Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze uciekają ze słupskich budynków wraz z ciepłem

Michał Kowalski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. SRT Group
Tak wygląda słupska hala Gryfia z podczerwieni. Jak widać, termomodernizacja tego obiektu jest wręcz niezbędna.
Tak wygląda słupska hala Gryfia z podczerwieni. Jak widać, termomodernizacja tego obiektu jest wręcz niezbędna.
Badanie termowizyjne obiektów budowlanych w Słupsku wskazują na to, że większość z nich wymaga natychmiastowej modernizacji. Straty ciepła, które generują w czasie zimy, są po prostu ogromne.

Jak ucieka ciepło z publicznych budynków widać na zdjęciu termowizyjnym przedstawiającym halę "Gryfia" w Słupsku. Kolory zimne (zielony i niebieski) to kolory, gdzie ciepło nie ucieka z budynku. Kolory ciepły (żółty i czerwony do białego) to miejsca skąd ciepło ucieka w olbrzymich ilościach.

Budynek nieocieplony działa w zasadzie jak olbrzymi grzejnik powietrza, wprowadzając przy okazji zbędne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzięki dokładnie przeprowadzonej termomodernizacji można zaoszczędzić nawet do 30 proc. kosztów ogrzewania.

Badania termowizyjne pozwalają dostrzec partactwo robotników, którzy ocieplają obiekty. Kiedy między kawałkami styropianiu rysują się żółte szpary, przez które ucieka ciepło, wiadomo, że nie został on właściwie uszczelniony. Czerwone punkty na ścianie to nieprawidłowa izolacja punktów montażowych, przez które ciepło ucieka z budynku.

- To wręcz powszechne zjawisko. Firmy wykonawcze masowo nie wypełniają szpar pomiędzy styropianiem, tylko nakładają na niego tynk, to oczywiście powoduje, że z budynku ucieka ciepło. Niestety, ale mimo upadku PRL-u złe wykonawstwo dalej jest w modzie - mówi Tomasz Przełuski, właściciel firmy SRT Group.

Z usług firmy skorzystał już Urząd Miasta w Słupsku, który planuje termomodernizację trzech przedszkoli. Na zdjęciach termowizyjnych widać, jak kilkudziesięcioletnie konstrukcje nie wytrzymują próby czasu i jak ciepło wydostaje się z nich w olbrzymich ilościach. Jedyną możliwością przeciwdziałania takiej sytuacji jest przeprowadzenia gruntownego ocieplenia budynku

- Różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a ścianami się nawet dziesięciu stopni podczas, gdy optymalnie powinien on wynosić maksymalnie jeden - stwierdza ....

Zdjęcia wykonywane w podczerwieni są także przydatne przy rozliczaniu wykonawców z powstałych budynków. Na zdjęciach idealnie widać wszelkie niedoróbki, jak na przykład: nieuszczelnione okno, czy źle dobrany materiał ocieplający.

Termowizja

Obecnie najnowocześniejsza metoda pomiaru rozkładu temperatury na powierzchni badanego obeiktu. Jest ona możliwa dzięki zaawansowanemu sprzętowi, a dokładnie dwuzakresowej kamerze termograficznej FLIR ThermaCAM P620 o rozdzielczości 640x480. O powodzeniu badania decyduje również doświadczenie operatora i zastosowanie odpowiedniego programu do analizy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza