Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Krajobrazowy Dolina Słupi ma 40 lat. Rozmowa z Marcinem Millerem, kierownikiem Parku

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Park Krajobrazowy Dolina Słupi obchodzi 40. rocznicę powstania. O genezie powstania Parku, jego osobliwościach przyrodniczych oraz o programie obchodów jubileuszu rozmawiamy z Marcinem Millerem, kierownikiem Parku Dolina Słupi.

Park Krajobrazowy Dolina Słupi powstał w grudniu 1981 roku. Celem utworzenia Parku było zachowanie krajobrazu środowiska geograficzno-przyrodniczego rzeki Słupi i jej dorzecza oraz udostępnienie tych zasobów celom dydaktyczno-naukowym i krajoznawczym.

Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Słupsku, która powoływała do życia Park Krajobrazowy Dolina Słupi, utworzono trzy strefy ochronne parku oraz dziesięć obszarów chronionego krajobrazu. Park zajmuje powierzchnię ponad 37 tys. hektarów i jest jedynym w województwie pomorskim parkiem typu dolinnego. Jedną z cech charakterystycznych dla Doliny Słupi jest występowanie jezior lobeliowych. Swoją nazwę zawdzięczają zimno-zielonej roślinie wodnej, lobelii jeziornej, która jest reliktem borealno-atlantyckim.

Z okazji jubileuszu Parku Dolina Słupi przyrodnicy przygotowali specjalny program obchodów rocznicy.

W niedzielę, 29 sierpnia, przyrodnicy zapraszają na „Noc Nietoperzową” do siedziby Parku przy ul. Poniatowskiego 4a w Słupsku. Początek spotkania o godz. 20.

  • 1 września (środa) zaplanowano spacer po Słupsku poświęcony 40. rocznicy istnienia Parku Dolina Słupi oraz działaniom podejmowanym przez Park z zakresu czynnej ochrony związanej z rzeką Słupią. Spacer rozpocznie się o godz. 16.30, zbiórka pod ratuszem.
  • 2 września (czwartek) odbędzie się dzień otwarty w Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia – rzeka wiedzy”. Miejsce: siedziba Parku przy ul. Poniatowskiego 4a. Odbędą się dwie prelekcje ph. „40 lat ochrony przyrody, turystyki i edukacji w PK Dolina Słupi (o godz. 12 i o godz. 16).

Natomiast w piątek, 3 września, zaplanowany jest spływa kajakowy Słupią na odcinku od Soszycy do Gołębiej Góry. Zapisy pod nr tel. 727 660 069. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Do końca września na ul. Nowobramskiej w Słupsku można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną „40 lat upłynęło z biegiem Słupi”.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza