Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwórz oczy i zobacz… Wystawa poświęcona ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Otwórz oczy i zobacz… Wystawa poświęcona ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu.
Otwórz oczy i zobacz… Wystawa poświęcona ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu. Krzysztof Piotrkowski
Na Skwerze Pierwszych Słupszczan przygotowana została wystawa fotograficzna poświęcona problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Wystawa organizowana jest przez Kulczyk Foundation i zwraca uwagę na to, że problem dotyczy nie tylko kobiet z krajów Trzeciego Świata.

Kulczyk Foundation oraz Founders Pledge - międzynarodowa organizacjia non-profit założona w 2015 roku, która skupia przedsiębiorców prowadzących działalność filantropijną – w ramach współpracy opublikowały raport „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”. Jest to pierwsze na świecie tego typu opracowanie, które analizuje sektor zdrowia i higieny menstruacyjnej (ang. Menstrual Health and Hygiene – MHH) oraz efektywność programów pomocowych, które mają przeciwdziałać ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu.

Definicja zdrowia i higieny menstruacyjnej składa się z czterech elementów:

  • dostępu do preferowanych i wystarczających środków higienicznych, takich jak tampony lub podpaski higieniczne
  • dostęp do bezpiecznych i higienicznych miejsc do zmiany i utylizacji materiałów higienicznych oraz urządzeń do mycia,
  • znajomość i zrozumienie miesiączki jako procesu biologicznego oraz edukacja nt. sposobów radzenia sobie podczas miesiączkowania,
  • sprzyjające środowisko, w którym miesiączka nie jest piętnowana.

Sama akcja „Otwórz oczy i zobacz...” ma zwrócić uwagę na to, że problem nie dotyczy tylko krajów Trzeciego Świata, ale także państw rozwiniętych. Jak wskazują badania, na podstawie których sporządzano wyżej wspomniany raport, problem dotyczy nawet 500 milionów kobiet na całym świecie.

Zjawisko ubóstwa menstruacyjnego zaczęto badać dopiero na początku XXI wieku. Z tego powodu wcześniej nie dysponowano odpowiednią bazą dowodową, która mogłaby ukazać problem w liczbach.
Teraz, dzięki raportowi, pojawiają się pierwsze dane, które wskazują, że ubóstwo menstruacyjne występuje również w Polsce. Z badań przeprowadzanych przez Kulczyk Foundation wynika, że co piątej Polce zdarza się nie mieć funduszy na zakup odpowiednich środków higienicznych.

W skali świata problem wygląda jeszcze gorzej, ponieważ istnieją państwa, gdzie kobiety są piętnowane z powodu menstruacji, a przeżywanie jej po raz pierwszy wspominają jako koszmar pod względem społecznym. Należy dodać, że w Afryce problem odbija się na dziewczynkach, które z powodu braku odpowiednich środków higienicznych, opuszczają lekcje, aby uniknąć związanego z tym upokorzenia. Stan rzeczy na szczęście powoli się zmienia, ale akcja „Otwórz oczy i zobacz...” jasno wskazuje, że w kwestii edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej jest jeszcze wiele do zrobienia.

- Nasza akcja to nie tylko wystawa fotograficzna, która jeździ po całej Polsce, ale też projekty prowadzone przez nas wspólnie z Biedronką, Rossmannem i innymi podmiotami – mówi Beata Kopyt, dyrektor Projektów Społecznych w Kulczyk Foundation.
Projekty te mają na celu zapewnić odpowiednie środki higieny najbardziej potrzebującym, a także promować wiedzę na temat menstruacji.
- Z naszych informacji wynika, że w mniejszych miejscowościach, gdzie jest większe bezrobocie i bieda, jest większy problem ubóstwa menstruacyjnego. Kobiety muszą wybierać, czy kupią odpowiednie środki higieny menstruacyjnej, czy coś do jedzenia. To jest właśnie ubóstwo menstruacyjne – informuje Beata Kopyt.

Jak dodaje, walka z ubóstwem menstruacyjnym to także walka z tematem tabu, jakim jest menstruacja. Kulczyk Foundation zwraca uwagę, że ten temat musi przestać być sprawą, którą można przemilczeć, a zamiast tego powinien stać się sprawą, o której należy normalnie rozmawiać.

- Wspólnie z wiceprezydent Martą Makuch ustaliliśmy, że będziemy wspierać domy dziecka na terenie Słupska poprzez dostarczanie przez rok do tych placówek środków higieny menstruacyjnej oraz wprowadzimy program „Usamodzielnieni” dla usamodzielniających się wychowanków domów dziecka i pieczy zastępczej – dodała Beata Kopyt.

Przypomnijmy, że w mieście działa Punkt Pomocy Okresowej w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ulicy Niedziałkowskiego 6, skąd kobiety i dziewczęta mogą za darmo pobrać niezbędne środki higieniczne tj. tampony, podpaski, chusteczki i płyny do higieny intymnej. Drugi taki punkt działa przy Jadłodzielni przy ulicy Jaracza 9.

W Słupsku na Skwerze Pierwszych Słupszczan wystawę fotograficzną „Otwórz oczy i zobacz...” będzie można oglądać do 15 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza