Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna niespodzianek - Noc bibliotek w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Tegoroczna Noc Bibliotek w Słupsku upłynęła w klimatach fantasy. W sobotę na  kilka godzin miejska biblioteka przemieniła się w tajemnicze miejsce, gdzie można było spotkać smoki i sługi Saurona.
Tegoroczna Noc Bibliotek w Słupsku upłynęła w klimatach fantasy. W sobotę na kilka godzin miejska biblioteka przemieniła się w tajemnicze miejsce, gdzie można było spotkać smoki i sługi Saurona. Łukasz Capar
Tegoroczna Noc Bibliotek w Słupsku upłynęła w klimatach fantasy. W sobotę na kilka godzin miejska biblioteka przemieniła się w tajemnicze miejsce, gdzie można było spotkać smoki i sługi Saurona.

Impreza rozpoczęła się o godz. 18 od gier i zabaw dla najmłodszych, którzy mogli także obejrzeć rozgrywany przy stoliku teatrzyk dla dzieci, bazujący na rysunkach i tekście czytanym na role przez mamy po specjalnym kursie. Wkrótce jednak w otoczeniu biblioteki pojawiły się mniej lub bardziej fantastyczne postaci, poubierane w bajkowe kostiumy, które zapraszały do udziału w grze o życie ze sługami Saurona oraz zapraszały do wejścia do świata Wieźmina.

- To jest fajna przygoda. Moje dzieci są zachwycone - powiedziała nam pani Gabriela, która wybrała się na Noc Bibliotek razem z dwoma synami. Chłopcom bardzo podobali się przebierańcy, escape room oraz spotkanie z blogerką prosto z Pyrkonu. Czas mijał szybko, a w czasie sobotniego wieczoru bibliotekę odwiedziło wiele osób, nie tylko jej stali bywalcy.

Natomiast dziennikarzy kierownictwo biblioteki zaprosiło na otwarcie Pracowni Regionalnej, która mieści się w głównym budynku biblioteki, na parterze za wypożyczalnią. Specjalnie przygotowane pomieszczenie - wyposażenie w multimedialne stanowisko komputerowe ze skanerem - łączy w sobie elementy pracowni naukowej i czytelni bibliotecznej. - Głównym celem pracowni będzie gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie wydawnictw, dotyczących nie tylko Słupska, regionu słupskiego, ale również Kaszub, Krainy w Kratę, Słowińskiego Parku Narodowego, Doliny Słupi, a w szerszej perspektywie także ogólnie województwa pomorskiego i częściowo zachodniopomorskiego - wyjaśniała Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

Na księgozbiór Pracowni składają się nie tylko książki, dotykające rozmaitych zagadnień regionalnych (od przyrody, historii, etnografii, poprzez kuchnię, gospodarkę, aż po poezję, sztukę i biografie znaczących postaci), ale też lokalna prasa z numerami archiwalnymi w wersji papierowej jak również zdigitalizowanej z zasobu Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, materiały kartograficzne, przewodniki turystyczne oraz "dokumenty życia społecznego". W Pracowni Regionalnej udostępnione zostało także stanowisko komputerowe umożliwiające dostęp do cyfrowych wersji publikacji, które nie mogą być udostępniane w Internecie. Ponadto Pracownia prowadzi działalność edukacyjną, czyli lekcje biblioteczne, regionalne, spotkania autorskie, promocje książek, prezentacje multimedialne związane tematycznie z miejscem i ludźmi ważnymi dla regionu, a także szkolenia i debaty. Do września Pracownia Regionalna będzie dostępna dla użytkowników od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 15.

Przy okazji poinformowano o najbliższych planach biblioteki: o zbliżającej się modernizacji Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, która da więcej możliwości osobom z niej korzystającym, nawiązaniu bliskiej współpracy ze słupskim oddziałem Archiwum Państwowego w Koszalinie, co ma zaowocować szerszym udostępnieniem jego zbiorów. Powstaje także nowe wydawnictwo o Słupsku, w którym znajdą się posiadane przez Archiwum materiały dotychczas nieznane szerszej publiczności.

Niedługo rozpoczną się także prace nad filmem dokumentalnym poświęconym por. Grzegorzowi Cydzikowi , ułanowi z 13 pułku ułanów przed II wojną światową stacjonującym na terenie obecnej Litwy, w Nowej Wilejce, koło Wilna, który w czasie walk z Niemcami wyróżniał się męstwem, a po wojnie przez wiele lat był związany ze Słupskie. Nad filmem pracować będzie 7-osobowa grupa uczniów słupskich szkól średnich. Wkrótce o tym przedsięwzięciu napiszemy więcej. W tym roku w Nocy Bibliotek w całym kraju uczestniczyło 1300 bibliotek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza