Pierwsze efekty transformacji banku Pekao za Michała Krupińskiego

Materiał informacyjny
Bank Pekao S.A. zmienia się na naszych oczach. Kiedy w 2017 roku ponad 30 procent udziałów zostało odkupionych od włoskiego UniCredit, rozpoczęto wprowadzać kluczowe dla tej instytucji zmiany, które mają w przyszłości odpowiadać za sukcesy na rynku finansowym. Pierwsze efekty widać zresztą już obecnie. Jaka w tym zasługa obecnego prezesa zarządu? Kim w ogóle jest Michał Krupiński i dlaczego znalazł się na czele jednej z kluczowych instytucji finansowych w Polsce? Odpowiedzi na te (i nie tylko te) pytania poszukamy w poniższym tekście.

W maju tego roku Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że pięć banków wypłaci w 2019 roku dywidendy, a w trzech przypadkach będą one wynosić powyżej 5 procent. Jednym z tych przypadków jest Bank Pekao S.A. ze stopą na poziomie 6,14 procent – i choć w liczbach bezwzględnych wartość na jest nieco niższa niż przed rokiem, to bank chce w najbliższych latach utrzymać wypłaty na poziomie 75 procent zysków netto.

Finanse Banku Pekao S.A., którego akcje Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) odkupiły od włoskiego UniCredit za ponad 10 mld zł, znajdują się w całkiem dobrej kondycji. Po dwóch latach od zakupu i od objęcia funkcji prezesa zarządu Pekao przez Michała Krupińskiego widać pierwsze wyniki wprowadzanych zmian – i jeśli w najbliższych latach Pekao wprowadzi w życie zapowiadane rozwiązania, to akcjonariusze będą mogli zacierać ręce.

Świetne wyniki Pekao za I kwartał 2019 roku

Być może nie pierwszą jaskółką, ale z pewnością dużo mówiącym świadectwem zachodzących zmian w Pekao są wyniki finansowe banku za I kwartał 2019 roku. W maju br. ukazał się raport podsumowujący pierwsze trzy miesiące, które upłynęły pod znakiem „kontynuacji silnych trendów operacyjnych”. Wśród największych osiągnięć Pekao w tym okresie należy zaliczyć:

  • prawie 14-procentowy wzrost zysku netto (po wyłączeniu opłat regulacyjnych),
  • przyspieszenie akcji kredytowej do 8,3 procent,
  • dwucyfrowy wzrost dochodów komercyjnych,
  • przyspieszenie (do 40 procent) akwizycji klientów detalicznych,
  • a także postęp w cyfrowej transformacji banku, o której będziemy jeszcze pisać.

Pekao nie zamierza oczywiście spocząć na laurach i poprzestać na dotychczasowych osiągnięciach. Krupiński zapowiada, że zysk netto Banku Pekao S.A. w 2020 roku może być nawet na poziomie 3 mld zł – co z jednej strony wydaje się liczbą nierealistyczną, ale jeśli dokładnie przyjrzeć się planom oszczędnościowym i strategii rozwojowej firmy – chyba jednak całkiem osiągalną.
– Polski bank chce też zachować dobrą dyscyplinę kosztową, kontynuować procesy wspierające cross-selling w sektorze bankowości korporacyjnej i zachować palmę pierwszeństwa w obsłudze dużych klientów korporacyjnych. To ostatnie ma być możliwe m.in. dzięki ograniczeniu wymaganej przez bank dokumentacji oraz zwiększenie czasu, który doradcy poświęcają na pracę z klientem – dodaje Adam Sieńko w artykule dla portalu Spider’s Web.

Krupiński na czele Pekao S.A.

Rozwój Pekao S.A. pod wodzą nowego prezesa zarządu nabiera więc rozpędu. Choćby dlatego można wnioskować, że Krupiński, który stoi na czele banku od 2017 roku, nie znalazł się w tym miejscu przez przypadek. Śledząc jego karierę zawodową można śmiało stwierdzić, że było wręcz przeciwnie. W 2006 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (co warto podkreślić: posiadając już doświadczenie w Parlamencie Europejskim). Następnie przyszła kolej na zbieranie doświadczenia w międzynarodowych instytucjach finansowych, poczynając od Banku Światowego.

– W latach 2011-2016 Krupiński był Prezesem Zarządu Merrill Lynch Polska i jednocześnie, odpowiadającym za teren Europy Środkowej i Wschodniej, szefem bankowości inwestycyjnej w Bank of America Merrill Lynch. W styczniu 2016 roku trafił do PZU, gdzie przez ponad rok kierował pracami zarządu; w tym czasie grupa PZU zwiększyła swoje udziały rynkowe oraz aktywność w sektorze bankowym – czytamy o obecnym prezesie zarządu Banku Pekao S.A. na stronie https://polskatimes.pl/kim-jest-michal-krupinski-prezes-zarzadu-banku-pekao/ar/c3-14312963.

Krupiński jest laureatem szeregu prestiżowych nagród, zdobył np.: „Bankowego Menedżera Roku 2017”, którą przyznaje „Gazeta Bankowa”. Ponadto posługuje się czterema językami obcymi, co w finansowej dyplomacji (bo przecież kierowanie taką instytucją, jak Bank Pekao S.A. zawiera w sobie spory pierwiastek dyplomatyczny) również stanowi niemały atut.

Cyfrowa transformacja to jedno ze sztandarowych haseł Pekao

Cyfrowa transformacja to jedno ze sztandarowych haseł Pekao pod zarządem Krupińskiego. Zgodnie z danymi prezentowanymi w raporcie o wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2019 roku, do którego odwoływaliśmy się na początku tego artykułu, w ciągu ostatnich miesięcy widać znaczący wzrost liczby aktywnych użytkowników bakowości mobilnej, elektronicznej oraz płatności przy użyciu aplikacji PeoPay. Co do innowacyjnych rozwiązań w ramach PeoPay (żeby zostać tylko przy tym przykładzie), w 2019 roku nastąpiło uruchomienie w jej ramach szeregu nowych inicjatyw, jak na przykład zbliżeniowe wypłaty z bankomatów czy mobilna autoryzacja zamiast potwierdzeń sms. W PeoPay wykorzystano nawet… popularne selfie.

– PeoPay zdobyło nagrodę EFMA Accenture dla najbardziej innowacyjnego produktu na świecie. Krupiński zapowiada dalszy rozwój PeoPay, a także nowego serwisu transakcyjnego dedykowanego na razie bankowości detalicznej, ale już wkrótce także biznesowej i korporacyjnej. Trwają też prace nad nową platformą FX. Krupiński chce by Pekao stawiało na sprzedaż w kanałach zdalnych, a żeby osiągnąć w tym lepsze wyniki skracany jest czas otwierania konta zdalnie oraz wprowadzono nowinki techniczne ułatwiające proces, jak otwieranie konta za pomocą selfie w aplikacji PeoPay – informuje o cyfrowych planach Banku Pekao S.A. „Dziennik Bałtycki” w artykule https://dziennikbaltycki.pl/michal-krupinski-pekao-liderem-efektywnosci-i-z-wysoka-dywidenda/ar/c3-14312635.

Czas działa na korzyść Pekao

Czy można więc stwierdzić – podsumowując wszystko to, co napisaliśmy powyżej – że Krupiński jest właściwą osobą na właściwym miejscu? Chyba tak, przynajmniej patrząc na dotychczasowe wyniki Pekao. Choć należy pamiętać, że dużo jeszcze pozostało do zrobienia. Jeśli jednak Krupińskiemu uda się zrealizować większość z zakładanych celów, będzie to niewątpliwy sukces nie tylko jego, ale całego banku. Polami, na których już w obecnej chwili widać wymierne osiągnięcia, i w których Pekao upatruje klucz do sukcesu w nadchodzących latach, są przede wszystkim nowoczesne narzędzia technologiczne w służbie bankowości, a dobre wyniki finansowe zagwarantować ma między innymi program oszczędnościowy i pozyskiwanie nowych klientów.

Czas pokaże, czy Pekao odniesie planowany sukces. Na tym etapie można jednak stwierdzić, że przynajmniej droga do niego została wytyczona. W czerwcu br. Polska Agencja Prasowa donosiła o utrzymaniu ratingu Banku Pekao S.A. (BBB+), podnosząc jednocześnie perspektywę ze stabilnej na pozytywną. Więc coś pozytywnego w istocie ma miejsce.

Źródła:
Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Pekao SA, podniosła perspektywę do pozytywnej, http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2746012,agencja-standard-&-poor-s-utrzymala-rating-pekao-sa--podniosla-perspektywe-do-pozytywnej-(opis) (dostęp: 6.08.2019)
Kim jest Michał Krupiński? Prezes Zarządu Banku Pekao, https://polskatimes.pl/kim-jest-michal-krupinski-prezes-zarzadu-banku-pekao/ar/c3-14312963 (dostęp: 6.08.2019)
Michał Krupiński: Pekao liderem efektywności i z wysoką dywidendą, https://dziennikbaltycki.pl/michal-krupinski-pekao-liderem-efektywnosci-i-z-wysoka-dywidenda/ar/c3-14312635 (dostęp: 6.08.2019)
Sieńko, Pekao SA mocno zaczęło rok. Tak dobrze nie było od dekady, https://www.spidersweb.pl/2019/05/pekao-sa-mocno-zaczelo-rok-tak-dobrze-nie-bylo-od-dekady.html (dostęp: 6.08.2019)
Wyniki finansowe Bank Pekao SA w 1kw’19, https://www.pekao.com.pl/dam/jcr:e0f3b93c-9e8d-4dc7-9395-edcd84b29c45/Prezentacja%201Q19_POL_final.pdf (dostęp: 6.08.2019)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3