Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki pójdą pod górę Rowokół

Zbigniew Marecki
Antoni Wilma przy pracy nad figurą Matki Bożej Sianowskiej.
Antoni Wilma przy pracy nad figurą Matki Bożej Sianowskiej. Fot. Artur Podlewski.
20 lipca biskup pelpliński wyświęci w kaszubskim sanktuarium słupską kopię figury Matki Bożej Sianowskiej.

Figura stanie w kapliczce u podnóża góry Rowokół w Smołdzinie.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Zbigniew Żynis, działacz katolicki ze Słupska. - Sanktuaria maryjne fascynowały mnie już w młodości - mówi Żynis. - Wtedy brałem udział w wielu pielgrzymkach. Sanktuarium w Sianowie koło Kartuz, które jest najważniejsze dla Kaszubów, zawsze mnie fascynowało.

Wczoraj na ten temat regionalnej kopii figury Matki Boskiej dyskutował w siedzibie starosty słupskiego z władzami powiatu, senatorem Kazimierzem Kleiną, ks. Jerzym Wyrzykowskim, proboszczem kościoła w Duninowie, prałatem ks. Jerzym Giriatowiczem, ks. Robertem Jakubowskim, proboszczem parafii św. Trójcy w Smołdzinie oraz Wojciechem Lewenstamem, słupskim radnym PiS. Spotkanie zakończyło się ustaleniem, że pomysł ten będzie wdrażany w życie.

Zorganizowana zostanie pielgrzymka, która wyruszy do Sianowa 18 lipca i zabierze ze sobą kopię figury Matki Bożej Sianowskiej. Po wyświęceniu stanie ona w nowej kapliczce u podnóża góry Rowokół w Smołdzinie.

Wczoraj ustalono, że starosta Sławomir Ziemianowicz zajmie się rozmowami z władzami Słowińskiego Parku Narodowego na temat lokalizacji kapliczki. Plany sięgają daleko, bo dyskutowano także o możliwości odbudowy kaplicy św. Mikołaja na szczycie Rowokołu.

- W 1996 roku ustawiłem tam krzyż. Przetrwał dwa lata. Zniknął bez śladu. Prawdopodobnie usunęli go sataniści - uważa ks. Jakubowski. Jego zdaniem trzeba dążyć do odtworzenia tradycji pielgrzymowania na tę górę. Tradycja została przerwana w czasie ruchów protestanckich w odrodzeniu, gdy z zwalczano kult maryjny.

Zdaniem senatora Kazimierza Kleiny w przyszłości Rowokól mógłby się stać punktem na trasie pielgrzymki, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

- Nad odnowieniem tej tradycji pracuje się już od dawna na Łotwie - mówi senator. - Nawiązuje do niej także parafia w Łebie. Powołany wczoraj komitet przygotował oficjalny list do biskupa Jana Szlagi, ordynariusza pelplinskiego z prośbą o poświęcenie słupskiej kopii Matki Bożej Sianowskiej podczas odpustu 20 lipca w Sianowie.

Półmetrową figurę Matki Boskiej z dzieciątkiem z drzewa lipowego właśnie kończy Antoni Wilma, słupski rzeźbiarz. Niedługo zostanie pomalowana i tak ozdobiona, aby jak najbardziej przypominała pierwowzór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza