Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oznaczenia - problem producenta?

(hs)
Robiąc codzienne zakupy możemy natrafić w sklepie na żywność modyfikowaną genetycznie. Zgodnie z prawem taka żywność powinna być w specjalny sposób oznakowana.

W celu uzyskania odporniejszych, ładniejszych i smaczniejszych odmian roślin, naukowcy, drogą inżynierii genetycznej, wprowadzają do nich geny, warunkujące wystąpienie pożądanej cechy. Tak wyhodowane transgeniczne rośliny lub przetwory z ich udziałem trafiają, na półki naszych sklepów.

Oznaczenia - problem producenta?

- Sprzedajemy przetwory z udziałem np. soi, więc nie mogę wykluczyć możliwości, że takie produkty znajdują się na naszych półkach - informuje Krzysztof Waltoś, prezes sieci sklepów SANO i dodaje, że nie są one w specjalny sposób eksponowane. Podobnie wygląda sytuacja w Torgu. Dyrektor Mariusz Dobrzyński także nie eksponuje modyfikowanych genetycznie produktów, nawet, jeśli trafiają one do sprzedaży. - Obowiązek oznakowania takich produktów spoczywa na producentach i importerach - tłumaczy Dobrzyński. Małgorzata Spychała, rzecznik prasowy sieci sklepów "Biedronka" twierdzi, że zgodnie ze strategią, w produktach sprzedawanych w sieci, nie ma składników modyfikowanych genetycznie.

Będą kontrole

- Prowadzimy kontrole pod kątem prawidłowego oznakowania żywności, jednak specjalnych kontroli dotyczących żywności modyfikowanej genetycznie, jak dotąd, w placówkach handlowych nie przeprowadzaliśmy - informuje Andrzej Kuśpiel, dyrektor delegatury Inspekcji Handlowej w Koszalinie. Ewa Dawidziuk, kierownik oddziału nadzoru koszalińskiego sanepidu, stwierdza, że obecnie nie ma takiego ukierunkowania kontroli. - Mamy sygnały z centrali, że kontrole pod tym kątem będą prowadzone - dodaje pani kierownik.

Uwaga, wegetarianie!

Lista produktów spożywczych, w których mogą występować dodatki z transgenicznej soi lub kukurydzy, jest długa i obejmuje min.: wyroby cukiernicze i czekoladowe, koncentraty spożywcze, sosy, zupy błyskawiczne, margaryny, miksy masła i margaryny, płatki śniadaniowe, przyprawy, sery, konserwy rybne, przetwory owocowe i warzywne, przetwory mięsne i. t. d. Soja i kukurydza jest także podstawowym surowcem do produkcji żywności wegetariańskiej, dań chińskich, dań typu "fast food", mleka sojowego, oraz preparatów mlekozastępczych dla niemowląt i dzieci nietolerujących laktozy i glutenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza