Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon w Biesowicach. Są pieniądze na renowację zabytku [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Gmina Kępice zdobyła środki finansowe na renowację Panteonu w Biesowicach. Prawie stuletni zabytek zostanie poddany pracom konserwatorskim i odzyska dawny blask. Uporządkowane zostanie też jego otoczenie.

Dofinansowanie renowacji panteonu w Biesowicach zostało przyznane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu „Ochrona zabytków 2022”. Gminie Kępice na odnowę obiektu przyznano 70 tysięcy złotych, a wartość wszystkich prac restauratorskich wyniesie około 160 tysięcy złotych.

- To znakomita wiadomość. Biesowicki panteon doczeka się prac konserwatorskich, które przywrócą mu dawny blask. Cieszymy się, że nasz wniosek zyskał aprobatę ministerstwa – mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

W ramach robót renowacji zostaną poddane mury i posadzka. Ponadto gmina podejmie się również rekonstrukcji zadaszenia obiektu, które przetrwało II wojnę światową, ale po 1945 roku padło łupem szabrowników.

– Zadaszenie panteonu o konstrukcji stalowej zostanie pokryta blachą tytanowo – cynkową. Przewidziano także wykonanie izolacji pionowej wokół fundamentów budowli – informuje Karolina Brzezińska–Ugorek, współautorka wniosku, który został przygotowany wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Warcino.

Panteon został wybudowany w 1924 roku. Monument ufundował hrabia Ernst von Zitzewitz, właściciel pałacu w Biesowicach i okolicznych włości. Ufundowanie panteonu miało wymiar symboliczny. W ten sposób postanowiono uczcić pamięć 19 mieszkańców Besswitz (tak nazywały się Biesowice do 1945 r.), którzy zginęli na frontach I wojny światowej we Francji, Rosji i w Rumunii.

Jest to budowla z białego wapienia z szesnastoma kolumnami. Na każdej z nich znajduje się jedno, dwa, bądź trzy nazwiska mieszkańców miejscowości poległych podczas I wojny światowej, którym pomnik jest poświęcony. Na zwieńczeniu budowli wyryto napis: „Den aus Besswitz fur Kaiser und Reich für König und Vaterland für uns alle im Weltkrieg 1914 - 1918 Gefallenen und Gebliebenen gewidmet am 19. 9. 1924. Herr mach uns Frei”, czyli: „Poświęcony tym, którzy polegli i pozostali w Besswitz dla Cesarza i Rzeszy dla Króla i Ojczyzny dla nas wszystkich w czasie wojny światowej 1914-1918 19 września 1924 r. Panie, uczyń nas wolnymi”.

Do końca II wojny światowej na postumencie w centralnym miejscu pomnika stała odlana z brązu klęcząca postać niemieckiego żołnierza. Jak wspomina Maria Ławrenowicz, która jako dziecko w 1946 osiedliła się wraz z rodzicami w Biesowicach, figurę zdemontowało wojsko, gdyż była wykonana z cennego materiału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza