Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci: W przychodni nie ma lekarzy. To zagraża naszemu życiu i zdrowiu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Krzysztof Piotrkowski
Przychodnia MSWiA przy al. 3 Maja, jest nieczynna, ponieważ nie przyjmuje tam żaden lekarz. Oficjalnie opiekę nad pacjentami przejęła główna placówka MSWiA przy ul. Lelewela, ale tam też nie sposób się umówić do lekarza. Pielęgniarki odsyłają... do konkurencyjnej przychodni, bo - jak mówią - nic nie wskazuje na to, aby ktoś miał zostać zatrudniony.

W sprawie przychodni MSWiA w Słupsku otrzymaliśmy już wiele listów i telefonów. Skargi dotyczą obu placówek podległych MSWiA w Słupsku - zarówno tej przy al. 3 Maja, jak i głównej siedziby przy ul. Lelewela. Zaznaczyć jednak należy, że problemy nie dotyczy poradni specjalistycznych, a poradni POZ, czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Pani Iwona (nazwisko do wiadomości redakcji) napisała:
- Mam już drugi raz podejrzenie zachorowania na Covid, a nie mogę uzyskać teleporady i leków, choć mówię pani w rejestracji, że się duszę. Za każdym razem w rejestracji odsyłają do nocnej i świątecznej pomocy doraźnej. Dziś w rejestracji uzyskałam informację, że w Poliklinice mają tylko jednego lekarza na 5 tysięcy pacjentów! Na moje pytanie, czy nie obchodzi ich to, że pacjenci od nich odchodzą - u mnie w pracy już co najmniej 3 osoby odeszły z Polikliniki ze względu na brak możliwości dostania się do lekarza, czy choćby dodzwonienia do samej przychodni -, pani w recepcji odpowiedziała, że jedni odchodzą, a inni przychodzą - pisze pani Iwona.

- Tylko po co przychodzą? Skoro i tak nie mogą się dostać do lekarza? Czy choćby uzyskać teleporadę. Na moje pytanie, po co przyjmują nowych pacjentów, skoro mają tylko jednego lekarza na 5 tysięcy pacjentów, pani z recepcji odpowiedziała, że nie mogą nie przyjąć. Kto w takim razie dostaje się do tego jedynego lekarza z Polikliniki, skoro ja od roku nie mogę uzyskać nawet teleporady. Czy pani z rejestracji zapisuje tylko po znajomości? Nawet na wypisanie recepty na stałe przyjmowane leki trzeba w Poliklinice czekać dwa tygodnie - sama tyle ostatnio czekałam. Proszę, zróbcie coś z tą chorą sytuacją w słupskiej Poliklinice. Bez waszej interwencji i pomocy nic tam się nie zmieni.

Sprawdziliśmy, w przychodni przy al. 3 Maja są jedynie pielęgniarki, które na pytanie, czy można się zapisać do lekarza, informują rzetelnie: "Lekarza żadnego teraz nie mamy i nie wiadomo, kiedy będzie. Najlepiej pójść do przychodni POLO na Wileńską - tam odchodzą nasi pacjenci i wiemy, że tam zapisują do lekarza" - usłyszeliśmy.

Na stronie internetowej placówki czytamy:
"Od dnia 1.04. 2021 Poradni lekarza POZ w Słupsku przy al. 3 Maja 96 jest zamknięta do odwołania. Powodem zamknięcia jest brak personelu lekarskiego. O dalszej pracy poradni będziemy informować na bieżąco."

Nieco niżej jest ogłoszenie o pracę: "SP ZOZ MSWiA w Koszalinie zatrudni do pracy w Przychodni w Słupsku lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej, specjalistów chorób wewnętrznych na stanowisko lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla dorosłych. Warunki współpracy do uzgodnienia."

Problem z lekarzami w przychodni przy al. 3 Maja jest od listopada. Wtedy zmarł doktor Andrzej Zakrzewski. Opiekę nad pacjentami przejęła placówka przy ul. Lelewela. Jeszcze do końca marca był tam zatrudniony lekarz, który w praktyce przyjmował na Lelewela. Przychodnia na 3 Maja została praktycznie zamknięta. Zostały tam jedynie pielęgniarki, które informują, że lekarza żadnego nie ma.

- Pacjenci zostali porzuceni i zostawieni sami sobie - mówią nasi czytelnicy.

Oficjalnie opiekę nad nimi przejęła placówka POZ na Lelewela. Jednak, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy od pracownika placówki, w przychodni POZ na Lelewela oficjalnie zatrudnionych jest trzech lekarzy, ale razem nie tworzą nawet jednego etatu. Każdy z lekarzy przyjmuje tylko po kilka godzin kilka razy w tygodniu. Stąd problemy pacjentów z rejestracją.

O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się do kierownictwa przychodni MSWiA w Słupsku oraz dyrekcji MSWiA w Koszalinie, której podlega słupska placówka.

Zapytaliśmy: Ilu lekarzy pracuje w obu przychodniach - przy ul. Lelewela i 3 Maja? Dlaczego nie rejestruje się pacjentów? Jakie kroki dyrekcja podjęła, aby zatrudnić lekarzy? Czy przychodnia jest w stanie nadal pracować tak, aby nie zagrażało to zdrowiu i życiu pacjentów?

Niestety, odpowiedź od kierownik słupskiej placówki była krótka:
- Zgodnie z zasadą skarga została przekazana do rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Rzecznik na nią odpowie - poinformowała Mariola Rynkiewicz, kierownik przychodni MSWiA w Słupsku.

Po kilku tygodniach otrzymaliśmy także odpowiedź od rzecznika MSWiA, która jest niewiele dłuższa.

- Informujemy, że w Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Słupsku zostały podjęte wszelkie możliwe działania, by zatrudnić nowych lekarzy. Jednocześnie wyjaśniamy, że obsługę pacjentów przychodni przy al. 3 Maja przejęła przychodnia przy ul. Lelewela 58 - pod odpowiedzią podpisał się Wydział Prasowy MSWiA w Warszawie.

W tej sytuacji pacjentom nie pozostaje nic innego, jak posłuchać rad pielęgniarek i ... poszukać lekarza w innej przychodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza