Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osteoporoza atakuje także młode kości

Ilona Stec
Choć najczęściej choroba dotyka kobiet w starszym wieku, może zdarzyć się również u osób młodych. Trzeba jej zapobiegać, pamiętając o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

Ostetoporoza, nazywana cichym złodziejem kości, jest chorobą, na którą zazwyczaj cierpią kobiety w okresie pomenopauzalnym. Ich większa podatność na zachorowania wiąże się z przemianami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecych organizmach, związanymi z okresem przekwitania

Osteoporozie sprzyja także niedostatek ruchu, zbyt mała ilość wapnia w diecie. Skutkiem choroby jest postępujące osłabienie kości, stają się one mniej wytrzymałe na urazy, łatwiej się łamią. Oprócz tej atakującej ludzi w starszym wieku, występuje także osteoporoza wtórna, będąca następstwem przebytych chorób lub pojawiająca się w trakcie ich leczenia. Ten rodzaj osteoporozy może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci.

Na osteoporozę wtórną narażone są osoby cierpiące na schorzenia narządu ruchu, przewodu pokarmowego, tarczycy, niedobory hormonów płciowych, przewlekłe choroby nerek, chorzy na cukrzycę, osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu. Choroba może być następstwem leczenia astmy i epilepsji.
- Osteoporozie wtórnej można w pewnym stopniu przeciwdziałać. Mając świadomość czynnika ryzyka, możemy zmienić nasz styl życia, stosując na przykład urozmaiconą dietę bogatą w wapń i witaminę D, unikając nadużywania alkoholu i palenia papierosów, czy - co bardzo istotne - zwiększając codzienną aktywność fizyczną - mówi prof. Janusz Badurski, przewodniczący Polskiej Fundacji
Osteoporozy, ekspert programu na rzecz zmiany złych nawyków Polaków prowadzonego pod hasłem "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

W podobny sposób można przeciwdziałać także "zwykłej" osteoporozie. Dieta stosowana w leczeniu i profilaktyce tej choroby - jak każda prawidłowa dieta -
powinna zawierać wszystkie niezbędne dla organizmu składniki i powinna być dostosowana do wieku, płci oraz trybu życia. Zaleca się w niej jednak spożycie większych ilości produktów zawierających wapń i witaminę D, która jest niezbędna w przyswajaniu tego pierwiastka.

Więcej w weekendowym wydaniu Głosu z 13 lutego 2010 r,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza