Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze wygrywają z historią

Marcin Prusak [email protected]
Budynek przy ulicy Słowiańskiej 19 po remoncie.
Budynek przy ulicy Słowiańskiej 19 po remoncie. Łukasz Capar
Budynki w centrum Ustki tracą swój zabytkowy charakter. W czasie remontów zdejmowane są ich najcenniejsze ozdoby.

Budynek przy ulicy Słowiańskiej 19 został wybudowany na początku XX wieku. Przez wiele lat jego największą ozdobą były łupkowe listwy. Tym efektownym, mineralnym materiałem budowlanym wyłożony był - na zewnątrz - cały strych budynku. Latem budynek został wyremontowany i i łupek znikł.

- Właścicielem budowli jest wspólnota mieszkaniowa i to jej członkowie podjęli decyzję, że remont ma być przeprowadzony jak najtaniej - tłumaczy Ewa Korzyńska z Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, administrującego budynkiem.

- Poddasze zostało zamieniona na mieszkania i trzeba było je ocieplić. Dlatego ściana została wyłożona styropianem. Po ściągnięciu ze ściany łupek nie nadawał się już do wykorzystania. Był zbyt mocno zniszczony. A łączenie go z nowym byłoby bardzo drogie.

Nowy wygląd kamienicy nie podoba się ustczanom. - Teraz dom jest czysty, ale stracił swój unikalny charakter - zauważa Teresa Kopecka. - Nie ma już takich budynków w Ustce.

Straty żałuje także słupski konserwator zabytków. Urzędnik zaznacza jednak, że budynek nie jest uznany za zabytek i on nie może niczego narzucić właścicielom.
- Aby zapobiec tej sytuacji władze miasta musiałby wpisać budynek do nadzoru konserwatorskiego - tłumaczy Zdzisław Daczkowski, słupski konserwator zabytków.

- Remonty takich domów są bardzo drogie. Zazwyczaj mieszkańcy nie chcą dokładać się do takiego przedsięwzięcia i wówczas miasto musi finansować go samo. Tak dzieje się, między innymi, w Słupsku.
Urzędnicy ratusza pytani o program ratowania starych budynków przed zmianami architektonicznymi bezradnie rozkładają ręce.

- Nie mamy jeszcze specjalnego programu ratowania starych budynków przed zmianami - mówi Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - Do remontów budynków trzeba wielkich pieniędzy w kasie miasta. A w budżecie trudno je znaleźć w trakcie roku. Obiecuję jednak, że będziemy mieli na uwadze troskę o stare budynki i zwrócę się do architekta miejskiego, aby zajął się ich ratowaniem.

Domy lepsze i gorsze

Od kilku lat najbardziej sztandarową inwestycja władz Ustki jest rewitalizacja starej części miasta. Spośród starych domów władze miasta wybrały 40, które zostaną gruntownie odnowione. Wszystkie wytypowane obiekty wykonane są w zabudowie szachulcowej. Przez lata ich wygląd nieustannie się zmieniał, co spowodowało, że straciły one swój pierwotny charakter.

Ich odnowienie przywrócić ma unikalny wygląd starej wioski rybackiej, którą kiedyś była Ustka. Zmiany są na bieżąco konsultowane z konserwatorem zabytków oraz ze specjalnie powołaną komisją do spraw rewitalizacji. Zły stan techniczny budynków nie pozwala na ich remont. Dlatego zostaną rozebrane i wybudowane na nowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza