Pierwszy w Słupsku, a trzeci w województwie pomorskim punkt pobierania wymazów bez wychodzenia z auta „Test&GO” powstał na terenie Akademii Pomorskiej. Każdy, kto zakwalifikuje się do badania będzie mógł bezpłatnie sprawdzić czy jest zarażony koronawirusem. Punkt powstał na terenie Akademii Pomorskiej przy ul. Bohaterów Westerplatte 64 dzięki współpracy pomiędzy 7. Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej (7 PBOT), Pomorskim Urzędem Wojewódzkim i Akademią Pomorską w Słupsku.
- Nasi terytorialsi z 73. Batalionu Lekkiej Piechoty ze Słupska są odpowiedzialni za odkażanie wjeżdżających pojazdów, kierowanie samochodów do właściwego miejsca i sprawny przebieg pobierania wymazów - mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygada Obrony Terytorialnej.
Uroczyste otwarcie miało miejsce w sobotę, 9 maja. Z badania może skorzystać każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o zarażeniu koronawirusem. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 58 727 05 05 i po przeprowadzeniu wywiadu możemy zostać zakwalifikowani. Badanie jest bezpłatne.
Na miejscu studenci Wydziału Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz specjalnie przeszkoleni żołnierze WOT-u pobiorą od nas wymaz i prześlą go do badań. Wyniki uzyskamy po około dwóch dniach.
Punkt będzie otwarty przez cały tydzień w godzinach 10–13.
- Centrum obsługiwać będzie 12 studentów z kierunku pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego Akademii Pomorskiej wraz z dwoma pracownikami Instytutu Nauk o Zdrowiu - mówi Marzena Łukasik, dyrektor ds. organizacyjnych Akademii Pomorskiej w Słupsku. -Osoba zakwalifikowana otrzymuje informację o terminie przybycia do Centrum – dojeżdża na badanie korzystając wyłącznie z samochodu. Planuje się pobranie ok. 35 próbek dziennie.
Jak działają punkty testowe covid?
Testy pobierane są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na pytania kwalifikują pacjentów do bezpłatnego badania (trzeba przyjechać samochodem osobowym). Podczas badania pacjent pozostaje w swoim samochodzie. Z auta nie można wysiadać. Osoby, które dotrą do centrum komunikacją miejską, rowerem, czy pieszo nie będą mogły skorzystać z testu. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, ponieważ przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest z nosogardzieli i przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie.
Działania studentów i pracowników Akademii Pomorskiej na rzecz bezpieczeństwa i przeciwdziałania COVID-19 są wspierane, m.in. dzięki środkom z projektu prospołecznego „ Aktywna Akademia 5 plus”- „Społeczna odpowiedzialność - oddziaływanie regionalnych uczelni wyższych jako czynnika stymulującego międzypokoleniową aktywność społeczną" finansowanego ze środków MNiSW.
Utworzenie centrum drive-thru umożliwił Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich (podobnie jak punktów w Gdyni i Gdańsku), przekazując na ten cel fundusze, za które zakupiono niezbędne wyposażenie oraz zapewniono jego pracownikom środki ochrony osobistej.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Quiz o Idze Świątek. Co wiesz o naszej najlepszej tenisistce?
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie