Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pekin: chińska sonda badawcza z powodzeniem powróciła z Księżyca. Przywiozła kilka kilogramów skał (VIDEO)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Lian Zhen/Xinhua News/East News
Kapsuła chińskiej sondy Chang’e 5 przywiozła z Księżyca około 2 kilogramy skał. Teraz ich analizą zajmą się naukowcy.

Chińska kapsuła księżycowa wróciła na Ziemię w czwartek z pierwszymi od ponad 40 lat świeżymi próbkami skał Księżyca.

To ważna misja szybko rozwijającego się chińskiego programu kosmicznego.

Kapsuła sondy Chang’e 5 wylądowała w dystrykcie Siziwang w regionie Mongolii Wewnętrznej. Kapsułę wraz z próbkami przewieziono do centrum programu kosmicznego w Pekinie, tam rozpocznie się analiza księżycowych skał.

To przełomowa pod względem technicznym misja kosmiczna, Chang’e 5 dokonał wielu odkryć – mówili pracownicy centrum.

Dwa z czterech modułów Chang’e 5 osiadły na Księżycu 1 grudnia i zebrały około 2 kilogramów próbek, zgarniając je nie tylko z powierzchni, ale z dwumetrowej głębokości odwiertów zrobionych w skorupie księżyca. Próbki umieszczono w specjalnym pojemniku, który następnie został przewieziony na ziemię.
Chiński przywódca Xi Jinping w oświadczeniu odczytanym w Beijing Aerospace Control Center nazwał to wielkim osiągnięciem, które stanowi wielki krok chińskiego przemysłu kosmicznego.

Ekipy ratownicze przygotowały helikoptery i pojazdy terenowe, aby trafiły na sygnały wysyłane przez księżycowy statek kosmiczny i zlokalizowały go w ciemności okrywającej rozległy pokryty śniegiem region na dalekiej północy Chin. Od dawna miejsce to jest używane jako lądowisko dla chińskich załogowych statków kosmicznych.

Powrót sondy był pierwszym od chwili, w której naukowcy uzyskali próbki skał księżycowych od radzieckiej sondy Luna 24 w 1976 roku.

Uważa się, że nowo zebrane skały są miliardy lat młodsze niż te uzyskane wcześniej przez Stany Zjednoczone i ZSRR, co da nowe spojrzenie na historię Księżyca i innych ciał w Układzie Słonecznym. Pobrane skały pochodzą z części księżyca znanej jako Ocean Burz.

Podobnie jak w przypadku 382 kilogramów próbek księżycowych przywiezionych przez amerykańskich astronautów w latach 1969-1972, zostaną one przeanalizowane pod kątem ich wieku i składu i oczekuje się, że wyniki tych badań pozna cały świat.
Wiek tych próbek może pomóc w wypełnieniu luki w wiedzy o historii Księżyca od około 1 miliarda do trzech miliardów lat temu, ocenia Brad Jolliff, dyrektor centrum nauk kosmicznych na Washington University w amerykańskim mieście St. Louis.

Mogą też dostarczyć wskazówek co do dostępności tak ekonomicznie użytecznych zasobów na Księżycu, jak stężony wodór i tlen, dodał Jolliff.

Te próbki będą skarbnicą! Napisał Jolliff. „Chylę głowę przed naszymi chińskimi kolegami za wykonanie bardzo trudnej misji; nauka, która wypłynie z analizy tych tych próbek, będzie spuścizną, która przetrwa wiele lat i miejmy nadzieję, że obejmie międzynarodową społeczność naukową.

Chang’e 5 został wystrzelony z bazy w prowincji Hainan na południu Chin 24 listopada i wygląda na to, że wykonał swoją misję bez żadnych problemów.

Było to już trzecie udane lądowanie chińskie na Księżycu, ale jedyne, które ponownie wystartowało ze Srebrnego Globu. Jego poprzednik, Chang’e 4, był pierwszą sondą, która wylądowała na mało zbadanej części Księżyca i nadal przesyła dane o warunkach, które mogą wpłynąć na przyszły pobyt ludzi na Księżycu.

Księżyc jest przedmiotem szczególnego zainteresowania chińskiego programu kosmicznego, który mówi, że planuje się wyłać tam ludzi i być może zbudować stałą bazę. Nie ogłoszono harmonogramu ani innych szczegółów.

Chiny również włączyły się w eksplorację Marsa. W lipcu wystrzelił sondę Tianwen 1, na której znajdował się lądownik i robot łazik do poszukiwania wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pekin: chińska sonda badawcza z powodzeniem powróciła z Księżyca. Przywiozła kilka kilogramów skał (VIDEO) - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza