Pat w temacie podwyżek dla pielęgniarek

Monika Zacharzewska monika.zacharzewska@gp24.plZaktualizowano 
Swoje postulaty pielęgniarki przedstawiły przed słupskim szpitalem w piątek. Wczoraj rozmawiały o nich w Gdańsku.
Swoje postulaty pielęgniarki przedstawiły przed słupskim szpitalem w piątek. Wczoraj rozmawiały o nich w Gdańsku. Monika Zacharzewska
Swoje postulaty pielęgniarki przedstawiły przed słupskim szpitalem w piątek. Wczoraj rozmawiały o nich w Gdańsku.

Wczoraj pomorskie pielęgniarki nie dogadały się w kwestiach płacowych z marszałkiem i dyrektorami szpitali w województwie. Po rozmowach z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego oraz prezesami i dyrektorami pomorskich szpitali sytuacja jest patowa. Jesteśmy w tym samym miejscu co 10 miesięcy temu, gdy rozpoczynaliśmy dyskusję o postulatach pielęgniarek - mówił wczoraj po zakończeniu rozmów w Gdańsku Sebastian Irzykowski, przewodniczący słupskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

On oraz przedstawiciele pielęgniarskich związków zawodowych z całego województwa spotkali się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, by rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach przy realizacji 12 postulatów wypracowanych m.in. podczas spotkań tzw. okrągłego stołu w lutym tego roku.

- Na poniedziałkowym spotkaniu usłyszeliśmy, że ze względu na złą sytuację finansową szpitali na nic liczyć nie możemy. Więc naszym zdaniem dialog z urzędem marszałkowskim skończył się - mówi Sebastian Irzykowski. - Widać pielęgniarki i położne dla naszych rozmówców się nie liczą, a na naszych plecach będzie się tylko robiło kolejne inwestycje i komercjalizacje pomorskich szpitali.

Zobacz także: Słupskie pielęgniarki mówią o postulatach i zapowiadają odejście od łóżek (wideo)

Rozmowy nie przyniosły też rozstrzygnięcia, w jakiej formie szpitale będą wspierać pielęgniarki w podnoszeniu kwalifikacji. Jednak przewodniczący OPiP przyznał, że rozmówcy zapewnili przedstawicieli pielęgniarek i położnych, że w komercjalizowanych szpitalach nie będzie przymusu przechodzenia na kontrakty. - No i rzeczywiście, teraz w tych placówkach, które zostały przekształcone, pielęgniarek na kontraktach jest niewiele. To głównie panie mające już prawa emerytalne - skomentował.

Zdecydowanie zapowiedział jednak, że w kwestiach podwyżek płac organizacje pielęgniarskie broni nie złożą. - Jak będziemy dalej działać, tego jeszcze nie powiem. Ale zapewniam, że pacjenci to zauważą - mówi Sebastian Irzykowski. - Na pewno nie będziemy już narażać się na śmieszność, zakładając czarne koszulki czy organizując głodówki.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anielska

Ale nowość...serio, chciałbym zobaczyć jakiś artykuł z informacją o przełomie w podwyżkach dla pielęgniarek :( 

 

Bo jeżeli nie zobaczymy w końcu informacji o PRZEŁOMIE to pielęgniarki nadal masowo będą wyjeżdżały na programy typu CuraSwiss. 

P
Pacjent
W dniu 21.05.2015 o 11:46, marek nn napisał:

Tej najpazerniejszej /po nauczycielach grupi zawodowej dac po 36 zloty tak jak dostali emeryci i niech zamkna buzki.

marek nn,-Twój wpis popieram w całej rozciągłości.Tak trzymać!Przypomniałeś mi również o "pazernych"nauczycielach.To jest też nienasycona,nie potrafiąca wstrzymać pazerności na "kesz"grupa.Jak nie chcą pracować w zawodzie niech zmienią specjalność zobaczą wtedy jak się "zapieprza"z o wiele mniejsze pieniądze z podobnym do nich wykształceniem!!!

g
gość

Potęga internetu jest taka ,że można kliknąć na temat i ukazuje się prawda.Rozmowy toczą się nie od 10 miesięcy a od 2010 roku gdzie ministrem była E Kopacz.czyli 5 lat.Można prześledzić kariery  polityczne działaczek związku pielęgniarek.To wyjaśnia czemu przez 5 lat jest tak samo.Same pielęgniarki i nauczyciele to tak wielka liczba ,że przy zorganizowaniu i zdeterminowaniu może zmienić rząd.Władza to wie dlatego działacze związkowi nie są osobami przypadkowymi.Czy jakaś pielęgniarka zadała sobie pytanie jaki dywersant ustalił kwotę 1500zł ?To jak w kawale; pożyczyłbyś mi 1500zł ? TAK.No to pożycz mi 100 zł.Odp ;nie mogę! Czemu? Bo 100 zł mam.Ustalając kwotę zaporową ktoś sprytnie załatwił pielęgniarki .W ten sposób pielęgniarki mają zerowe poparcie społeczne co widać również w internecie. O to chodziło.W ten sposób nie będzie żadnego białego miasteczka ,żadnych okupacji gabinetów.Władza może spać spokojnie.Kolejny raz wygrała .Teraz obserwujcie zawrotne kariery polityczne waszych obrońców utrzymywanych z waszych składek.

m
marek nn

Tej najpazerniejszej /po nauczycielach grupi zawodowej dac po 36 zloty tak jak dostali emeryci i niech zamkna buzki.

a
antyspam
W dniu 21.05.2015 o 00:59, mmm napisał:

Jechać do Dudy musicie on wam da

nie szczekaj powski agitatorze

j
jaroGej

chyba w czterech literach ?!

 

a kontrakty jak najbardziej bo wzmagają operatywność i motywują do pracy a nie tylko do liczenia kafelek na ścianie :)

P
Pacjentka

Panie pielęgniarki jak i Panowie górnicy weźcie się wkońcu do pożądnej roboty. Po waszych żądaniach jasno widać że los innych polaków macie głęboko w trzech literach.

Dla was liczy się tylko kasiora i jakby się nie narobić za dużo.

Do Pań pielęgniarek - nie wy jedyne jesteście po studiach, jest nas dużo więcej i to z zarobkami o połowę mniejszymi - ale my nie możemy stajkować bo nas wywalą na zbity pysk. Ale poczekam aż was przekształcą w spółki - czty wtedy też będziecie tak cwaniakować.

j
jaroGej

ale ta głodowka to by się przewodniczącemu przydała

K
Klaudiusz

Irzykowski startował z list PO a zatem  co wy głup..e pielęgniareczki oczekujecie, kto was reprezentuje. Jeszcze niech czerwony Słupsk głosuje za PO i SLD!!!

P
Pacjent

Te Panie chyba "ocipiały"Jak można wysuwać nierealne żądania.Kwota 1500 zł jest tak wielką podwyżką której nie żądała żadna grupa społeczna.Widząc pracę niektórych pielęgniarek ( a leżałem w szpitalu ) uważam że jeszcze należało by im pensje obniżyć a nie podnieść.Grożą odejściem od łóżek.Niech odchodzą.Wydać zarządzenie zezwalające na zatrudnianie pielęgniarek z Ukrainy i.t.p a będą pracowały z "pocałowaniem ręki".Dość szantażowania,jestem zdziwiony że rządzący jeszcze nie wpadli na taki pomysł.No ale cóż świadczy to o tym jakich mamy ludzi w rządzie.Jest tylko jedno "ale" w tym wszystkim i z tego powodu tym Paniom się nie dziwię.A to jedno "ale"jest takie że jak widzą ile zarabiają lekarze to ich "szlag trafia".A ludzie którzy płaca "haracz" na służbę zdrowia muszą miesiącami a nieraz latami czekać w kolejce.TO JEST PO PROSTU CHORE!!!

h
hejtujeMaślaków

przewodniczącemu raczej jest obojętnie na czyich plecach i z jakiej listy się dopcha do koryta byle by się dopchać

P
Popis

no właśnie panie Sebastianie jak to możliwe że pielęgniarki płacą tylko 10zł mniej składki od lekarzy a ich zarobki są 3-7 krotnie mniejsze

G
Gość

 

Składki członkowskie opłacają członkowie samorządu pielęgniarek i położnych. Składka członkowska uiszczana jest na rzecz okręgowej izby pielęgniarek i położnych, której członkiem jest dana pielęgniarka lub położna. 

Określa się miesięczną składkę członkowską w wysokości: 

1% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki lub położnej na podstawie umowy o pracę albo na
podstawie stosunku służbowego. 0,5% miesięcznej emerytury, renty lub świadczenia przedemerytalnego, 1% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego w odniesieniu do osób wykonujących zawód pielęgniarki, położnej w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej, a także innych członków samorządu zobowiązanych do opłacania składek nie wymienionych w pkt 1-2, w tym również pielęgniarek i położnych wykonujących zawód wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie złożyły wniosku o wykreślenie z rejestru pielęgniarek i położnych.
W przypadku uzyskiwania dochodów jednocześnie z kilku źródeł, składka członkowska powinna być naliczona z jednego źródła, tego z którego wysokość składki jest wyższa. 

W przypadku uzyskiwania dochodów jednocześnie z działalności gospodarczej – prowadzenia indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej oraz z innego źródła, składka członkowska powinna być naliczana na podstawie 1% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, chyba że składka członkowska obliczona z innego źródła byłaby wyższa.

W sytuacji, gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę u więcej niż jednego pracodawcy, wysokość składki członkowskiej obliczana jest od najwyższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. 

Składki członkowskie są płatne miesięcznie. Składki członkowskie przekazuje się na rachunek właściwej okręgowej izby pielęgniarek i położnych do 15. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

 

 

Niech obniżą haracz zwany składką to więcej będą miały pielęgniarki w portfelu. 

Bo w zamian tylko nieliczne ( będące przy korycie) mają korzyści z izb. 

s
sabina

a jak to jest, że przewodniczcy pielęgniarek protestuje przeciwko władzy, z której list kandydował w listopadzie?

coś mi to podpowiada, że dla pana, panie przewodnicący ... pecunia non olet. ważne, żeby duuuzo płacili. i żeby być na topie.

 

drogie pielęgniarki, ten pan chyba was nie obroni. miałam i mam złe przeczucia. dzisiaj protestuje a jutro być może, jesli nadarzy się okazja dorwac do korytka, to będzie u władzy, która was będzie znowu doić. 

tak to wygląda z boku. dodam, że nie jestem pielęgniarką i być może nie znam dokładnie tematu. pisze tylko to co mogłam zaobserwowac. 

 

niestety, to cecha dużej cześci polityków i wszelkiej maści działaczy. 

kto da więcej, temu służę.

 

m
mmm

Jechać do Dudy musicie on wam da

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3