Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Powstańców Warszawskich w Słupsku zmienia wygląd

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Prace w parku Powstańców Warszawskich wykonywane są w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”
Prace w parku Powstańców Warszawskich wykonywane są w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”
W parku Powstańców Warszawskich trwają prace związane z rewitalizacją tego obszaru miasta. Odnawiane jest też otoczenie pomnika Powstańców Warszawskich.

Zakres prac przewiduje zachowanie istniejącego podziału terenu na dwie strefy: rekreacyjną centralną oraz ekspozycyjną, na której zmianie ulegnie nawierzchnia przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz położona zostanie płyta do składania kwiatów, palenia świec i zniczy.

W ramach rewaloryzacji w centralnym miejscu placu zostanie wybudowana fontanna z wielobarwnym oświetleniem ledowym i zamontowane zostaną nowe elementy małej architektury: ławki parkowe, stojaki rowerowe, kosze na odpady, pojemniki na psie odchody itp.

Rewitalizacja parku odbywa się zgodnie z przeprowadzonym w marcu 2019 r. plebiscytem na zagospodarowanie tego terenu. W pierwotnej lokalizacji placu zabaw zamontowane zostaną elementy dla dzieci, m.in. bujaki, karuzele, huśtawki, urządzenia balansujące, rower treningowy, drążki, rodeboardy, KineticWheel, bajarka i muzyczne kwiaty.

Trwają prace końcowe przy budowie Parku Zachodniego w Słupsku, który powstaje w ramach projektu "Kliny Zieleni".Park Zachodni to 3-hektarowa  przestrzeń, którą  wyodrębniono  w ramach zagospodarowywania terenu miejskiego przy ul. Marii Zaborowskiej. Ma stanowić  miejsce wypoczynkowo- rekreacyjne dla mieszkańców nowego Słupska, którzy mieszkają lub będą mieszkać   w nowych budynkach wznoszonych na zachód od ulicy Zaborowskiej, gdzie już od kilku lat powstaje nowe osiedle dla co najmniej 3 tysięcy ludzi.  Północna część parku będzie miała charakter naturalnego ogrodu krajobrazowego. Część południowa – tzw. serce parku, ma  być terenem rekreacyjnym, dostosowanym do potrzeb różnych grup użytkowników. O szczegółach  mówiono podczas konferencji prasowej  prezydent Słupska i jej współpracowników. Ich wypowiedzi zanotowaliśmy na dołączonym filmie.

Kończą się prace przy budowie Parku Zachodniego w Słupsku

Dla młodzieży i osób dorosłych wykonany zostanie teren rekreacyjny wyposażony w elementy siłowni plenerowej do uprawiania street workoutu. Ponadto w parku zamontowane zostanie oświetlenie, dzięki któremu zwiększą się w tym miejscu poziom bezpieczeństwa, funkcjonalność i estetyka miejsca. Zakres prowadzonych prac przewiduje również zabezpieczenie fitosanitarne drzew znajdujących się na tym terenie, a także nasadzenia nowej roślinności.

Renowacji poddany zostanie również pomnik Powstańców Warszawskich, który znajduje się na południowej krawędzi parku. Chociaż monument był odnawiany pięć lat temu (po zniszczeniu przez wandala), jego stan jest fatalny.

Tak ma wyglądać nowy Stary Rynek w Słupsku [zdjęcia]

– Wtedy naprawialiśmy pomnik po uszkodzeniach mechanicznych. Jednak woda drąży beton i potrzeba szybkiej, kompleksowej renowacji – tłumaczy Robert Chomicki ze Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje w Słupsku.

Podczas niedawnego spotkania w ratuszu, w którym uczestniczyły władze miasta, konserwator zabytków, radni, przedstawiciele kombatantów i organizacji pozarządowych, zapadła decyzja o radykalnej zmianie pomnika. Część betonowa pomnika, czyli orzeł i powstaniec, mają trafić do słupskiego muzeum. W ich miejsce zostanie zamówiony odlew z brązu, który zostanie potem pokryty patyną, by miał kolor oryginalnego pomnika.

Pomnik Powstańców Warszawskich był pierwszym i przez lata jedynym pomnikiem powstania warszawskiego w kraju. Pierwszą wykonaną z desek konstrukcję wzniesiono w 1945 roku. Rok później z inicjatywy kapelana Szarych Szeregów ks. Jana Ziei powstał obecny pomnik. Jego twórcą był warszawski rzeźbiarz Jan Małeta.

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądał Stary Rynek w Słupsku. Wystawa Janiny Dylewskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza