Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze dziecko uchodźców urodzone w słupskim szpitalu. Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zdjęcie ilustracyjne. Na słupskiej porodówce miały już miejsce pierwsze porody kobiet, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Zarówno kobiety, jak i dzieci mogą tu liczyć na profesjonalną pomoc i opiekę medyczną.
Zdjęcie ilustracyjne. Na słupskiej porodówce miały już miejsce pierwsze porody kobiet, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Zarówno kobiety, jak i dzieci mogą tu liczyć na profesjonalną pomoc i opiekę medyczną. Fot. Archiwum gp24
Pierwsze dziecko mamy, która uciekła przed wojną z Ukrainy urodziło się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Mały Mark jest zdrowy, a jego mama czuje się dobrze. Mówi, że bezpiecznie mieszkają już w Słupsku i jej rodzina ma tu wszystko, czego jej potrzeba. Drobną pomoc przekazał mamie personel Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Do słupskiego szpitala regularnie trafiają uchodźcy, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. Na oddziale położniczym urodziło się pierwsze dziecko, a na słupską neonatologię trafiły 11-dniowe bliźniaki, które przyszły na świat jeszcze na Ukrainie, przez cesarskie cięcie i zaraz po porodzie wraz z mamą były ewakuowane do Polski. Teraz znalazły schronienie pod Miastkiem.

- Dzieci zostały przebadanie przez neonatologów i zaszczepione w naszym szpitalu. Urodziły się z donoszonej ciąży, są w dobrym stanie i nie muszą być hospitalizowane. Podobnie jak ich mama, którą przy okazji wizyty w szpitalu z dziećmi, zbadali ginekolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku.

Polskie przepisy mówią, że obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej. Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

- Gwarantujemy pomoc medyczną wszystkim uchodźcom i spodziewamy się, że będzie ich u nas coraz więcej – mówi Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala. – Pacjenci zza wschodniej granicy, bez względu czy to dorośli, czy dzieci mają tu zagwarantowany taki sam standard leczenia i opieki jak Polacy – zapewnia Anetta Barna-Feszak wiceprezes szpitala – Mamy jednak świadomość traumy jaką spowodowała u naszych ukraińskich pacjentów konieczność opuszczenia domów, do których mogą nigdy nie wrócić. Mamy, które w takiej sytuacji oczekiwały na narodzenie dzieci, potrzebują dużego wsparcia i takie staramy się im dać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza