Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pizzeria La Verita w Słupsku z węgierskimi przysmakami

(red) Fot. Marcin Kamiński
Pizza w La Vericie jest wypiekana w piecu opalanym drewnem.
Pizza w La Vericie jest wypiekana w piecu opalanym drewnem.
Słupska pizzeria La Verita wprowadziła do menu przysmaki, które są nowością w mieście. Poza klasycznymi pizzami do wyboru jest m.in. langosze, czyli węgierskie podpłomyki.

Langosze (kto miał okazję spróbować ich na Węgrzech na przykład, z pewnością dobrze wspomina ten smak), to podpłomyki. Zależnie od tego, z czym zostaną podane langosze mogą być przystawką, przekąską na piknik lub daniem głównym.

W nowej ofercie La Verity znajda się też klasyczne pizze neapolitańskie takie jak: margarita z białą mozzarellą , świeżymi listkami bazylii oraz sosem pomidorowym , margarita extra z białą mozzarella , świeżą bazylią ,pomidorami oraz oliwą Extra Vergine, neapoletana z pomidorami, białą mozzarellą , sardelami i oregano, diavola z pomidorami, białą mozzarellą pikantnym salami, oregano oraz oliwą , marinara z pomidorami czosnkiem i oliwą oraz parma z mozzarellą pomidorami suszonymi i rukolą.

Czytaj też: Pierwsza w Słupsku pizza z prawdziwego pieca

Jak podkreślają gastronomicy z La Verity, wszystkie oferowane pizze będą miały cienkie chrupiące ciasto, świeże zioła, białą mozzarellę oraz sos ze specjalnej odmiany pomidorów.

Dodajmy, że wszystkie pizze w pizzeri La Verita, która mieście się przy ul. Andersa, są przygotowywane w piecu opalanym drewnem.

 

Skąd się wzięła margerita?

Pizza ma arabskie korzenie, arabowie piekli podobne placki od niepamiętnych czasów razem z nimi zawędrowały one do Neapolu a neapolitańczycy doprowadzili pizze do perfekcji.

Nie sposób dokładnie określić daty jej powstania. Początkowo była jedzeniem biednych ludzi, sprzedawano ją na połówki, bo nie każdego było stać na całą. Pierwsze pizzerie powstały w okolicy Santa Teresa w Vale Capo di Monte. Król Ferdynand II Burbon jadał tam pizze w przebraniu prostego człowieka. Sławę zyskała sobie wtedy pizzeria niejakiego Salwadore. W tym czasie pizza została upieczona po raz pierwszy w pałacu Capo di Monte prawdopodobnie w ceramicznym piecu z dzwonowata kopułą. Tak trafiła na dwór i zyskała nobilitacje.

Pizzerie stopniowo przekształciły się w lokale gastronomiczne odwiedzane także przez lepszą klientelę, poza najprostszym rodzajem pizzy z oliwa, pomidorami,czosnkiem, oregano i niekiedy z mozzarellą, zaczęły pojawiać się inne odmiany i tak pizza stała się pełno prawnym daniem.

Czytaj też: Pizzeria La Verita w Słupsku znowu otwarta

Kiedy w pizzeri Brandi, mającej za sobą nieprzerwana tradycję i uznawana za najstarszą pizzerię na świecie w latach 90. XIX wieku pracował Rafaele Esposito, słynny na cały Neapol ze swojej wybornej pizzy. Pewnego razu ówcześnie panująca królowa Małgorzata Sabaudzka chcąc zjednać sobie neapolitańczyków, którzy w owym czasie nadal popierali Burbonów, zamówiła u Rafaele Esposito przygotowanie trzech rodzajów pizzy. Rafaele udał się do pałacu Capo di Monte, gdzie sporządził dwie pizze klasyczne oraz jedną własnego pomysłu z dodatkami w kolorze włoskiej flagi białą mozzarellą, zielonymi listkami bazylii i czerwonym sosem pomidorowym. Nowością była mozzarella.

Królowa Małgorzata uznała, że nowa pizza jest wyśmienita i zapytała Rafaele, jak nazywa się ta wspaniała pizza. Esposito odparł za pozwoleniem, chciałbym ją nazwać pizza Margarita, na cześć królowej. I tak oto 11 czerwca 1890 roku narodziła się pizza Margarita, którą można znaleźć wszędzie na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza