Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny 2018: Zwyczaje witania wiosny w Polsce. Gdzie ta wiosna? [WIOSNA ASTRONOMICZNA I KALENDARZOWA 20-21 MARCA 2018]

TK
Zwyczaje witania wiosny. Bociek jest! Wiosny wiest (czyli staropolskie zwiastun).
Zwyczaje witania wiosny. Bociek jest! Wiosny wiest (czyli staropolskie zwiastun). Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Pierwszy dzień wiosny 2018 przypada na 21 marca. Wtedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jednak pierwszy dzień wiosny astronomicznej zaczyna się zawsze od równonocy wiosennej - dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa, czyli 20 marca. Gdzie ta wiosna, gdy za oknem szaleje mróz? Skoro jej formalne nadejście staje się rzeczywistością, to również klimat powinien niebawem się ocieplić. Niezależnie od warunków nie zapominajmy o zwyczajach witania wiosny w Polsce i nie tylko. To wszystko z okazji pierwszego dnia wiosny 2018!

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY: TOPIENIE MARZANNY

Zwyczaj topienia marzanny odwołuje się do postaci słowiańskiej bogini, która utożsamia zimę i śmierć. Zgodnie ze starosłowiańskim zwyczajem, odbywającym się w czasie Jarego Święta, zabicie kukły, a w zasadzie jej spalenie, przedstawiającej boginię, powoduje rychłe nadejście wiosny.

W Polsce jest to najbardziej popularny zwyczaj związany z witaniem wiosny. Topienie marzanny cieszy się szczególnym powodzeniem u dzieci i młodzieży. Słomiana marzanna jest wrzucana do najbliższej rzeki.

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY: GAIK/MAIK, NOWY LATEK - ZWYCZAJ CHODZENIA Z GAIKIEM

Często topienie marzanny związane było z obnoszeniem gaika, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, jednak jego rodowód jest jeszcze przedchrześcijański. W XX wieku zaczęto go również praktykować w pierwszy dzień wiosny - 21 marca. Czym jest gaik? To przybrana, sosnowa gałąź, symbolizująca wiosnę i rozkwit przyrody, z którą chodzono po wsi wraz ze śpiewem i przyśpiewkami. Gaik zwany jest także nowym latkiem. Za jego wniesienie gospodynie obdarowywały noszącego drobnymi datkami lub smakołykami. Obecnie gaik zazwyczaj obnoszony jest przez dziewczęta, a całemu obrzędowi towarzyszy składanie życzeń, taniec i śpiew.

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY: WIOSENNE PORZĄDKI

Wiosenne porządki, przez tak wielu znienawidzone, to czynność, która rutynowo powraca w okolicach pierwszego dnia wiosny, czy przed Świętami Wielkanocnymi. Wywodzi się z pradawnych wierzeń. Czy można mówić, że jest to zwyczaj witania wiosny? Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby mieszkanie lśniło na wysoki połysk. Wraz z wymiataniem brudu pozbywamy się pozostałości po zimie. Czynność ta ma wymiar symboliczny: wraz z nieczystościami żegnamy zło i choroby.

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY: WIOSENNE WAGARY

Pierwszy dzień wiosny to dzień wagarowicza, a jak dzień wagarowicza to wiosenne wagary. Sposobów na spędzenie tego dnia jest coraz więcej. Często organizowany jest dzień wagarowicza w formie wyjścia w ramach zajęć lekcyjnych. Jest do dobra okazja do integracja klasy, czy poszczególnej grupy w obrębie szkoły. Oczywiście nie każdy decyduje się spędzać dzień wagarowicza w murach szkoły. Wszak taka jest właśnie tradycja.

Przeczytaj:
Dzień wagarowicza 2018. Kiedy wypada i co robić w dzień wagarowicza

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY U NASZYCH SĄSIADÓW

W państwach sąsiadujących z Polską tradycja witania wiosny również ma bogatą historię. Na terenie obecnej Rosji, Białorusi i Ukrainy w dawnych czasach obchodzona była Maslenica - czyli tygodniowe święto związane z pożegnaniem zimy. Jest to czas zabaw i jedzenia blin. Bliny - czyli naleśniki to symbol słońca i wyraz wdzięczności za dar życia.

ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY U NASZYCH SĄSIADÓWW państwach sąsiadujących z Polską tradycja widania wiosny również ma bogatą historię. Na terenie obecnej Rosji,
ZWYCZAJE WITANIA WIOSNY U NASZYCH SĄSIADÓW
W państwach sąsiadujących z Polską tradycja widania wiosny również ma bogatą historię. Na terenie obecnej Rosji, Białorusi i Ukrainy w dawnych czasach obchodzona była Maslenica - czyli tygodniowe święto związane z pożegnaniem zimy. Jest to czas zabaw i jedzenia blin. Bliny - czyli naleśniki to symbol słońca i wyraz wdzięczności za dar życia. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na Litwie natomiast obchodzone jest święto Kaziukas. Jego źródeł upatrywać należy w tradycjach pogańskich. Zostały jednak one przejęte przez Kościół. W obecnej formie święto funkcjonuje od około 400 lat. 4 marca - w dniu wspomnienia św. Kazimierz - patrona Litwy - organizowany jest słynny jarmark wileński.

WIDEO: Jak gwiazdy przygotowują się na wiosnę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza