Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze: Co czwarty z nas nie ma konta

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Mam nadal stereotypowe podejście do kart płatniczych i kont. Wolimy płacić gotówką, mimo iż niesie to za sobą wiele zagrożeń.
Mam nadal stereotypowe podejście do kart płatniczych i kont. Wolimy płacić gotówką, mimo iż niesie to za sobą wiele zagrożeń.
Bankowcy przekonywali w Szczecinie, że operowanie gotówka nie należy do bezpiecznych. Lepiej korzystać z kart i operacji elektronicznych. Niestety, wiele osób tego nie robi, grozi im tzw. wykluczenie finansowe.

Niemal czwarta część Polaków nie ma konta osobistego. Z bankowości internetowej i kart płatniczych najchętniej korzystają osoby w wieku 25-44 lat. Ale już osoby starsze, mające więcej niż 65 lat z takich ułatwień korzystają bardzo niechętnie. Pod kątem korzystania z usług finansowych zajmujemy jedną z ostatnich pozycji wśród krajów Unii Europejskiej.
W dużych miastach te statystyki są nieco mniej niepokojące niż na prowincji.

- W Szczecinie ponad 80 proc. korzysta konta osobistego ROR - przyznaje Katarzyna Zwarzany ze szczecińskiego oddziału NBP. -Wśród posiadaczy kont tylko 81 proc. korzysta z kart płatniczych. Ale w codziennych płatnościach tylko 17 proc. osób posługuje się kartą. Intensywnie z kart korzysta 23 proc. ich użytkowników wykonując więcej ni 11 operacji w miesiącu. Przeciętna kwota płatności kartą to 89 zł a przelewem - 164 zł.

Dlaczego nie korzystamy z kart i bankowości elektronicznej?

- Nie potrzebuję, nie mam takiej potrzeby - takiej odpowiedzi udzieliło 50 proc. respondentów badań zleconych przez NBP - Co piąty ankietowany stwierdził, że po prostu woli gotówkę. A 14 proc. uważa, że ma za niskie dochody aby mieć konto. __Statystyki, nie napawają optymizmem. Zbyt duża grupy Polaków w sposób stereotypowy podchodzi do płatności uznając tylko operowanie gotówką z portfela.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna przyczyna - brak wiedzy na temat funkcjonowania usług finansowych.

- Grupy, które nie korzystają z dobrodziejstw postępu, to w szczególności osoby niewykształcone, ubogie, bez stałej pracy lub bezrobotne, emeryci, mieszkańcy małych miejscowości - wylicza nasza rozmówczyni. - Tymczasem więcej kont to mniej szarej strefy, oszczędności a przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Wykluczenie społeczne często staje się u nas przyczyną wykluczenia finansowego - zjawiska bardzo groźnego. Dlatego NBP zainicjował ogólnopolską Akademię Dostępne Pieniądze. To cykl spotkań, podczas których ekonomiści, bankowcy wskazują na korzyści obrotu bezgotówkowego, promują takie formy płatności, uczulają na zagrożenia przy operowaniem gotówką. Taka akademia odbyła się w szczecińskim Hotel Parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza