Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Barcinie po remoncie. Zobacz jak wygląda (wideo, zdjęcia)

Piotr Kawałek
Pałac w Barcinie po remoncie
Pałac w Barcinie po remoncie Łukasz Capar
Zakończył się remont zabytkowego pałacu w Barcinie (gm. Kępice). To ostatni pałac należący do Agencji Nieruchomości Rolnych w województwie, który został odnowiony.

Odrestaurowany pałac w Barcinie

Teraz przejmie go gmina.

Niemal trzy lata trwał remont generalny pałacu w Barcinie. Z niemal ruiny, która nie miała nawet tynków, pałac zmienił się w piękny obiekt zabytkowy. Wyremontowano elewację, dach, założono nowe miedziane rynny, odrestaurowano schody, podłogi, drewniane rzeźbione balustrady, piwnice, drzwi. Sami mieszkańcy mówią, że ich pałac był już w katastrofalnym stanie, w mieszkaniach ciekła woda i a ściany były zagrzybione.

Remont kosztował 915 tysięcy złotych, przeprowadziła go Agencja Nieruchomości Rolnych, która obiekt przekaże teraz na rzecz gminy Kępice.

- W naszych zasobach znajduje się 16 pałaców - mówi Włodzimierz Olszewski, dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku. - Wszystkie są już po remoncie. Od 2008 roku na odnowienie zabytków wydaliśmy ponad sześć i pół miliona złotych.

W pałacu mieszka dziewięć rodzin.

- Cieszymy się, że udało się odrestaurować ten piękny zabytek - mówi Magdalena Gryko, burmistrz Kępic. - Kolejnym krokiem będzie zagospodarowanie otoczenia budynku. Spotkamy się też z mieszkańcami, aby zdyscyplinować ich, żeby dbali o pałac jak o swój dom. Niestety, z powodu głodu mieszkań w naszej gminie pałac przynajmniej przez najbliższe lata będzie pełnił funkcję mieszkaniową.

Pałac w Barcinie można oglądać z zewnątrz i wewnątrz na klatce schodowej.

Pałac w Barcinie historia

Pałac został wybudowany około 1740 roku przez Joachima Ewalda von Massow (ur. w 1697 roku w Warcinie, a zmarłego w 1769 roku w Barcinie) w stylu barokowym, wnętrze przebudowane w XX w. Od około połowy XIX wieku pałac w posiadaniu rodziny Puttkamerów, której malowany herb był umieszczony na fasadzie, na drugiej kondygnacji. W drugiej połowie XIX wieku pałac rozbudowano, na nowo zaprojektowano elewacje. Na drzwiach elewacji ogrodowej znajdują się inicjały Karla Wilhelma Beckera. Pod koniec lat 80. XX wieku zmiana poszycia dachu z dachówki na blachę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza