Park wodny "Trzy Fale". Cyrkowa akrobacja z przetargami

Bogumiła RzeczkowskaZaktualizowano 
Budowa parku wodnego "Trzy fale"
Budowa parku wodnego "Trzy fale" Archiwum
To, co słupski ratusz wyprawia z przetargami na dokończenie akwaparku, to cyrkowa akrobacja na wyjątkowo cienkiej linie. W piątek balansowano na dziurawym dachu.

Rejonowy Zarząd Inwestycji - jako inwestor zastępczy - ogłosił unieważnienie przetargu na wykonanie pokrycia dachu akwaparku. Ratusz nie ma na to pieniędzy.

"Zamawiający unieważnił postępowanie z uwagi na brak środków pieniężnych, które może przeznaczyć na sfinansowanie realizacji zamówienia" - w uzasadnieniu czytamy wyjaśnienie, że rada miejska nie zgodziła się na przeniesienie środków na budowę akwaparku na rok 2014.

Zobacz także: Radni kontra prezydent i dach akwaparku

Prezes RZI Cezary Waśniewski, który podpisał się pod unieważnieniem przetargu, twierdzi, że to decyzja zamawiającego, czyli ratusza.

- Dostaliśmy informację z SOSiR-u, który prowadzi inwestycję w imieniu miasta. Nie chcę komentować całej sprawy - mówi prezes i po odpowiedzi na resztę pytań odsyła nas do biura prasowego ratusza. To już wydało komunikat. Decyzję o unieważnieniu przetargu ratusz tłumaczy tak:

- Rada Miejska, odrzucając większością głosów uchwałę o przeniesieniu na rok 2014 środków finansowych niezbędnych do dokończenia budowy Parku Wodnego, w oczywisty sposób zajęła stanowisko, aby nie kończyć budowy Parku Wodnego, a jedynie ograniczyć się do wykonania dachu, jest to nie do przyjęcia - czytamy
w komunikacie Dawida Zielkowskiego, rzecznika prezydenta miasta.

- Nie można przy 70% zaawansowaniu inwestycji, gdzie są już zamontowane drogie specjalistyczne urządzenia, ograniczyć się tylko do dokończenia dachu, a nad dokończeniem pozostałej części w nieskończoność się spierać i debatować. Park Wodny należy ukończyć w całości, ponieważ od tego uzależnione jest dofinansowanie marszałka. Niepodjęcie przez Radę Miejską uchwały o zapewnieniu finansowania budowy Parku Wodnego w 2014 roku jest w zasadzie jednoznaczne z próbą przerwania jego realizacji, a tym samym dążeniem do zmarnowania już zainwestowanych środków i do oddania dofinansowania.

Rzecznik dodaje, że przetarg na dach zostanie z powrotem włączony do "dużego przetargu" na dokończenie budowy.

- Przeniesienie terminu otwarcia przetargu na listopad jest konieczne, aby radość sabotowania budowy nie wpłynęła na decyzję wykonawców o złożeniu ofert
- tak to określa ratusz.

- Powszechnie wiadomo, że warunkiem zaangażowania się prywatnego podmiotu w wielomilionowy kontrakt jest zapewnienie przez inwestora stabilności finansowania inwestycji. Wszelka pod tym kątem niepewność spowoduje, że potencjalny wykonawca albo nie złoży oferty, albo tak skalkuluje ryzyko, że podana przez niego cena w ofercie będzie znacznie wyższa niż rynkowa.

Rzecznik zapewnia, że dach zostanie uszczelniony, obiekt zabezpieczony, a inwestor nadal będzie odpowiadał na pytania oferentów w postępowaniu przetargowym.

- Aby woda nie ściekała, możemy zlecić prace naprawcze z wolnej ręki - wyjaśnia Dawid Zielkowski. - Dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o unieważnieniu przetargu, mając świadomość, że część faktur musiałaby być zapłacona w przyszłym roku, na który nie zostały przesunięte środki. Te 16,5 miliona złotych to pieniądze pochodzące z emisji obligacji. W tej chwili zostały zdjęte z planów wydatków.

To znaczy, że pieniądze są, ale ich nie ma, bo - według ratusza - przetarg na dach
unieważniono z powodu odmowy rady. Jednak przypomnijmy, że przed sierpniowym przetargiem nikt z ratusza nie pytał radnych o zgodę. Wtedy otwarto kopertę, a przetarg unieważniono z powodu wysoko rażącej ceny, jaką podał
EkoWodrol.

Po co więc przeniesiono na listopad przetarg na dokończenie budowy. Przecież brakiem pieniędzy zagrożona jest cała inwestycja, bo decyzja rady dotyczyła nie tylko pieniędzy na dach.

- Mamy jeszcze jedną sesję przed sobą - odpowiada rzecznik. Ta sesja jednak odbędzie się już po referendum w sprawie odwołania prezydenta Słupska. A na pytanie, kto konkretnie podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na dach, rzecznik nie odpowiada.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Biały
W dniu 30.09.2013 o 18:42, chrumek napisał:

nie zgadzam się. Niech się męczy jeszcze przez rok.

Źle mu życzysz.

On ubogacił nowy cmentarz w kaplicę z krematorium z myślą o innych.

Salus zajął drugie miejsce wśród szpitali, a Słupsk czwarte miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu.

Jak wahadło zegara ściennego. Sukces goni "sukces".

27. 10. 2013 r - na referendum Narodzie, urna nie bodzie.

 

Uwaga, Uwaga!

Nastąpiła zmiana hasła wyborczego lewicowego prezydenta Słupska:

było - Biorę odpowiedzialność

Jest - Sram na wszystko, trwam.

c
chrumek
W dniu 29.09.2013 o 23:43, Lepper napisał:

Kobyliński musi odejść!

nie zgadzam się. Niech się męczy jeszcze przez rok.
s
słupczanin
W dniu 29.09.2013 o 23:43, Lepper napisał:

Kobyliński musi odejść!

Zgadzam się z tobą a wraz z nim Prezesi Spółek Miejskich.Biorą takie wielkie pieniądze jak np. prasa pisała że prezes PG M Sp. z o.o. zarabia około 17tys. Zlikwidować Straż Miejską.

s
siostro basen dla prezyde.

Co się czepiacie? Przecież od ponad roku basen "Trzy Wałki" jest otwarty.

 

o
opas
W dniu 29.09.2013 o 21:23, Leszek napisał:

Panowie "ratuszowcy" niestety zafundowaliscie temu biednemu miastu kolejnego garba choc byc moze checi mieliscie dobre. Jezeli nie ma forsy to nie planuje sie takich inwestycji i nie trwoni publicznych pieniedzy. Teraz wszyscy placimy za wasze bledy. A jezeli chodzi o wodne roztywki to pozostanie nam Basen w Redzikowie albo letnie pluskanie w zimnym Baltyku, dziekuje za uwage, pozdrawiam wszystkich zyczac dobrej nocy :)

Jest taka firma, która nie podaruje pomysłodawcom za niezrealizowanie akwaparku.

Obiecali i nie dotrzymali obietnic.

Największe parcie na dokończenie inwestycji pochodzi  kręgów związanych z Sydkraftem czyli firmą ciepłowniczą, która zainwestowała grube pieniądze w modernizację sąsiedniej kotłowni.

G
GP

A tak o planowanej budowie słupskiego akwaparku mówili i pisali rozsądni ludzie w 2010 roku, przed podjęciem decyzji o jego budowie!!! Oczywiście z automatu zostali wrogami publicznymi Kobylińskiego!!!

 

p
piotr

AQUAPARK?A PO CO SIE MECZYĆ!!!zróbcie z tego biedronkę!!!!!!!!najlepiej ,bo jakos za mało ich u nas jestw miescie!!!!!!!

T
Tretos
W dniu 29.09.2013 o 22:20, eastwood napisał:

Wątpię aby inwestycja finansowana z publicznych pieniędzy mogła być " darowana " za pół darmo " komuś ". Radni słyszeli wcześniej odmienne zdania na temat budowy aquaparku ale pomimo tego głosowali za budową  wiele lat temu . Teraz powini zgodzić się na jendorazowe obligacje , ukończyć budowę i uzyskać środki gwarantowane na wsparcie tej budowy z funduszu UE i skonczyc ten temat raz na zawsze . Jeżeli miastu grożą dodatkowe koszty przez zerwanie przetargu .

Radni przegłosowali budowę w poprzedniej kadencji bo jesienią 2009 roku.

Dofinansowania z UE nie będzie bo obiekt nie został wybudowany według deklarowanych parametrów - został samowolnie powiększony zarówno kubaturowo jak i funkcjonalnie.

O możliwości otrzymania dofinansowania na słupski akwapark  mówią niezorientowani albo fałszywi głosiciele prawd wyssanych z palca.

Niech na ten temat wypowie się Rada Miejska bo ludzie prezydenta kłamią.

M
Marek
W dniu 29.09.2013 o 16:11, Gość napisał:

najlepiej wpuścic CBA zeby zbadalo sprawe od poczatku do konca. a potem zarzuty, najlepiej zbiorowa odpowiedzialnosc, w tym RM, bo oni tez sa winni za zwkloke. rozebrac tego juz nie mozna, bo skad miasto wezmie ponad 20 mln pln na zwrot dotacji unijnej? trzeba to jak najszybciej skonczyc. to wiedza wszyscy. tylko ze jak rozne opcje beda chcialy wykorzystac sprawe parku wodnego do gry politycznej, to on sam sie zawali. a potem beda twarde zarzuty dla wszystkich po kolei. z powodu niegospodarnosci na wielka skale. i beda wyroki. i to wysokie.

Gościu! Próbujesz wmówić, że akwapark trzeba zakończyć.

Skoro nie wierzysz ludziom zorientowanym w rentowności akwaparków to poczytaj sobie (choćby w internecie) w jakie szambo wpadła Ruda Śląska oddając w tamtym roku do użytku akwapark za 123 miliony o nazwie Akwadrom.

Już dopłacają 7 milionów i tak będzie działo się na wieki wieków amen aż pójdą po rozum do głowy i sprzedadzą go za przysłowiową złotówkę aby zostało w kasie 7 milionów.

 

Piszących o bezwzględnej konieczności zakończeniu budowy podejrzewam o to,  że mieszkają poza Słupskiem i ich sprawy ekonomiczne tego obiektu zupełnie nie interesują jak również nie interesuje ich kto będzie spłacał kredyty i kto będzie dopłacał corocznie krocie do jego funkcjonowania.

Skoro zlikwidowano w Słupsku szkoły SP7 i G1 argumentując to kłopotami budżetowymi to jaki argument można przyjąć aby corocznie dofinansowywać akwapark w wysokości 3-5 milionów.

Na naukę dzieci oszczędza się, a na zabawki wodne trwoni się miliony.

W argumentacji o likwidację szkół celował Radny SLD Leon Szymański, a teraz ten sam radny przekonuje na lewo i prawo o konieczności zakończenia akwaparku, który będzie corocznie generował olbrzymie straty.

To jest myślenie starej gwardii korzeniami tkwiącej w realnym socjalizmie lat  70-tych XX w.

Mamy to szczęście, że już 28 października możemy rozsądnie myśleć o dalszych losach tego pomnika pychy naszego Prezydenta, a zwłaszcza jego tragicznej realizacji.

P
Plan B
W dniu 29.09.2013 o 21:39, Gość napisał:

Rada zatwierdziła inwestycję do określonej kwoty,

 

O to jest idiotyzm właśnie .

 

Czyli wydali zgodę  na wydanie mnóstwa pieniędzy do określonej kwoty na budynek dla nietoperzy .

e
eastwood
W dniu 29.09.2013 o 20:52, Gość napisał:

Dlaczego tego nie oddadzą za darmo?

 

 

Wątpię aby inwestycja finansowana z publicznych pieniędzy mogła być " darowana " za pół darmo " komuś ".

 

Radni słyszeli wcześniej odmienne zdania na temat budowy aquaparku ale pomimo tego głosowali za budową  wiele lat temu .

 

Teraz powini zgodzić się na jendorazowe obligacje , ukończyć budowę i uzyskać środki gwarantowane na wsparcie tej budowy z funduszu UE i skonczyc ten temat raz na zawsze .

 

Jeżeli miastu grożą dodatkowe koszty przez zerwanie przetargu .

a
alex55
W dniu 29.09.2013 o 18:35, Referendum napisał:

Po raz ostatni słupszczanie mają szansę, by ich miasto znów było normalne.

Słupszczanie już w 1998-ym ustanowili tutaj prowincjonalną mieścinę i na jakiekolwiek zmiany szans już nie ma.

O
Orzeł Biały

SKANDAL , SAKNDAL I JESZCZE RAZ SKANDAL. WSZYSCY DO DYMISJI A WYBRAĆ TYCH CO MAJĄ CHOCIAŻ 90 IQ A NIE TAKICH DEBILI

G
Gość
W dniu 29.09.2013 o 20:41, W---ny napisał:

Tutaj juz nie chodzi o akwapark, a jedynie o to aby uwalić Kobylińskiego.... Nieważne za czyje pieniądze, nieważne, że grube  PUBLICZNE(nasze) miliony idą właśnie w błoto. Ważne, że opozycja wreszcie zyskała układ sił mogący dokopac swojemu JEDYNEMU "wrogowi zastępczemu". Zastępczemu z tej racji, ze nie potrafi z siebie wykrzesać żadnej logicznej i  dobrej dla lokalnej społeczności inicjatywy, więc uwala inicjatywy miejskie nie zastanawiając się nad faktem, że marnuje pieniądze.Nikt w tej pokręconej totalnie radzie nie rozumie właściwej definicji demokracji i nie potrafi ogranąć faktu, że wcześniej Rada zatwierdziła inwestycję do wykonania i teraz powinna zrobić wszystko, żeby ta zaczęła w końcu służyć miastu i zarabiać na siebie.Ale po co? Zastanawiam sie jaki cel obierze sobie PiS, kiedy Kobyliński w końcu odejdzie z funkcji Prezydenta.

Rada zatwierdziła inwestycję do określonej kwoty, tylko że pan maciej miał to w d...ie - powiększył jej rozmiar. A po drugie wibij sobie z głowy, że ten basenik będzie na siebie zarabiał, będize wymagał ciągłych dopłat z budżetu. Aby nie tracić pieniędzy maciej powinien ustąpić.

Dość już buty, arogancji, megalomanii  i chorobliwego narcyzmu.

L
Leszek

Panowie "ratuszowcy" niestety zafundowaliscie temu biednemu miastu kolejnego garba choc byc moze checi mieliscie dobre. Jezeli nie ma forsy to nie planuje sie takich inwestycji i nie trwoni publicznych pieniedzy. Teraz wszyscy placimy za wasze bledy. A jezeli chodzi o wodne roztywki to pozostanie nam Basen w Redzikowie albo letnie pluskanie w zimnym Baltyku, dziekuje za uwage, pozdrawiam wszystkich zyczac dobrej nocy :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3