PARR kompleksowo wspiera biznes w regionie Pomorza

Artykuł sponsorowany
Polska Strefa Inwestycji daje szanse na dynamiczny rozwój przedsiębiorców na terenie całego kraju. Inwestycje rzędu 420 mln zł i utworzenie 125 miejsc pracy to pierwsze efekty w obszarze Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pomoc publiczna nie jest jedynym magnesem dla firm, dziś oczekują one znacznie więcej.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji od września 2018 roku zwolnienie w podatku dochodowym dla przedsiębiorców jest udzielane nie tylko w granicach specjalnej strefy ekonomicznej. W myśl hasła „Cała Polska Strefą Ekonomiczną” zachęty inwestycyjne są dostępne na terenie całego kraju. Program rządowy Polska Strefa Inwestycji umożliwia uzyskanie pomocy publicznej przez przedsiębiorców planujących realizację nowej inwestycji w sektorze przemysłowym lub nowoczesnych usług dla biznesu.

Pomoc udzielana jest na podstawie uzyskanej decyzji o wsparciu, którą na wniosek przedsiębiorcy w obszarze Słupskiej SSE wydaje Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Wsparcie można otrzymać po spełnieniu odpowiednich kryteriów ilościowych i jakościowych. Co ważne, pomoc jest udzielana na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców zarówno na własnej działce, jak i na nieruchomości objętej statusem Strefy. W zależności od statusu firmy (mała, średnia lub duża) wsparcie może wynieść nawet do 55% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Obecnie zasięg SSSE obejmuje 16 powiatów, zlokalizowanych na terenie trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Każdy przedsiębiorca, planujący nowe inwestycje w tym obszarze może ubiegać się o uzyskanie decyzji o wsparciu na czas od 10 do 15 lat (najdłuższy okres inwestycji realizowanych na terenach objętych statusem SSSE). Do zagospodarowania w SSSE pozostaje jeszcze 530 ha, to całkowita dostępna powierzchnia terenów o statusie strefy. Wolne działki zlokalizowane są w Podstrefach: Darłowo, Debrzno, Kalisz Pomorski, Karlinko, Koszalin, Lębork, Polanów, Redzikowo, Słupsk-Westerplatte, Szczecinek, Tychowo, Ustka, Wałcz i Wieszyno. Ponadto, w zasięgu SSSE jest aż 97 gmin, które również dysponują atrakcyjnymi działkami pod inwestycje. Przedsiębiorcy zainteresowani realizacją nowych projektów inwestycyjnych mogą zgłaszać swoje potrzeby do PARR, która jest regionalnym punktem kontaktowym w obszarze SSSE. Firmy mogą składać wnioski o wydanie decyzji o wsparciu do PARR, która jest uprawniona do wydawania tych decyzji w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

PARR kompleksowo wspiera biznes w regionie Pomorza

Strefa to narzędzie, które zapewnia korzystne możliwości i szanse na dynamiczny rozwój przedsiębiorców i regionu. Ponad dwudziestoletnie doświadczenia Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pokazują, że instrument wsparcia w postaci ulgi w podatku dochodowym sprawdził się wśród przedsiębiorców. Zrealizowali oni blisko 160 projektów inwestycyjnych, inwestując przeszło 2,2 mld zł i zatrudniając 6000 osób. Do największych inwestorów słupskiej strefy należą: Kronospan Szczecinek, Albatros Aluminium, Nordglass, Paula Fish, Q4Glass. Warty podkreślenia jest fakt, że większość z firm strefowych stanowią polskie MŚP. Wiodące branże to przetwórstwo drzewne, motoryzacyjna, wyroby metalowe, przetwórstwo tworzyw sztucznych, spożywcza i magazynowo-logistyczna.

Od wejścia w życie nowego instrumentu wsparcia w obszarze SSSE skorzystało dotychczas 9 przedsiębiorców. Decyzje o wsparciu wydano dla firm: Konmet Sp. z o.o., Korpo Sp. z o.o., Żwirownia Chojnice Sp. z o.o., James Windows Sp. z o.o., Przetwórstwo Rybne Łosoś Sp. z o.o., JS Fabryka Przekładni Sp. z o.o. sp.k., Zakład Usługowy Recyklon Piotr Radosz Sp.j. oraz Usługi Ogólnobudowlane Marbruk Marcin Kwiatkowski. Firmy te zadeklarowały inwestycje na poziomie 420 mln zł i stworzą 125 nowych miejsc pracy. W ramach kryteriów jakościowych zadeklarowały między innymi utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy i wspieranie zdobywania wykształcenia. Co ważne, większość z tych inwestycji zostanie zrealizowana na terenach o wysokiej stopie bezrobocia i miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Dzięki tym przedsięwzięciom lokalne gospodarki będą miały szansę na zrównoważony rozwój.

PARR wspiera przedsiębiorców w wielu aspektach. Od 25 lat Agencja prowadzi szerokie działania związane z rozwojem regionalnym. Od 1997 roku zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, a od 2012 roku Słupskim Inkubatorem Technologicznym. „Dotychczas zrealizowaliśmy 27 projektów o wartości ponad 111 mln zł współfinansowanych z funduszy UE, a także otrzymując wsparcie finansowe i majątkowe od akcjonariuszy naszej spółki, w tym Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska. Projekty wspierają rozwój społeczno-gospodarczy regionu, akcelerację start-up’ów, upowszechnianie nowoczesnych technologii i innowacji, promocję atrakcyjności inwestycyjnej, a także szkolnictwa zawodowego i wyższego oraz rynku pracy i osób wykluczonych społecznie” – mówi Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu PARR S.A.

PARR wspiera także działania na rzecz innowacji i rozwoju nowoczesnych technologii. W tym celu powstał Słupski Inkubator Technologiczny. To miejsce w regionie, dające szanse i możliwości do nawiązywania wzajemnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami, lokalnym biznesem, instytucjami naukowo-badawczymi oraz firmami okołobiznesowymi. SIT posiada preferencyjne warunki najmu powierzchni biurowej i produkcyjnej dla startupów i firm innowacyjnych. Działają tu dwie specjalistyczne pracownie: Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych oraz Odnawialnych Źródeł Energii. Funkcjonuje tu największe w regionie Centrum Szkoleniowo – Konferencyjne.

PARR kompleksowo wspiera biznes w regionie Pomorza

Ponadto na przełomie 2018/2019 roku PARR zrewitalizowała dawne budynki poszpitalne w Słupsku i przygotowuje je pod potrzeby firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Rozwijane jest tu Centrum Kompetencji i Specjalistycznych Usług Doradczych dla przemysłu. Znajdują się tu laboratoria i specjalistyczne pracownie, w tym Centrum Skanowania i Druku 3D oraz infrastruktura wykorzystywana w automatyce przemysłowej, w tym robotyka i systemy wizyjne. Obiekt jest przyjazny środowisku, a na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną, dzięki której optymalizowane są koszty energii elektrycznej. Wkrótce parking przy obiekcie zostanie wyposażony w specjalne wiaty tzw. "carporty" z panelami fotowoltaicznymi, małym magazynem energii i stacją ładowania pojazdów elektrycznych. „Będzie to pierwszy tego typu projekt hybrydowy w regionie, dający możliwość testowania i analizowania wykorzystania OZE w optymalizowaniu kosztów eksploatacji nieruchomości” – podkreśla Mirosław Kamiński. W portfolio specjalistycznych usług doradczych są między innymi: pomiary i skanowanie 3D, kontrola jakości, inżynieria odwrotna, prototypowanie, badania termowizyjne z ziemi i z powietrza, czy efektywność energetyczna.

PARR kompleksowo wspiera biznes w regionie Pomorza
PARR kompleksowo wspiera biznes w regionie Pomorza

Wychodząc naprzeciw dynamicznie rozwijającej się gospodarki i oczekiwań inwestorów PARR we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. z Gdańska obecnie realizuje projekt „Podniesienie standardów obsługi inwestora w województwie pomorskim”. Projekt jest dedykowany dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 Działanie: 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Udział samorządów w projekcie pozwoli na podniesienie poziomu wiedzy pracowników urzędów oraz przygotowanie profesjonalnej oferty skierowanej do potencjalnych inwestorów, a także wypracowanie wysokiego poziomu nawiązania i utrzymania relacji na polu urząd – inwestor/przedsiębiorca. Korzyści dla JST biorących udział w projekcie to przede wszystkim podniesienie kompetencji pracowników w zakresie obsługi inwestora oraz wdrożenie czy udoskonalenie standardów - od stworzenia profesjonalnej oferty inwestycyjnej, wykonania zdjęć terenów inwestycyjnych po przygotowanie wewnętrznych procedur związanych z obsługą inwestora.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Misją PARR jest inicjowanie, promowanie i wspieranie działań służących rozwojowi regionalnemu poprzez świadczenie najwyższej jakości usług. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym. Połączenie głównych filarów działań, we współpracy z lokalnymi i regionalnymi interesariuszami, przynosi największe efekty dla regionu w postaci zrównoważonego rozwoju, nie tylko miasta Słupska i powiatu słupskiego, ale całego Pomorza.

Zespół ds. Promocji i Pozyskiwania Inwestorów zaprasza do kontaktu:
tel. 59 840 11 73
promocja@parr.slupsk.pl
www.sse.slupsk.pl
Facebook.com/SlupskSEZ
YouTube.com/PARR S.A
Twitter.com/PARR_Slupsk
Instagram.com/parr.slupsk/

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3