Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć dni do końca plebiscytu na tatuaż lata

Filip Pietruszewski
Tatuaż Kamili Wiatr zgłoszony w plebiscycie.
Tatuaż Kamili Wiatr zgłoszony w plebiscycie.
Jeszcze tylko przez pięć dni można głosować w naszym plebiscycie na tatuaż lata. Warto, bo zwycięzca dostanie voucher do studia tatuażu o wartości 600 zł.

W starożytności tatuaż pełnił przede wszystkim funkcję informacyjną. Grecy za jego pomocą oznaczali szpiegów, a Rzymianie tatuowali niewolników i kryminalistów. Na Borneo kobiety nosiły tatuaż na przedramionach, który oznaczał ich indywidualne umiejętności. Tatuaż symbolizował także przynależność do klanu lub społeczności. Saksonowie tatuowali sobie herby rodowe, a pierwsi katolicy ryby symbolizujące ich wyznanie.

Przed wiekami tatuaże wykonywano w zdecydowanie mniej humanitarny sposób niż dzisiaj. Wówczas wylewano substancję barwiącą, np. smołę, na przeciętą skórę. Niekiedy tatuaże były po prostu wypalane.

Podskórne malowidła miały także funkcję paramedyczną. Tatuaż wokół nadgarstków lub palców miał odpędzać choroby. Starożytne Egipcjanki tatuaż na udach traktowały jako środek antykoncepcyjny.

Z czasem tatuaże zniknęły z kultury europejskiej. Ich wykonywania w 787 roku zabronił papież Hadrian I, bo uznał, że to tradycja pogańska. Tatuaż powrócił dopiero w 1691 roku, gdy żeglarz i odkrywca William Dampher sprowadził do Londynu księcia Giolo, mocno wytatuowanego Polinezyjczyka.

- Największy przełom w zainteresowaniu tatuażem nastąpił na naszym kontynencie w Anglii w XIX w., a wszystko to za sprawą księcia Walii, znanego później jako król Edward VII. Podczas jego wizyty w Japonii dał on sobie wykonać na swym ciele motyw smoka u jednego z najwybitniejszych japońskich tatuażystów. Gdy fakt ten stał się publicznie znany, tatuaż stał się modny w tzw. wyższych sferach.

Pierwszą elektryczną maszynkę do tatuażu opatentowała w Stanach Zjednoczonych w 1891 roku Samuela O' Reily. Dzięki niej tatuowanie stało się o wiele bardziej dostępne dla zwykłych ludzi.

Plebiscyt
Tylko do 4 września trwa SMS-owe głosowanie w naszym plebiscycie na Tatuaż lata. Aby oddać głos, należy wysłać SMS-a na numer 71466 o treści np. GP.TAT.1, gdzie jedynka oznacza numer zgłoszenia. Sylwetki kandydatów prezentujemy na stronie internetowej www.gp24.pl/tatuaz. Zdobywca pierwszego miejsca zostanie nagrodzony voucherem do studia tatuażu o wartości 600 złotych. Dodatkowo nagrodzimy też najlepsze trzy osoby z każdego regionu. Nagrody ufundowało Studio Koliber mieszczące się przy ulicy Kołłątaja 9/2 w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza