Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy Polak w „oskarach” nowych technologii w Londynie

Red
Roman Mazur z wiceszefowa ONZ.
Roman Mazur z wiceszefowa ONZ. Fot. Grażyna Czubińska
Roman Mazur MBA - dyrektor ds. rozwoju strategicznego Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie, znalazł się w gronie osób nominowanych do Tech Leaders Awards 2019, przyznawanych rokrocznie w Londynie podczas Tech Leaders Summit.

Tech Leaders Summit jest największym w Wielkiej Brytanii szczytem liderów nowych technologii, skupiającym specjalistów w dziedzinach: Artificial Intelligence, Cloud Leadership, Diversity Leadership i Security Leadership. Spotykają się oni co rok by przedyskutować wyzwania i możliwości rynkowe nadarzające się w najbardziej newralgicznych obszarach innowacyjnej gospodarki. Roman Mazur jest nie tylko pasjonatem sztucznej inteligencji, ale również specjalistą innowacji społecznych w obrębie SmartCity i członkiem Królewskiego Towarzystwa ds. Afryki w Londynie.

Innowacyjny projekt, dzięki któremu nasz rodak znalazł się w tak znamienitym gronie, nosi nazwę „MimiKazi”. Polski Uniwersytet Na Obczyźnie – jako jedyna polska instytucja – brał z nim już udział w tegorocznym London Tech Week. W języku Swahilli słowa „mimi kazi” oznaczają: „pracuję nawet wtedy, gdy mnie jeszcze nie dostrzegasz”. MimiKazi.com to ogromne wyzwanie w zakresie Big Data i Artificial Intelligence. Transformuje ono nasze postrzeganie sztucznej inteligencji - ze strumienia obaw o przyszłość zatrudnienia, w źródło nowych możliwości w zakresie tworzenia miejsc pracy zwłaszcza tam, gdzie są one najpotrzebniejsze. Poziom biedy i bezrobocia w Afryce rośnie bowiem lawinowo, co w XXI wieku nowych technologii – według Romana Mazura – nie powinno mieć więcej znaczącego miejsca.

Szacuje się dziś w Unii Europejskiej, że rokrocznie brakuje nam ponad 15 milionów nowych miejsc pracy do tego by w Afryce żyło się lepiej i by zatrzymać tamtejszą młodzież na lokalnych rynkach pracy. Zadaniem „MimiKazi” jest zabezpieczenie i rozwój, przed 2030 rokiem, aż do 300 milionów najpowszechniejszego i najbardziej podstawowego samozatrudnienia w afrykańskim handlu lokalnym. W ten sposób projekt wpisuje się w misję ONZ dotyczącą tzw. SDG1 – pierwszego celu zrównoważonego rozwoju naszego świata, prowadzącego do eliminacji skrajnego ubóstwa. Skrajne ubóstwo jest – jak mówi Roman Mazur – już nieuzasadnione.

„MimiKazi” jest platformą handlową dla samozatrudnionych sprzedawców dóbr codziennego użytku w Afryce, ale ewoluuje również w kierunku zaawansowanego startupa na rynku FinTech. To z uwagi na zupełnie nowy system credit scoring dla Afryki, jaki powstanie w miarę rozwoju platformy handlowej opartej na AI. 900 milionów nie tylko bogatych mieszkańców Afryki może mieć w ciągu najbliższych 10 lat dostęp do usług fair micro-finance, świadczonych nawet przez nowe polskie banki i firmy ubezpieczeniowe, myślące strategicznie o rozwoju nie tylko w wyludniającej się Polsce, ale też na tak wielkim rynku wschodzącym, jakim jest Afryka.

Zobacz także: Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził swój jubileusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza