MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwierają atrakcyjne kierunki na słupskich uczelniach

Monika Zacharzewska
Inauguracja roku akademickiego na WHSZ w Słupsku.
Inauguracja roku akademickiego na WHSZ w Słupsku. PK
Za miesiąc zaczną się matury. Słupskie uczelnie myślą, czym przyciąg­nąć maturzystów po zdaniu przez nich egzaminów. Kalkulują, co się opłaca.

W okresie niżu demograficznego uczelnie w całym kraju borykają się z problemem coraz niższego naboru. Wszystkie walczą o potencjalnych studentów, proponując m.in. coraz bardziej atrakcyjne kierunki i specjalności, których ukończenie ma ułatwić młodym ludziom znalezienie pracy.

- Nasza uczelnia przygotowuje się do otwarcia studiów drugiego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo oraz filologia germańska - mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. - Natomiast nie będziemy prowadzili naboru na fizykę oraz filozofię ze względu na nikłe zainteresowanie tymi kierunkami w latach ubiegłych.

Słupska uczelnia, konkurując o studentów, poszerza też ofertę o nowe specjalności. W ramach fizyki technicznej planuje otworzyć specjalności: metody techniczne w kryminalistyce i inżynierię samochodową.

W ramach bezpieczeństwa narodowego - ochronę osób i mienia oraz penitencjarystykę. Na edukacji techniczno-informatycznej - technikę informatyczną, a na politologii - nowe media i komunikację społeczną oraz politykę publiczną.

Nowe specjalności pojawią się też na pedagogice - na studiach pierwszego i drugiego stopnia będzie to pedagogika resocjalizacyjna z penitencjarystyką, a na studiach drugiego stopnia - gerontogogika z promocją zdrowia, która ma umożliwić absolwentom pracę z osobami starszymi m.in. w placówkach opiekuńczych i w zakładach opieki zdrowotnej.

- Ponownie w naszej ofercie edukacyjnej pojawi się propozycja dla dojrzałych kandydatów na studia, która przewiduje kształcenie na kierunku historia 50+. Jak pokazuje dwuletnie doświadczenie, w tym zakresie zainteresowanie seniorów tego typu studiami nie maleje - dodaje Katarzyna Mudryk-Praszczak. - Kolejną propozycją, tym razem skierowaną do osób pracujących, są studia na kierunku politologia, na którym kształcenie odbywa się w systemie wieczorowym, umożliwiającym pogodzenie obowiązków zawodowych ze studiowaniem.
Nowości na niestacjonarnych studiach licencjackich planuje wprowadzić też Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania.

- Oprócz siedmiu dotychczasowych specjalności, od nowego roku akademickiego planujemy uruchomienie kolejnych trzech - mówi dr Agnieszka Sałek-Imińska, dziekan WHSZ.
Po ubiegłorocznym sukcesie specjalności TSL (transport, spedycja, logistyka), uczelnia planuje teraz uruchomić kierunki: rachunkowość, menedżer projektu i menedżer sprzedaży. - Wprowadzamy je po wnikliwych analizach raportów opracowywanych przez instytucje rynku pracy, wskazujące na branże i zawody strategiczne w naszym regionie - tłumaczy pani dziekan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza