Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafie spod Słupska monopolizowały pogrzeby. Jest decyzja UOKiK

Aleksandra Chacińska [email protected]
sxc.hu
Sześć parafii spod Słupska pod lupą UOKiK. Okazało się, że jedynym wykonawcą usług pogrzebowych była Kalla ze Słupska.

Według zawiadomienia wniesionego przed jedno z konkurencyjnych przedsiębiorstw, które wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sześć parafii rzymskokatolickich spod Słupska zawarło umowy na wyłączność usług pogrzebowych z firmą Kalla ze Słupska. Chodziło o parafie w Dębnicy Kaszubskiej, Dobieszewie, Duninowie, Kobylnicy, Kwakowie i Wieszynie.

Na mocy tej umowy Kalla świadczyła niemal wszystkie usługi i ceremonie pogrzebowe na terenie cmentarzy w tych parafiach. Jak informuje rzecznik UOKiK, po przeprowadzeniu procedury sprawdzającej, potwierdzono zaistnienie nieprawidłowości.

UOKiK zakończył właśnie działania wobec sześciu parafii. Dlaczego ich proboszczowie faworyzowali działalność jednego przedsiębiorstwa?

- Proboszczowie z powodów czysto praktycznych stworzyli procedurę faworyzującą jedną z firm. Stałe zlecenie jednemu przedsiębiorcy wykonywania usługi pogrzebowej miało za zadanie usprawnić pracę kancelarii- mówi ks. dr Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Wszystkie parafie dostosowały się do zaleceń Urzędu i zmieniły zakwestionowane postanowienia w umowach.

- Żadna z parafii nie została ukrana. W trybie niecierpiącym zwłoki wyeliminowały praktykę godzącą w interesy osób zlecających pochówek oraz konkurencję pomiędzy przedsiębiorcami pogrzebowymi - mówi Piotr Adamczewski, dyrektor delegatury UOKiK w Bydgoszczy, która prowadziła postępowanie.

Obecnie na terenie cmentarzy parafialnych mogą świadczyć usługi wszystkie zainteresowane tym podmioty.

Właściciel firmy Kalla, Krzysztof Banach, wyraźnie wzburzony stwierdził że postępowanie UOKiK-u to sprawa indywidualna między nim, a urzędem. Po czym odmówił komentarza.

A jak kwestia usług pogrzebowych jest rozwiązana na Cmentarzu Komunalnym w Słupsku?

- Powołanie decyzją Rady Miejskiej zarządu administrującego cmentarzami komunalnymi (Zarząd Terenów Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych), miało na celu sprzeciwieniu się działalności monopolizującej - mówi Zbigniew Ingielewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Od tego czasu miasto nie świadczy usług pogrzebowych, a sam Zarząd jest jednostką budżetową. Niemniej zarówno cmentarze parafialne jak komunalne podlegają tej samej ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego obrotu przedsiębiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza