy liczymy, że będzie spore ułatwienie logistyczne dla osób pracujących zawodowo, które nie mogą sobie pozwolić na przyjście do Centrum w tygodniu. Zapraszamy również do RCKiK od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14 przy ul. Szarych Szeregów 21.Chętnych do oddania krwi zapraszamy także do naszych oddziałów terenowych,
w których również będziemy świętować Dni Honorowego Krwiodawstwa - mówi Żynis.

Punkty terenowe
• Chojnice, ul. Leśna 10 w dniach poniedziałek i środa, piątek (7:00-10:00)
• Lębork, ul. Węgrzynowicza 13 w dniach poniedziałek i środa, piątek (7:30-10:30)
Każdy dawca, który przyjdzie i odda krew podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa
otrzyma od nas drobny upominek.

Kim jest ozdrowieniec?
Ozdrowieniec to osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa. To także osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2. RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.
 
Kto może być dawcą osocza?

  • Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) 
  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • Są obecnie uznane za zdrowe, czyli przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR) lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
  • Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia)
  • Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

W przypadku, jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciawciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał, jak tylko będzie wynik, będą zaproszone na oddanie osocza. 

 
Jak pobieramy osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał (skontrolowanym podczas ostatniego oddania).
Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

Jak przygotować się do oddania osocza?

• bądź wyspanym
• w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów 
• spożyj lekkostrawny posiłek
• unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
• ogranicz palenie papierosów 
• nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza