Oszczędności w Słupsku: obcięcie dotacji dla przedszkoli niepublicznych

Zbigniew MareckiZaktualizowano 
Przedszkolaki w czasie zabawy w słupskim przedszkolu niepublicznym. <br>
Przedszkolaki w czasie zabawy w słupskim przedszkolu niepublicznym. Fot. Krzysztof Tomasik
Milion złotych zamierza zaoszczędzić w tym roku prezydent Słupska na obcięciu dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Ich właściciele boją się bankructwa, rodzice podwyżki kosztów utrzymania, a radni wahają się.

Ile dopłaca miasto?

Ile dopłaca miasto?

- 575,60 zł - wynosi obecnie miesięcznie miejska dotacja na jednego przedszkolaka w Słupsku
- 2 375 000 zł - tyle dotacji otrzymały w ubiegłym roku przedszkola niepubliczne w Słupsku.
- 19 193 763 zł - tyle dotacji otrzymały przedszkola miejskie w Słupsku w 2010 roku.

W Słupsku działa 7 przedszkoli niepublicznych. Cztery z nich powstały w ostatnich dwóch latach, gdy miejscy radni podnieśli o jedną czwartą dotację z budżetu miasta na jednego przedszkolaka, którą otrzymują tego typu placówki. Tym samym zrównali ją z dotacjami, które dostaje 19 przedszkoli miejskich.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu mogliśmy zaproponować rodzicom opłaty miesięczne za dziecko, które są wyższe od tych w placówkach miejskich tylko o 150-200 złotych. Średnio wynoszą 500 złotych, w miejskim przedszkolu płaci się 300-350 złotych - mówią właściciele przedszkoli niepublicznych w mieście (nazwiska do wiad. red.).

Nie ukrywają, że takie rozwiązanie umożliwiło im zaciągnięcie kredytów na rozpoczęcie działalności i pokrycie wszystkich kosztów.

- Staramy się tak postępować, aby rodzice nie musieli już ponosić dodatkowych kosz-
tów. Dzięki temu stać sporą rzeszę rodziców, których dzieci nie dostały się do przedszkoli miejskich, na posyłanie ich do przedszkola - podkreślają nasze rozmówczynie.

Teraz kobiety boją się o byt swoich placówek, bo są pewne, że jak zostaną zmuszone do podniesienia opłat o 150-200 zł, to rodzice zabiorą dzieci z przedszkola, a ich firmy zaczną plajtować.
Z naszej sondy wśród rodziców wynika, że ta groźba jest realna.

- Teraz płacę za pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym prawie 500 złotych miesięcznie. Dzięki temu mogę nawet 11 godzin dziennie poświęcić na pracę i inne zajęcia, bo wiem, że dziecko w małej grupie ma dobrą opiekę. Gdybym miała płacić 650-700 złotych miesięcznie, to z niego zrezygnuję, bo sama zarabiam nieco ponad 1200 złotych na rękę. Tak duży wydatek powodowałby, że wolałabym rzucić pracę i zostać z dzieckiem w domu - tłumaczy pani Dorota, przedszkolanka z przedszkola niepublicznego.
Czy radni postawią na oszczędności, czy też staną po stronie właścicieli przedszkoli i rodziców, którzy mieli kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca dla swoich pociech w przedszkolach miejskich? Sprawa zostanie rozstrzygnięta na najbliższej sesji rady miejskiej.

- Jestem przeciwna zmianie dotychczasowych zasad, bo przedszkole niepubliczne to biznes, który został oparty na ustalonych regułach. Nie można ich zmieniać w trakcie gry - uważa radna Krystyna Danilecka-Wojewódzka, szefowa komisji oświaty.

Beata Chrzanowska, szefowa Klubu Radnych PO, uważa, że dotację należy obciąć, bo miasto nie jest bogate, a placówki niepubliczne nie oferują ponadstandardowych usług, które by je wyróżniały na tle przedszkoli miejskich.

- Poza tym sąsiadujące ze Słupskiem gminy, z których dzieci chodzą do słupskich przedszkoli, płacą nam tylko 75 procent dotacji. Resztę dopłacamy z kasy miasta - dodaje, podkreślając, że to tylko jej prywatna opinia.

Radny Krzysztof Kido, który dwa lata temu był inicjatorem zrównania dopłaty dla przedszkoli publicznych i niepublicznych, uważa, że to rozwiązanie spełniło swoje zadanie, bo dzięki temu powstały dodatkowe, potrzebne w mieście przedszkola.

- Teraz mamy już taką sytuację, że w przedszkolach miejskich są wolne miejsca. Od września, gdy sześciolatki pójdą do szkół, będzie ich jeszcze więcej - uważa.

Do tematu wrócimy w sobotę. Napiszemy wtedy, co o sprawie przedszkoli sądzą specjaliści.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 110

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To jak nie zrozumiesz sytuacji to w następnym roku Prezydent Ci podziękuje i powie,
że my nie potrzebujemy już prywatnych przedszkoli, gdyż mamy miejsca w placówkach państwowych. Jest ogółem niż demograficzny,dzieci idą wcześniej do szkoły, więc miejsc
w państwowych przedszkolach będzie więcej.
Kobietko przejrzyj na oczy, kasa miejska jest pusta.
Ponadto prowadzisz biznes na własną odpowiedzialność i musisz liczyć się z takimi konsekwencjam

Dobre, podziękuje...akurat takiego prawa nie ma.WSTYD PO!!!WSTYD!

K
Kobietka.007

Pani Aniu z przykrością stwierdzam, że nasza władza doprowadzi do zniszczenia placówek niepublicznych. Nie będę się rozpisywać na ten temat. To, że dotacja zostanie zmniejszona to jest więcej jak pewne, ale jeszcze prowadząc taką a nie inną politykę oświatową doprowadzi wiele przedszkoli do ruiny...
Wysokość dotacji to nie jest jedyny problem...właścicieli niepublicznych placówek w Słupsku.

Szkoda, że nie umieją słuchać innego człowieka z pomysłami, tylko sami udają najmądrzejszych.

a
anna

Tak, jasne. Jeszcze niedawno nawoływaliście, prosiliście by otwierać przedszkola, byście mieli jeden problem z głowy!!!Teraz przedszkola już nie są potrzebne, to trzeba je zniszczyć, tak jak wszystko w tym kraju. Biznes, prywatna firma...tego się łapiecie, a Wy do polityki tak za darmo się garnięcie, za przysłowiowe dziękuję...???!Biznes mówicie?Nie porównujcie jakiejś firmy z prowadzeniem przedszkola, bo świadczy to o waszej niewiedzy i braku kompetencji. Przedszkole, to dzieci, to niewyobrażalna odpowiedzialność, to spełnienie setek wymogów, stawienie czoła wielu kontrolom. Pochłania to ogromne koszta, więc jeśli piszesz, że tak jest wspaniale, to znaczy, że pojęcia najmniejszego o tym nie masz, człowieku!

K
Kobietka.007
Ty to już wszystkie rozumy postradałaś!!! W tym mieście nie jest potrzebny Prezydent, Rada Miejska, eksperci, naukowcy- tylko jakaś tam kobietka , która myśli, że wszystko wie i na wszystkie problemy zna rozwiązania... Naucz się najpierw polskiego jak już ktoś wcześniej pisał bo na kompromis można pójść, nie można tworzyć kompromisów:)

A tu chyba zagrzmiał głos właścicielki przedszkola! Nie chciałabym być w Twojej skórze w wrześniu w 2012r. Mam na myśli oczywiście popyt na usługi i podaż.
B
Bax
swoją drogą ciekawe , że Pan Maciej Wyrocznia nie obetnie dotacji tym wszystkim szkołom niepublicznym , przedszkoli jest 7 a szkół ponad 20... chociaż wtedy musiałby obciąć dotacje też katolickiemu LO, i co wtedy na to "czarna mafia"?? nikt nie podskoczy klechom, LEPIEJ ZABRAĆ PRZEDSZKOLAKOM!!

Zgadzam się z tym w 100%, obciąc szkołom niepublicznym bi jest ich za dużo i niech rodzice płacą za swoje dzieci tyle co w przedszkolu co miesiąc.
A
Aga
Najwięcej ucierpią na tym dzieci, bo rodziców nie będzie stać na opłaty za przedszkola. Wstyd, wstyd PO - tak ma wyglądać polityka prorodzinna, oszczędzając na dzieciach?

A dlaczego nie obetną w szkołach niepublicznych, niech tam rodzice tych uczniów płacą po 500zł miesięcznie, to od razu państwowe placówki im się spodobają.
G
Gość

Wypierniczyć Komendanta Straży Miejskiej Fuksa i będzie kasiora. Będzie o jednego emeryta policyjnego mniej w Ratuszu.

G
Gość
W następnym roku może być o ok. 360 miejsc więcej w państwowych przedszkolach.
12 przedszkoli-12 grup po ok.30 dzieci łącznie daję 360 miejsc.
Proponuję się porozumieć i utworzyć zaproponowany przeze mnie kompromis.
Nie trzeba być tak bardzo zachłannym, gdyż można więcej stracić, a kredyty do spłaty zostaną...

Ty to już wszystkie rozumy postradałaś!!! W tym mieście nie jest potrzebny Prezydent, Rada Miejska, eksperci, naukowcy- tylko jakaś tam kobietka , która myśli, że wszystko wie i na wszystkie problemy zna rozwiązania... Naucz się najpierw polskiego jak już ktoś wcześniej pisał bo na kompromis można pójść, nie można tworzyć kompromisów:)
F
Falco
Pewnie sam prowadzisz prywatne przedszkole a Heniek ci pomaga. Uważam, że obcięcie dotacji dla przedszkoli niepublicznych zmiejszy zyski niektórych właścicieli z - jak niektórzy publicznie opowiadają - 20 tys na 15 miesięcznie. Może wtedy zaczną realizować na prawdę to co obiecują rodzicom. Konkurencja wykosi wreszcie tych, którzy dbając o "interes dzieci" - szczególnie na tym formum - nabijają własne kieszenie. Oczywiście dotyczy to tylko niektórych, bo są przedszkola niepubliczne dobre, z dobrym wyposażeniem i wykwalifikowaną kadrą, w których wszyskie miejsca są zajęte. Są też przedszkola nie cieszące się dużym powodzeniem z różnych względów, i właśnie tym najbardziej zależy na pozostawieniu dotacji na dotychczsowym poziomie.

Jak wilki ciągnie do lasu,tak różnej maści forumowi trole zwąchali atrakcyjny temat i krytykują niepubliczne przedszkola,nie mając pojęcia o czym piszą,na szczęście normalni i znający realia ludzie przechodzą obojętnie nad wydumanymi wypocinami anonimowych wiecznych nieudaczników.
P
Pan Pikuś

swoją drogą ciekawe , że Pan Maciej Wyrocznia nie obetnie dotacji tym wszystkim szkołom niepublicznym , przedszkoli jest 7 a szkół ponad 20... chociaż wtedy musiałby obciąć dotacje też katolickiemu LO, i co wtedy na to "czarna mafia"?? nikt nie podskoczy klechom, LEPIEJ ZABRAĆ PRZEDSZKOLAKOM!!

t
też gość
Ciekawe gdzie są wolne miejsca,w tych większych przedszkolach jak"Zielona Dolina","Miś","Do-Re-Mi" miejsc wolnych brakuje,są w tych mniejszych przedszkolach i to one najdotkliwiej odczują ewentualne zmiany,ale moim zdaniem rada miejska w tym składzie nie zaakceptuje pomysłu prezydenta.

Gościu po co piszesz bzdury. Co to za przedszkole "Miś", od kiedy należy do tych większych, jak można je porównywać z tymi dwoma w których rzeczywiście nia ma miejsc, bo należą do tych najlepszych.
K
Kobietka.007

W następnym roku może być o ok. 360 miejsc więcej w państwowych przedszkolach.
12 przedszkoli-12 grup po ok.30 dzieci łącznie daję 360 miejsc.
Proponuję się porozumieć i utworzyć zaproponowany przeze mnie kompromis.
Nie trzeba być tak bardzo zachłannym, gdyż można więcej stracić, a kredyty do spłaty zostaną...

G
Gość
Pewnie sam prowadzisz prywatne przedszkole a Heniek ci pomaga. Uważam, że obcięcie dotacji dla przedszkoli niepublicznych zmiejszy zyski niektórych właścicieli z - jak niektórzy publicznie opowiadają - 20 tys na 15 miesięcznie. Może wtedy zaczną realizować na prawdę to co obiecują rodzicom. Konkurencja wykosi wreszcie tych, którzy dbając o "interes dzieci" - szczególnie na tym formum - nabijają własne kieszenie. Oczywiście dotyczy to tylko niektórych, bo są przedszkola niepubliczne dobre, z dobrym wyposażeniem i wykwalifikowaną kadrą, w których wszyskie miejsca są zajęte. Są też przedszkola nie cieszące się dużym powodzeniem z różnych względów, i właśnie tym najbardziej zależy na pozostawieniu dotacji na dotychczsowym poziomie.

Ciekawe gdzie są wolne miejsca,w tych większych przedszkolach jak"Zielona Dolina","Miś","Do-Re-Mi" miejsc wolnych brakuje,są w tych mniejszych przedszkolach i to one najdotkliwiej odczują ewentualne zmiany,ale moim zdaniem rada miejska w tym składzie nie zaakceptuje pomysłu prezydenta.
K
Kobietka.007

W przyszłym roku Prezydent otworzy dodatkowo 12 grup i tam większość rodziców zapisze swoje dzieci, więc krzykaczy ( włascicieli prywatnych przedszkoli) już nie będzie.
Skoro nie docenili pomocy miasta i są tak bardzo mocno zachłanni.

W sumie może być o ok. 360 miejsc więcej ( 30dzieci x12 sal-wynika to z liczby przedszkoli państwowych).
Proponuję skorzystać z mojego pomysłu i wypracować wspólny kompromis.

K
Kobietka.007

...

Nie moralizuje, tylko zwróciłam drobną uwagę.
Zgodzę się z Tobą , że Ratusz powininen także cięcia zrobić u siebie, z tego też względu otworzę za momencik nowy temat i zapraszam tam Ciebie, gdyż zapewne będziesz miał wiele do napisania.

Zgodzę się także z Panią , która napisała, że tutaj nie chodzi o dobro dzieci , tylko o mniejszą kasę dla właścicieli, gdyż w innych miastach standardem jest dotacja ustawowa
i przedszkla nie "bankrutują" a kredyty są inwestycyjne, które są majątkiem właściciela.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3