Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsi zachodniopomorscy sołtysi

(mago)
Oto najlepsi zachodniopomorscy sołtysi
Oto najlepsi zachodniopomorscy sołtysi 123rf.com
Lucyna Wilgocka z Rzepnowa (gm. Pyrzyce), Renata Barszcz ze Słodkowa (gm. Suchań) oraz Krzysztof Matuszewski ze wsi Sianożęty (gm. Ustronie Morskie) zostali tegorocznymi laureatami konkursu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o tytuł „Sołtysa Roku 2016”.

Na laureatów – sprawujących swoją funkcję przez co najmniej jedną pełną kadencję – oprócz zaszczytnego tytułu czekają trzy nagrody finansowe (każda w wysokości 5000 zł).  Uczestników do marszałkowskiego konkursu zgłaszali przedstawiciele rad sołeckich i parafialnych, organizacji pozarządowych i społecznych, władzy samorządowej oraz mieszkańcy (grupa 10 osób).

Celem konkursu organizowanego od roku 2013 jest pokazanie i nagrodzenie pracy wyróżniających się, przedsiębiorczych i zaangażowanych w inicjatywy społeczne sołtysów z województwa zachodniopomorskiego.  

– Sołtysi reprezentują najniższy szczebel samorządu lokalnego. Przeprowadzanym z powodzeniem od kilku edycji konkursem o tytuł „Sołtysa Roku” pokazujemy i doceniamy tych wszystkich, którzy potrafią radzić sobie z codziennymi problemami, mają ciekawe pomysły i zdobyli zaufanie swoich mieszkańców. Warto pokazywać organizowane przez sołtysów inicjatywy społeczne. Tradycyjnie już zwycięzcom wręczymy nagrody podczas targów „Agro Pomerania” w Barzkowicach – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Lucyna Wilgocka, pełni swoją funkcję od 25 lat! To siódma kadencja pani sołtys, która razem z mieszkańcami sadzi kwiaty i krzewy, kosi trawniki czy maluje wiaty autobusowe. Zainicjowała m.in. odbudowę kościoła w sołectwie oraz budowę amfiteatru. Działa w spółdzielni socjalnej „Pod Kasztanami”, a w wolnych chwilach śpiewa w zespole „Jaworek”. Dba o środowisko, zachęcając mieszkańców do segregacji i minimalizacji produkcji odpadów. Pomoc pani sołtys jest nieoceniona przy organizacji dożynek i jarmarków. 

Renata Barszcz ze wsi Słodkowo zarządza sołectwem dopiero pierwszą kadencję, ale już dała się poznać jako ambitna i pełna energii organizatorka takich imprez jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy mikołajki. Pani sołtys dba także, aby na wsi odbywały się spotkania integracyjne dla mieszkańców. W przyszłości planuje budowę zadaszenia piknikowego, doposażenie placu zabaw czy malowanie świetlicy. Będzie ubiegać się za pośrednictwem Stowarzyszenia WIR o dodatkowe środki na rozwój miejscowości.
 
Krzysztof Matuszewski ze wsi Sianożęty jest sołtysem od ośmiu lat (dwie kadencje). Dzięki pasji zaradnego włodarza mieszkańcy sołectwa biorą udział w imprezach sportowych, akcjach ekologicznych dla dzieci i młodzieży oraz zbiórkach charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców sołectwa. Pan Krzysztof organizuje też kursy komputerowe dla seniorów czy wspiera osoby bezrobotne, inicjując warsztaty doradztwa zawodowego oraz szkolenia.  – Sołtys wsi to prawdziwe wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Przede wszystkim trzeba być przyjaznym ludziom – mówi o swojej pracy tegoroczny laureat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza