MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Koźlego Księżyca już dziś! Kiedy i jak obserwować Koźli Księżyc? To będzie superpełnia

asz
Pełnia Koźlego Księżyca w tym roku będzie superpełnią. Księżyc będzie widoczny wyjątkowo dobrze, będzie jaśniej świecił i będzie większy.
Pełnia Koźlego Księżyca w tym roku będzie superpełnią. Księżyc będzie widoczny wyjątkowo dobrze, będzie jaśniej świecił i będzie większy. jakkapan21/gettyimages.com
Pełnia Koźlego Księżyca co roku jest obserwowana przez tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Jeśli warunki atmosferyczne są dobre, dostrzeżemy ją z łatwością i bez profesjonalnego sprzętu. W tym roku Koźli Księżyc będzie wyjątkowy, ponieważ będziemy mieli do czynienia z superpełnią. Kiedy będzie pełnia Koźlego Księżyca i jak ją obserwować? Sprawdź i nie przegap!

Kiedy będzie pełnia Koźlego Księżyca?

Koźli Księżyc w 2022 roku będzie widoczny w środę 13 lipca. Najbliższa, lipcowa pełnia Księżyca nastąpi o godz. 20:38, ale rzecz jasna najlepiej będzie się ją obserwować, gdy zrobi się już całkiem ciemno.

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę, a pełnia Koźlego Księżyca nazywa się tak dlatego, że występowała w okresie, w którym kozły zrzucają swoje poroże – chodzi oczywiście o samców sarny. Tę nazwę zawdzięczamy Indianom, ale nie tylko oni nazywali pełnie Księżyca. Inne nazwy lipcowej pełni to:

  • Burzowa Pełnia (od burz często występujących w tym okresie),
  • Sienna Pełnia (od zbiorów plonów).

Pełnia Koźlego Księżyca to zarazem superpełnia

Interesujące jest to, że w tym samym dniu, w którym w tym roku nastąpi Pełnia Koźlego Księżyca, przypada również perygeum. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, perygeum to moment, w którym Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Jeśli zaś Księżyc w pełni znajduje się jednocześnie w perygeum swojej orbity, nazywa się to zjawisko superpełnią bądź superksiężycem.

Takie położenie Księżyca w pełni na orbicie sprawia, że jest on dla nas widoczny lepiej niż zwykle. Można spodziewać się, że Księżyc będzie większy i jaśniejszy. Będzie można go zatem jeszcze lepiej obserwować.

Oczywiście wokół superpełni narosło kilka przesądów. Najczęściej można spotkać się z przekonaniem, że superksiężyc może wpływać na występowanie na Ziemi groźnych zjawisk, np. wybuchów wulkanów lub trzęsień ziemi. Nie ma się jednak czego obawiać, bo nauka nie znajduje uzasadnienia dla takich poglądów.

Lipcowa superpełnia to druga i zarazem ostatnia w tym roku. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia również w czerwcu, w czasie pełni Truskawkowego Księżyca.

Jak i gdzie oglądać Koźli Księżyc?

Pełnia Koźlego Księżyca będzie widoczna po zmierzchu gołym okiem. Jak zwykle przy obserwowaniu nieba, warto stworzyć sobie do tego lepszy warunki, oddalając się od źródeł światła. Im mniejsze zanieczyszczenie światłem, tym lepsze wrażenia z obserwacji pełni. Niemniej jednak, jeśli warunki atmosferyczne są dobre, Księżyc w pełni będzie dobrze widoczny nawet w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pełnia Koźlego Księżyca już dziś! Kiedy i jak obserwować Koźli Księżyc? To będzie superpełnia - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza