Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięćdziesiąt lat minęło. Portrety mieszkańców Miastka i gości – druga część (zdjęcia)

Konrad Remelski
Pięćdziesiąt lat minęło. Portrety mieszkańców Miastka i gości – druga część
Pięćdziesiąt lat minęło. Portrety mieszkańców Miastka i gości – druga część Jan Maziejuk
Prezentujemy dziś kolejne zdjęcia osób w Miastku znanych lub mniej znanych. Fotografie pochodzą z końca lat sześćdziesiątych i początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ich autorem jest Jan Maziejuk, wówczas pracownik miasteckiej Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej i fotograf wtedy amator, później wzięty fotoreporter regionalnych mediów, w tym tygodnika Zbliżenia oraz Głosu Koszalińskiego i Głosu Pomorza, a także gazet ogólnopolskich.

Wśród popularnych osób, poza politykami, odwiedzających wówczas Miastko były postacie znane z ekranów telewizyjnych i estrad. Artyści przyjeżdżali do Miastka na koncerty lub będąc na występach w pobliżu, czyli w Słupsku lub Koszalinie, wpadali do Miastka by... obkupić się w wyroby skórzane z miasteckich "rękawiczek". I tak jedną z najbardziej znanych aktorek była Lidia Korsakówna, niezapomniana Hanka Ruczajówna z filmu "Przygoda na Mariensztacie" z 1954 roku w reżyserii Leopolda Buczkowskiego. Pani Lidia, prywatnie żona aktora Kazimierza Brusikiewicza, co roku spędzała ponad miesiąc wakacji nad jeziorem w pobliżu Olszanowa w gminie Rzeczenica. Niestety aktorka zmarła w 2013 roku w wieku 79 lat.
W Miastku gościła też największa ówczesna gwiazda polskiej estrady, czyli Irena Santor. Mówiono o niej, że ma najczystszy głos polskiej estrady. Oczywiście będąc w Miastku nie omieszkała odwiedzić Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej, by dokonać konkretnych zakupów. Piosenkarce towarzyszył Jerzy Połomski, brylujący wówczas na estradach z super przebojem "Cała sala śpiewa z nami". Najprawdopodobniej w tym czasie występowali razem w jednym koncercie i znajdowali czas na przyjazd do Miastka, a dokładnie do "rękawiczek". W trakcie pobytu we FRiOSie był czas na niezwykle wówczas modne spotkania z załogą, czyli klasa robotniczą, zwiedzanie zakładu, wspólne zdjęcia i autografy.
Pani w kaszkiecie to Halina Skrobas z domu Kalinowska, 50 lat temu nauczycielka klas młodszych w Szkole Podstawowej nr 1 w Miastku, a mała dziewczynka to Helena Binczyk z domu Pontus, wówczas przedszkolak, a dziś nauczycielka szkół podstawowych w Miastku i Słosinku oraz radna miejska.
Wśród gości często bywających w Miastku na różnego rodzaju naradach partyjnych i związkowych oraz spotkaniach z załogami zakładów pracy był Mieczysław Tomkowski, mieszkaniec Biesowic, poseł ziemi miasteckiej. Codziennym "gościem" Powiatowego Domu Kultury był Krzysztof Sacharczuk, bo przecież tam pracował jako instruktor. Wśród młodzieży był postacią znaną i lubianą.
Na kolejnym zdjęciu widzimy Feliksa Wieczyńskiego, założyciela i pierwszego dyrektora powołanej do życia w 1971 roku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, a także dyrygenta chóru miasteckiego Liceum Ogólnokształcącego, organizatora orkiestry dętej i Państwowego Ogniska Muzycznego. Trzy lata temu z okazji rocznicy 400-lecia Miastka F. Wieczyński otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miastka.
Renata Piechowiak to z kolei jedna z głównych modelek Fabryki Rękawiczek. Wraz z Reginą Majką testowała większość miasteckich wyrobów i pozowała Janowi Maziejukowi do zdjęć. Marek Domin to syn państwa Ady i Czesława Dominów, kierowniczki ekonomicznej FRiOS-u i dyrektora POM-u. Wówczas harcerz, a później wzięty lekarz. Jego brat Jarosław został aktorem dubbingowym, teatralnym i filmowym.
Krzysztof Gąsecki - znany nauczyciel, pedagog i dyrektor - najpierw Szkoły Podstawowej nr 1 , a później miasteckiego Liceum Ogólnokształcącego. Pan dyrektor doprowadził m.in. do nadania imienia i sztandaru "jedynce" Mikołaja Kopernika . Wychował całe pokolenia mieszkańców Miastka.
Jerzy Rudnik 50 lat temu był w Miastku inspektorem oświaty. Następnie, z chwilą powstania województwa słupskiego, przeniósł się do Słupska, gdzie został dyrektorem Teatru. Nieżyjący już Marian Uchman był przez wiele lat dyrektorem miasteckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego. Czesław Domin, Bogdan Karwowski i Marian Uchman to trójka najbardziej znanych i poważanych dyrektorów największych miasteckich zakładów pracy - POM-u, FRiOS-u i PBRolu.
Wanda Fuchs z domu Dziurzyńska była wówczas licealistką, uczestniczką rajdów Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego. Obecnie mieszka w Niemczech, ale z przyjemnością wspomina lata dzieciństwa i młodości spędzone w Miastku.
Władysława Petrończak była długoletnią pracownicą FRiOS-u. Po pracy uczestniczyła aktywnie w imprezach sportowo-rekeracyjnych swego zakładu. Tu w czasie kuligu. Obwołano ją wówczas zgodnie "Panią Zimą". Z kolei Bronisława Sacharczuk była sprzedawczynią w sklepie odzieżowym. Prywatnie matka braci Krzysztofa i Leszka Sacharczuków, udzielających się społecznie i zawodowo na rzecz rozwoju kultury masowej w Miastku.
Bogdan Chmielewski aż do emerytury pracował jako nauczyciel miasteckich szkół. Ostatnio w SP nr 2. Uczył muzyki, doskonale grając na akordeonie. Pod jego muzyczne skrzydła trafiła min. Lidka Jaworowska, zdobywczyni wielu nagród na konkursach piosenki żołnierskiej czy radzieckiej. Pan Bogdan akompaniował miasteckim artystkom występującym na turniejach zakładów pracy oraz na koncertach i akademiach.
Henryk Gasch był niezwykle popularny wśród dzieci utalentowanych plastycznie. Przez lata całe prowadził zajęcia z rysowania i malowania w Powiatowym Domu Kultury. Jako instruktor plastyczny wychował całe pokolenie młodych malarzy i rysowników. Był wykształcony plastycznie. Ukończył wyższe studia sztuk plastycznych w Gdańsku. W PDK pracował od połowy lat sześćdziesiątych. Efekty pracy jego sekcji plastycznej przedstawiane były na licznych wystawach, między innymi w miasteckim parku. Jednym z uczestników jego zajęć był późniejszy dyrektor MGOK Janusz Gawroński. W 1984 roku Henryk Gasch wyjechał na stałe do Niemiec.
Walery Sienicki był jednym z kolegów Jana Maziejuka. Pracował w Fabryce Rękawiczek i Odzieży Skórzanej, a Edyta Fatz była długoletnia kadrową w miasteckim szpitalu. Taki zimowy portret w wykonaniu J. Maziejuka ma już unikatowy charakter, bo takich zim jak 50 lat temu już pewnie nie będzie.
Konrad Remelski
Zdjęcia - Jan Maziejuk

Podpisy pod zdjęcia:
1. Lidia Korsakówna
2. Irena Santor
3. Jerzy Połomski,
4. Halina Skrobas z d. Kalinowska
5. Helena Binczyk
6. Mieczysław Tomkowski
7. Krzysztof Sacharczuk
8. Feliks Wieczyński
9. Renata Piechowiak
10. Marek Domin
11. Krzysztof Gąsecki
12. Jerzy Rudnik
13. Marian Uchman
14. Wanda Fuchs z d. Dziurzyńska
15. Władysława Petrończak
16. Bronisława Sacharczuk
17. Bogdan Chmielewski
18. Henryk Gasch
19. Walery Sienicki
20. Edyta Fatz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza