Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce Centrum Aktywności Twórczej powstało w Ustce

Monika Zacharzewska [email protected]
Ostatnie prace wykończeniowe w nowej pracowni rzeźby i ceramiki usteckiej galerii.
Ostatnie prace wykończeniowe w nowej pracowni rzeźby i ceramiki usteckiej galerii. Krzysztof Tomasik
Kończy się modernizacja Centrum Aktywności Twórczej w spichlerzu Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Ma to być pierwsze w Polsce miejsce, gdzie twórcy z całego świata będą odpoczywać, pracować i prowadzić warsztaty dla ustczan.

Modernizacja zabytkowego spichlerza portowego przy ul. Zaruskiego w Ustce, gdzie od 25 lat mieści się galeria sztuki, rozpoczęła się ponad rok temu.

Już w te wakacje będzie można zobaczyć efekty kompleksowej przebudowy obiektu.

- Wewnątrz zmieniło się wszystko - mówi Edyta Wolska, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

- Łącznie z tym, że wywaliliśmy stare schody i zamontowaliśmy windę dla osób niepełnosprawnych. Na parterze powstały dwie nowe pracownie: filmowa i grafiki komputerowej oraz rzeźby i ceramiki. Wyżej mamy salę wykładową i sporą kawiarnię. Następnie pokoje dla artystów, a na samą górę przenieśliśmy salę wystawową, która zyskała na wysokości i dzięki oknom połaciowym jest tam dostęp światła dziennego. CAT ma być nie tylko centrum sztuk wizualnych, ale też ma gościć muzyków czy aktorów.

- Chcemy, aby rezydowali tu artyści z całego świata. Będą tu odpoczywali, tworzyli, prowadzili warsztaty, ale mają też włączyć w swoją działalność lokalną młodzież, mieszkańców i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prace, które powstaną w Ustce, mają być od razu prezentowane i w galerii, i w przestrzeni miejskiej. Na to mamy wstępną zgodę władz Ustki - mówi pani dyrektor.

- Już rozpoczęliśmy tworzenie takiego parku sztuki, ustawiając prace Marka Kusia na skwerze koło kina Delfin.

Inicjatywę doceniła przewodnicząca komisji nauki Sejmiku Wojewódzkiego Maria Kuczyńska, która monitoruje postęp prac w Ustce: - Mam nadzieję, że ten ośrodek, pierwszy tego typu w Polsce, spopularyzuje Ustkę jak podobne miejsca poza naszym krajem: Kecskemet na Węgrzech, Vallauris we Francji czy Tokoname w Japonii. Zainteresowanie inicjatywą ze strony samych artystów jest ogromne i już są prowadzone rozmowy z nimi.

- Jesienią będziemy prawdopodobnie gościli w Ustce sześciu twórców z Japonii, którym ta idea bardzo się podoba - mówi dyrektor Wolska.

Teraz w CAT trwają ostatnie prace wykończeniowe. Oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę sierpnia, a już 17 sierpnia zacznie się tam festiwal sztuki Konfrontacje, w trakcie którego studenci z łódzkiej filmówki będą kręcili filmy o Ustce, angażując w to mieszkańców miasta.

Modernizacja CAT została zrealizowana w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Jego wartość to 4 mln 631 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 3 mln 385 tys. zł. Reszta to wkład miasta Ustka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza