Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozdrowieńcy z gminy Kępice oddają w Słupsku osocze

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Agnieszka Iltrowska z Kępic podczas oddawania osocza w RCKiK w Słupsku.
Agnieszka Iltrowska z Kępic podczas oddawania osocza w RCKiK w Słupsku. UM Kępice
Od 9 listopada Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku pobiera osocze od tzw. ozdrowieńców. Zgłaszają się pierwsi dawcy, m.in. z gminy Kępice.

Ozdrowieńcy z gminy Kępice byli już gotowi do oddawania osocza już miesiąc temu. Przypomnijmy, że pod koniec września w gminie Kępice wykryto kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem. Teraz te osoby są już zdrowe, co wykazały testy, i wiele z nich jest gotowych do oddawania osocza dla potrzebujących.

Urząd Miejski w Kępicach miał nawet plan, aby dawców z gminy dowozić do punktów pobrań w Gdańsku, gdyż wówczas takiej możliwości nie było w Słupsku. Obecnie, kiedy punkt pobrań osocza uruchomiono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, sytuacja z organizacją transportu dawców jest znacznie prostsza.

- Jeśli chętni do oddania osocza mieszkańcy naszej gminy zgłoszą nam zapotrzebowanie, to pomożemy w organizacji transportu do centrum krwiodawstwa do Słupska - deklaruje Magdalena Majewska, burmistrz gminy Kępice.

Pierwsi dawcy z gminy Kępice już oddali osocze w Słupsku.

- Jeśli możemy pomóc, to nie ma się nad czym zastanawiać - podkreśla Agnieszka Itrowska. - Skoro przeszłam już tę chorobę, to teraz mogę to zamienić w coś pozytywnego.

Pani Agnieszka pracuje w Urzędzie Miejskim w Kepicach i podobnie jak kilkoro innych urzędników przeszła niedawno zakażenia koronawisurem i została uznana za ozdrowieńca.

Osocze oddał również Rafał Rakoczy, także pracownik Urzędu Miejskiego w Kępicach.

- Być może niektórzy odczuwają dyskomfort na myśl o wkłuciach, czy podłączeniu do specjalistycznej maszyny. Sam tak miałem. Okazało się, że lęk był niepotrzebny, a teraz została tylko satysfakcja i zadowolenie, że miałem szansę pomóc potrzebującym - cieszy się Rafał Rakoczy.

Na nasz redakcyjny mail nadsyłane są apele o oddawanie osocza, na które czekają także chorzy mieszkańcy z gminy Kępice.

Warunki oddania osocza przez ozdrowieńców:

Kto to jest ozdrowieniec?
Osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa;
lub
Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Kto może być dawcą osocza?

Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:

  • - od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,
  • - lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
  • - lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR)
  • -Są w wieku 18-60 lat,
  • -Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
  • -Dodatkowo dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

ZOBACZ TAKŻE: W Korzybiu rywalizowano w zbieraniu grzybów

W Korzybiu rywalizowano w zbieraniu grzybów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza