Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parabanki - co to właściwie jest?

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Parabanki - co to właściwie jest?Instytucje finansowe, które działają podobnie do banków, ale nimi nie są, kuszą klientów obietnicami wysokich zysków.
Parabanki - co to właściwie jest?Instytucje finansowe, które działają podobnie do banków, ale nimi nie są, kuszą klientów obietnicami wysokich zysków. sxc.hu
"Prawie" robi różnicę - jak ogłosił w reklamie jeden z browarów. "Para" też ma niemałe znaczenie. Bo parabank i bank to nie to samo, o czym znów boleśnie przekonali się klienci.

Od momentu zeszłorocznego, głośnego upadku Amber Gold, wiele mówiło się o parabankach oraz o zagrożeniach związanych z inwestycjami w tego typu instytucjach. Niedawno temat znowu powrócił, gdyż w połowie września zbankrutowało Pozabankowe Centrum Finansowe.

Działalność Centrum polegała na udzielaniu pożyczek tzw. "chwilówek", oprocentowanych na kilkadziesiąt procent miesięcznie oraz przyjmowaniu "lokat" i sprzedaży obligacji, z których zysk miał opiewać nawet na 20 proc. rocznie. I choć oferta ta znacznie odbiegała od tej, która proponują prawdziwe banki, znalazły się osoby naiwnie wierzące w łatwy zysk. PCF nie było bankiem. Tym samym nie mogło prowadzić bankowej działalności i nie miało bankowych gwarancji.

Instytucje finansowe, które działają podobnie do banków, ale nimi nie są, kuszą klientów obietnicami wysokich zysków i łatwo dostępnych pożyczek. Wiele osób, widząc w ich działaniach podobieństwo do tradycyjnych banków, decyduje się powierzyć im swoje, niekiedy duże, oszczędności. Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby zdeponowane pieniądze były bezpieczne? Odpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

Według definicji, parabank jest instytucją prowadzącą działalność łudząco podobną do działalności banku: tak samo przyjmuje depozyty i udziela pożyczek. Zasadnicza różnica tkwi jednak w tym, że działalność banków podlega ścisłej kontroli organów zewnętrznych. Pozwala to szybko wykrywać ewentualne nieprawidłowości w ich działaniu, co zapewnia bezpieczeństwo klientom. Natomiast parabanki takiej kontroli nie podlegają, więc nie muszą spełniać żadnych wymogów ostrożnościowych, które nałożone są na banki.

- Warto jednak pamiętać, że nie każda pozabankowa instytucja jest parabankiem - mówi Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. - Popularne firmy pożyczkowe, udzielające tzw. "chwilówek" mają już inną zasadę działania, gdyż nie przyjmują depozytów, co oznacza, że nie opierają swojej działalności na pieniądzach powierzonych im przez swoich klientów.

Skąd zatem wiadomo, że mamy do czynienia z parabankiem? Słowa "bank" w nazwie mogą używać tylko instytucje, które otrzymały licencję Komisji Nadzoru Finansowego i podlegają jej kontroli. To znacznie ułatwia odróżnienie firm "bezpiecznych" od tych, z usług których korzystanie wiąże się z ryzykiem.

Dodatkowo, pieniądze powierzane bankom podlegają gwarancjom wydawanym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, o czym klienci są informowani w placówce. Natomiast w parabanku takich informacji nie otrzymują.

- Na koniec nie należy zapominać, że mimo panującej na rynku konkurencji, banki nie mogą zaproponować oprocentowania znacznie wyższego od rynkowych ofert - zwraca uwagę Gabriela Drzymalska. - Jeśli więc dana instytucja, pomimo niskich stóp procentowych, proponuje wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie depozytów, znacznie przewyższające oferty konkurentów, jest to pierwszy sygnał dla klienta, że powinien zastanowić się nad wiarygodnością instytucji, której chce powierzyć oszczędności.

A co dalej z PCF? Jak poinformował "Puls Biznesu" Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzone jest postępowanie w sprawie prowadzenia działalności bankowej bez licencji i publicznego proponowania nabycia obligacji bez prospektu. Status pokrzywdzonych w tej sprawie ma już ponad sto osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza