Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozdrowieńcy z gminy Kępice chcą oddawać osocze. Kto może zostać dawcą?

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Gmina Kępice
Mieszkańcy gminy Kępice, którzy przechorowali koronawirusa i są już zdrowi, chcą oddawać osocze. Jest ono wykorzystywane w terapii na COVID-19. Gmina deklaruje pomoc w transporcie dawców do punktów pobrań.

Pod koniec września w gminie Kępice wykryto kilkanaście przypadków zakażenia koronawirusem. W kolejnych dniach wykrywano następne zakażone osoby i w efekcie nastąpił wzrost liczny zakażonych. Wielu z nich nadal jest w izolacji, ale część mieszkańców gminy, którzy byli zakażeni mają negatywne testy na obecność koronawirusa i zostali uznani za ozdrowieńców.

- Docierają do nas sygnały, że jest coraz więcej takich osób także na terenie naszej gminy, które jednocześnie deklarują chęć oddania osocza – mówi Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic. - Dlatego zapraszamy do kontaktu z pracownikami urzędu, ponieważ chcemy zorganizować wyjazd tych osób do punktu pobrań w Gdańsku, aby ozdrowieńcy nie ponosili z tytułu podróży żadnych kosztów – dodaje Burmistrz Majewska.

- Mamy już pierwsze zgłoszenia chętnych osób do oddania osocza, zachęcamy kolejne osoby do kontaktu - informuje Agnieszka Itrowska z Urzędu Miejskiego w Kępicach.

Warunki oddania osocza przez ozdrowieńców:

Kto to jest ozdrowieniec?

Osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa;
lub
Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Kto może być dawcą osocza?

Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:

- od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,
- lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
- lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

Są w wieku 18-60 lat,
Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Dodatkowo dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Zobacz także: Szpital w Słupsku jako jedyny w kraju wprowadza prehabilitację

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza