Paweł Michalak zdobył złoty medal dla Słupska w sztukach walki

(res)
Archiwum
Paweł Michalak ze Słupskiej Akademii Walk Czarni wywalczył złoty medal w otwartych mistrzostwach Polski w Kaliszu.

W organizowanych w Kaliszu Otwartych Mistrzostwach Polski Muay thai 2012 uczestniczyło ponad 120 zawodników. Walki eliminacyjne odbywały się jednocześnie na dwóch ringach.

Drużynowo podobnie jak w roku ubiegłym najlepiej wypadła drużyna Małopolskiego Zrzeszenia Raczadam Kraków. Miejsce drugie w punktacji drużynowej zajęli gospodarze tegorocznych mistrzostw zawodnicy Kaliskiego Stowarzyszenia Muay thai Arkadia. Na trzecim miejscu podium uplasował się warszawski klub Garuda.

Jedynym reprezentantem miasta nad Słupią na kaliskim ringu był zawodnik Słupskiej Akademii Walk Czarni Paweł Michalak. Bronił on tytułu mistrza Polski z 2011 roku z Krakowa.

- Zawodnik pojechał do Kalisza, po przygotowaniach, ale poprzedzone były one półrocznym leczeniem kontuzji, która uniemożliwiała Michalakowi walki. Paweł miał trudną drogę do finału. Aby obronić tytuł, musiał stoczyć trzy walki. Na dodatek w tym roku w jego wadze występowali zawodnicy już utytułowani nie tylko w walkach muay thai, ale także biorących i osiągających sukcesy w galach zawodowych w wadze ciężkiej - podsumowywał występ Michalaka Mateusz Kocioł, jego trener.

Obok Michalaka do faworyta wagi 86 - 91 kg należał wielokrotny mistrz Polski Przemysław Miękinia. Zawodnik ten ma na swoim koncie 180 walk. Jest bardzo doświadczoną i bardzo znaną w muay thai postacią. Dla Miękini występ w Kaliszu miał jeszcze drugie dno. Gdyby wygrał, miałby zapewniony udział w telewizyjnym Show Time, a także podpisałby kontrakt na wysoko opłacane walki zawodowe w Dubaju. I Michalak, i Miękinia mieli także do wyrównania rachunki za walkę na gali w czerwcu ubiegłego roku w Słupsku. Wtedy po twardej, bardzo wyrównanej i efektownej walce, stojącej na wysokim poziomie, słupszczanin zwyciężył 2:1.

Droga Michalaka do złotego medalu zaczęła się od walki z zawodnikiem Husarza Białystok Pawłem Besztardą.

- Rywal słupszczanina walczył już na zawodowych ringach w Wielkiej Brytanii - opowiada Kocioł. Besztarda przegrał zdecydowanie na punkty. Wyższość Michalaka nie podlegała w tym wypadku dyskusji.

W walce półfinałowej zawodnik znad Słupi pokonał przedstawiciela Łomiankowskiego Klubu Sportów Walki Kobra Mateusza Pochylskiego.

- On wcześniejsze doświadczenie zdobywał w karate, kickboxingu i muay thai w wadze do 86 kg. Pomimo wielkiej determinacji przegrał zdecydowanie z Pawłem - mówi Kocioł.

Jak było do przewidzenia w finale na naszego zawodnika czekał już Przemysław Miękinia z Małopolskiego Zrzeszenia Muay Thai Raczadam Kraków.

- Paweł miał bardzo mało czasu i w ciągu dwóch godzin miał się zregenerować i przygotować do wielkiego rewanżu z Miękinią o tytuł mistrza Polski. Na skutek przesunięcia walki na ring główny Paweł musiał odbyć finałową walkę po 30 minutach, nie mając czasu na zregenerowanie się - relacjonuje Kocioł.

Miękinia w drodze do finału miał tylko jednego rywala. Pokonał zawodnika Octagon Team z Rybnika Mariusza Makułę. To mistrz Polski w wadze ciężkiej + 91 kg z Krakowa. Rybniczanin trenuje w tym samym klubie co Jan Błachowicz, dzisiejsza gwiazda MMA w KSW, która zaczynała karierę od muay thai.

Mimo zmęczenia i ubytku sił Michalak w finale, po niezwykle zaciętym starciu pokonał Miękinię. - To była walka, w której nie brakło krwi i determinacji z obydwu stron. Ale w tym dniu to Paweł był lepszy - relacjonuje Kocioł.
Osiągnięcia Michalaka

Michalak jest mało znanym w Słupsku zawodnikiem. Do tej pory zdobył dwa mistrzostwa Polski Oyama Karate full contact w 2008 i w 2010 roku. Był amatorskim mistrzem świata K-1 z Czech z 2008 roku. Jako zawodnik Słupskiej Akademii Walk Czarni zdobył: Puchar Polski Muay Thai w Bydgoszczy w 2010, brązowy medal mistrzostw Europy w Rzymie w 2010 roku, drugie miejsce (tylko z powodu kontuzji) w Pucharze Europy 2011 Muay Thai Drezno 2011, dwa mistrzostwa Polski muay thai w Krakowie w 2011 r. (aby tam wygrać także musiał stoczyć trzy walki) i teraz w Kaliszu. Michalak jest studentem Wyższej Szkoły Inżynierii i Gospodarki w Słupsku oraz żołnierzem zawodowym 34. Batalionu Radiotechnicznego w Chojnicach. Służy w 230. Kompanii Radiotechnicznej w Słupsku.