Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa ze słupskiej izby wytrzeźwień został przewieziony na testy do Gdańska

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Słupska izba wytrzeźwień nie przyjmuje pacjentów. W niedzielę wieczorem zabrano stamtąd mężczyznę z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Mężczyzna, który trafił na izbę wytrzeźwień, wrócił do Polski z zagranicy, najprawdopodobniej jeszcze przed zamknięciem granic.

- Wszystkie służby zadziałały zgodnie z procedurami. Osoba, o której mowa, jest mieszkańcem Sławna, czasowo przebywała na terenie naszego miasta – odpowiada na nasze pytania o okoliczności tej sprawy Monika Rapacewicz ze słupskiego ratusza, któremu podlega Słupski Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - W czasie tego pobytu na terenie Słupska w związku z jego nagannym zachowaniem oraz stanem wskazującym na spożycie dużej ilości alkoholu mężczyzna trafił do Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Z informacji wynika, że gdy mężczyzna mógł już opuścić izbę wytrzeźwień przy wypisie, powiedział, że niedawno przebywał na terenie Niemiec. Miał też część objawów, które mogły świadczyć o chorobie COVID-19.

Koronawirus na Pomorzu. Puste półki, kolejki...jak mieszkańc...

- Z uwagi na wskazanie tych dwóch czynników - teren poza Polską i objawy - lekarz pełniący dyżur zdecydował o wszczęciu niezbędnych działań – dodaje Monika Rapacewicz. - Powiadomiona została Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku. Mężczyzna został przewieziony do Gdańska, gdzie pobrano wymazy (próbki), a następnie z Gdańska został przewieziony do swojego miejsca zamieszkania w Sławnie, gdzie odbędzie kwarantannę, czekając na wynik. SORPA została zdezynfekowana, a dane wszystkich osób przebywających w tym czasie na terenie ośrodka zostały przekazane do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. Mówimy zarówno o kadrze pracowniczej, jak i o osobach, które korzystały z usług ośrodka w tym momencie.

W poniedziałek po południu nieznany był jeszcze wynik testu pacjenta.
- W dniu 22 marca lekarz dyżurujący w Słupskim Ośrodku Rozwiązywania Problemów Alkoholowych telefonicznie poinformował, że osoba przebywająca w tej placówce we wstępnym wywiadzie stwierdziła, że wróciła z zagranicy po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego – informuje Henryka Kisiel, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku. - W wyniku poszerzonego wywiadu okazało się, że osoba ta przekroczyła granicę Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca o godzinie 23.30, czyli na krótko przed obowiązywaniem rozporządzenia. W związku z tym, że u pacjenta stwierdzono kaszel oraz podwyższoną temperaturę, lekarz dyżurujący w SORPA w Słupsku w celu wykluczenia u pacjenta COVID-19 zdecydował o jego przewiezieniu na Oddział Zakaźny w Gdyni celem dalszej konsultacji oraz ewentualnego pobrania wymazów. Obecnie PPIS w Słupsku nie posiada informacji o wynikach badania pacjenta (badania w toku). Sprawa pacjenta została przekazana do PPIS właściwego ze względu na wskazane przez niego miejsce zamieszkania/pobytu. W związku z zaistniałą sytuacją wszystkie osoby ustalone z kontaktu z pacjentem zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym do czasu otrzymania wyniku konsultowanego pacjenta.

Wszystko o testach na koronawirusa. Specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra tłumaczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza