Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Performans Mikołaja Prynkiewicza - protest przeciw dyskryminacji

Anna Czerny-Marecka
W piątek, 23 sierpnia, Mikołaj Prynkiewicz, aktor Teatru Lalki Tęcza, będzie robił w Słupsku performans pod tytułem „Wakacyjny marsz równości” - przeciwko dyskryminacji i aby zaznaczyć obecność w Słupsku społeczności LGBT.

W godzinach od 7.30 do 14.30 aktora będzie można zobaczyć przed ratuszem, następnie przemaszeruje przez centrum miasta i bulwarami nad Słupią na Stary Rynek.

- Forma ma nawiązywać do jednoosobowego wakacyjnego strajku klimatycznego, który w Warszawie prowadziła 13-letnia Inga Zasowska - mówi Mikołaj Prynkiewicz. - Marsz został zgłoszony jako zgromadzenie publiczne, gdyż na Facebooku chęć wzięcia udziału w nim zgłosiło ponad 600 osób. Chciałbym przejść przez Słupsk z flagą tęczową, która raczej nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej, nie jest jakoś specjalnie widoczna. Czas to zmienić.

Dodaje, że jego performans to reakcja na ostatnie wydarzenia i komentarze dotyczące LGBT. - Zastanawiające jest, że kiedy na jednym z portali pojawiła się informacja zapowiadająca performans, 60 procent z setek komentarzy pod nią było homofobiczne, typu: „przyjedziemy i zrobimy w Słupsku Białystok”, „takich to powystrzelać”. Oczywiście była także wlepka „strefa wolna od LGBT”. Nie jest więc najlepiej z akceptacją inności w przestrzeni publicznej - mówi Mikołaj Prynkiewicz. - Szczególnie niepokojący wydaje się ranking „ILGA Europe”, w którym Polska jest w absolutnej homofobicznej europejskiej czołówce. Dlatego mój piątkowy performans to nie tylko pokazanie, że w mieście jest społeczność LGBT, ale także gest solidarności ze wszystkimi, którzy są dyskryminowani.

Zamanifestowanie niezgody na to, jak wygląda obecnie polityka, kiedy prezes rządzącej partii oficjalnie mówi, że najchętniej zakazałby marszów równości, ale Unia Europejska, w domyśle -lewacka - mu na to nie pozwala. Albo gdy arcybiskup Kościoła katolickiego, który raczej powinien szerzyć miłość i okazywać szacunek każdemu człowiekowi, wyklucza i mówi o tęczowej zarazie czy błędzie antropologicznym. Czy też kiedy poszczególne samorządy podejmują uchwały o „miastach wolnych od LGBT”. Zacząłem się zastanawiać, czy słupscy radni też byliby zdolni to zrobić? Czy taką uchwałę podpisałaby obecna pani prezydentka, wcześniej wiceprezydentka i współpracownica Biedronia? To są wszystko pytania, a performans to reakcja, komentarz. Wyznaję zasadę, że sztuka musi się wtrącać, być niewygodna, poza strefą bezpieczeństwa po to, by stymulować debatę publiczną. Organizuję „Wakacyjny Marsz Równości”, bo siła społeczna jest niezwykle ważna w procesie zmian.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza