Pierwsze w tym roku wcielenie w szeregi pomorskich...

  Pierwsze w tym roku wcielenie w szeregi pomorskich terytorialsów [zdjęcia]

  olo

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Terytorialsi w sobotę rozpoczęli tzw. „szesnastkę” czyli 16-dniowe szkoleni podstawowe.
  1/9
  przejdź do galerii

  Terytorialsi w sobotę rozpoczęli tzw. „szesnastkę” czyli 16-dniowe szkoleni podstawowe. ©Archiwum

  Kolejni żołnierze zasilili 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Na razie do jednostki w Malborku. Później również w Słupsku.
  71 batalion lekkiej piechoty w Malborku z nowymi żołnierzami WOT. Terytorialsi w sobotę rozpoczęli tzw. „szesnastkę” czyli 16-dniowe szkoleni podstawowe, prowadzonego w systemie ciągłym. Udział w nim biorą te osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczną ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku – oni przejdą szkolenie ośmiodniowe.

  - Termin pierwszego w 2019 roku wcielenia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie jest przypadkowy - informuje Maciej Szalbierz z 7 PBO.
  -Pokrywa się on z rozpoczynającą się w województwie pomorskim zimową przerwą w nauce szkolnej, a to powiązano z realizacją projektu "Ferie z WOT-em". Jest to odpowiedź na zainteresowanie wstąpieniem do WOT uczniów szkół średnich oraz kadry dydaktycznej. Dzięki tej idei można aktywnie spędzić ferie z WOT-em, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swojej "małej Ojczyźnie".

  Regulaminowo, pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie i ewidencja. Później praktyka czyli posługiwanie się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu żołnierze OT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Od tej pory ich motto to: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

  W dalszym ciągu Wojskowe Komendy Uzupełnień czekają przyszłych żołnierzy WOT-u. Również ta w Słupsku. Batalion lekkiej piechoty OT będzie dopiero formowany.

  - Szukamy osób zainteresowanych służbą wojskową, pasjonatów - mówi kmdr ppor Mirosław Olszewski, szef wydziału rekrutacji w słupskim WKU. - A właśnie WOT pozwala łączyć pasję z codzienną pracą i obowiązkami. Jest to tak zwana służba weekendowa. W pozostałym okresie żołnierz jest w dyspozycji.

  Przypomnijmy, że w praktyce służba sprowadza się do jednego weekendu szkoleń i ćwiczeń w miesiącu. Żołnierze w sobotę rano trafia do koszar, które opuszcza w niedzielę wieczorem. W pozostałe dni miesiąca terytorialsi mają dbać o kondycję fizyczną trenując np. dzięki aplikacji mobilnej i studiując materiał nadsyłane drogą elektroniczną przez dowódców. Docelowo mogą też liczyć na karnety na siłownię lub basen opłacane przez armię. Takie rozwiązania funkcjonują już w jednostkach OT. Raz w roku żołnierzy czeka obowiązkowe 14-dniowy poligon. Za dzień ćwiczeń szeregowy OT otrzyma 91 zł miesięcznie, a za tak zwaną gotowość bojową 320 zł. Miesięczny żołd płatny z dołu to ponad 500 zł. W WOT tak jak w regularnym wojsku wkrótce będą podwyżki. Płatne są też zajęcia na poligonie i 16 dniowy kurs podstawowy, który kończy się przysięgą.

  Przypomnijmy, że obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. To mniej niż pierwotnie zakładano. Obok batalionu w Słupsku, Malborku oraz batalionu dowodzenia sformowany ma zostać jeszcze jeden, obejmujący rejon powiatu bytowskiego.

  Oglądaj także: Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej - wideo archiwum  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Warto zobaczyć

  Nowa edycja budżetu obywatelskiego Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.