Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Damnicy w czołówce ogólnopolskiego konkursu. Głosowanie wciąż trwa!

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku Pałac w Damnicy bierze udział w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku Pałac w Damnicy bierze udział w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Morski Powiat Słupski
Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku Pałac w Damnicy bierze udział w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. W tej chwili trwa pierwszy etap konkursu i głosowanie internautów. Wśród niemal 400 zgłoszonych obiektów damnicki zespół pałacowy zajmuje aktualnie wysokie piąte miejsce, a w kategorii obiektów zabytkowych jest pierwszy.

XXVI edycja konkursu o tytuł „Modernizacji Roku & Budowy XXI w.” ma na celu wyłonienie i nagrodzenie inwestycji budowlanych ukończonych w ubiegłym roku lub do końca I kwartału roku bieżącego.

Pałac w Damnicy, z racji zakończonego w ubiegłym roku remontu, startuje w kategorii Modernizowanego Obiektu. Porównując wygląd zabytkowego pałacu przed i po przeprowadzonych pracach, trudno było nie zgłosić się do konkursu – o czym mówi Paweł Lisowski, starosta słupski.

- Pamiętając, że w zespole pałacowym mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy czy Centrum Kultury Powiatu Słupskiego, zależało nam na tym, aby budynek nie straszył swoim wyglądem, a zamiast tego stał się wizytówką powiatu słupskiego. Myślę, że wszyscy zgodzą się co do tego, że to, jak prezentuje się dzisiaj Pałac w Damnicy robi wrażenie – mówi starosta.

Przypomnijmy, że remont pałacu, który polegał na renowacji jego elewacji, rozpoczął się w marcu 2019 roku. Wtedy to wykonano prace konserwatorsko-budowlane na kwotę około 518 tys. zł, jednak łączny koszt inwestycji był dużo wyższy.

- Gruntowna renowacja kosztowała razem około 2 mln 730 tys. złotych, z czego blisko milion złotych dofinansowania na ten cel otrzymaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a uroczyste otwarcie pałacu po remoncie odbyło latem ubiegłego roku. Zatem, kiedy ogłoszono kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu, to nie było innego wyjścia, jak tylko pochwalić się tą piękną budowlą, bo myślę, że mamy czym – mówi Paweł Lisowski.

W tej chwili trwa pierwszy etap konkursu, w ramach którego internauci mogą oddawać głosy. Pałac w Damnicy, wśród prawie 400 zgłoszonych obiektów, zajmuje w tej chwili czwarte miejsce z niemal 550 głosami.

- Mając to na uwadze, serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu do oddawania głosów na damnicki pałac. Tak, jak wspomniałem jest się czym pochwalić, a poza tym jest to świetna okazja do promocji naszego regionu – dodaje starosta.

Głosowanie trwa do 20 maja, a głosować można raz dziennie na stronie www.modernizacjaroku.org.pl

Historia Pałacu w Damnicy

Budowę pałacu w latach 70-tych XIX wieku zlecił, według projektu architektów Gustawa Knoblaucha oraz Friedricha Hollina, ówczesny właściciel majątku Richard von Blanksee. Na początku XX wieku, w roku 1910, właścicielem pałacu został baron Karl von Gamp, który w 1890 roku ożenił się z Klarą, córką Fridricha Bayera, założyciela koncernu chemicznego produkującego między innymi aspirynę. To udział w dochodach tego przedsiębiorstwa pozwolił Karolowi i Klarze von Gamp na zakup majątku i inwestycję sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie.

Po śmierci Karola w 1918 roku majątkiem władała baronowa Klara von Gamp. Z kolei po jej śmierci w 1938 roku majątek przeszedł w ręce najstarszej córki i jej męża Karla Armsterima, byłego śpiewaka operowego i malarza amatora.

Po 1945 roku w Pałacu w Damnicy swoją siedzibę miało nadleśnictwo, a następnie Technikum Melioracji Wodnych. Od 1955 roku w pałacu mieścił się Państwowy Zakład Wychowawczy, obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W 1987 obiekt został wpisany do rejestru zabytków i od tamtej pory podlega ochronie konserwatorskiej, a od ubiegłego roku w pałacu mieści się Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.

Damnicki pałac reprezentuje architekturę eklektyczną, łącząc styl neobaroku z elementami neorenesansu. Poza odnowionymi stylowymi elewacjami, szeregiem wykuszy i występów, które tworzą liczne załamania, budowla pochwalić się może pięknymi pomieszczeniami. Jest to m.in. sala balowa, tzw. Sala Lustrzana, gdzie znajduje się namalowany w 1902 roku przez Maxa Gartnera plafon wyobrażający cztery pory roku.

Elementem pałacu, który także rzuca się w oczy, jest rosnąca w marmurowej bibliotece 13-metrowej wysokości palma konopna. Przywieziono ją w 1919 r. z Palestyny i umieszczono w specjalnie dla niej przygotowanym miejscu (obecnie jest ona otoczona przeszkloną kopułą). Jest to najstarsza palma konopna w Europie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza