PKN ORLEN Ambasadorem Sportu. To nie tylko biznes, ale także misja!

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Blisko 90 zawodników, ponad 70 klubów, 10 związków i 2 komitety – takim portfolio nie może pochwalić się żadna inna firma w Polsce, a pewnie także w Europie. O olbrzymiej skali wsparcia przez PKN ORLEN świadczy również ponad 60 tysięcy dzieci i młodzieży objętych różnymi programami sportowymi.

Tylko od 2018 roku koncern zwiększył nakłady na rozwój polskiego sportu o 120%. W tym czasie wspierani przez PKN ORLEN zawodnicy i reprezentacje wywalczyli ponad 150 medali na najważniejszych międzynarodowych imprezach sportowych – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

- Dziękuję sponsorom za codzienne wspieranie polskiego sportu. Obawiam się, że gdyby nie wasz wysiłek, wkład i wyrozumiałość, nie mielibyśmy żadnego sportowego sukcesu – zaznaczył w Zakopanem Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki, honorując w Zakopanem PKN ORLEN prestiżowym tytułem Mecenasa Sportu oświadczył: - Bez długofalowego i długookresowego zaangażowania znacznych środków nie da się w sporcie osiągnąć sukcesu, a przynajmniej jest o niego bardzo trudno. Tym bardziej powinniśmy doceniać, że mamy w Polsce firmy, które już od bardzo wielu lat swój wizerunek, związanie z klientem oraz markę budują w oparciu o sport.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, został uhonorowany prestiżowym tytułem Ambasadora
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, został uhonorowany prestiżowym tytułem Ambasadora Sportu w kategorii Sponsor Sportu

***

O sponsoringu sportowym rozmawiamy
z AGATĄ PNIEWSKĄ,
dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów w PKN ORLEN

- Sponsoring sportowy to tylko biznes?

– Dla nas to biznes, który bardzo mocno wspiera budowę wizerunku firmy, ale także oczywiście misja.

- Jakie efekty niesie wspieranie sportu i sportowców?

- Dzięki projektom sponsoringowym tylko w ubiegłym roku wypracowaliśmy tzw. ekwiwalent reklamowy na poziomie 1 miliarda złotych. Dzięki naszym sportowcom rośnie również globalna rozpoznawalności marki ORLEN w Europie i na świecie w nowych segmentach rynku, a to idealnie wpisuje się w proces budowy potężnej, multienergetycznej firmy.

- A gdzie tu misja?

- Oczywiście, nie zapominamy o niej. Będąc największą firmą w Polsce, jedną z największych w regionie, mamy również zobowiązania nie tylko wobec lokalnych społeczności, ale też wszystkich Polaków. Dlatego też jesteśmy sponsorem polskiego sportu. Nasi klienci, to przecież także kibice.

- Wspieracie wiele dyscyplin sportu. Dlaczego aż tyle?

- W Grupie ORLEN staramy się to w taki sposób układać, aby każda nasza spółka czerpała ze sponsoringu maksimum korzyści. Wspieramy wiele dyscyplin, bo działamy w licznych branżach. I tak naprawdę każda dyscyplina, na którą stawiamy pracuje na rzecz innego segmentu naszego biznesu. Działając szeroko, docieramy więc do możliwie największego grona odbiorców. Z drugiej zaś strony jak nie wspierać tych zawodników i dyscyplin, w których odnosimy sukcesy, które tak cieszą Polaków i są powodem do dumy narodowej. Sukcesy te są też – jak już wspomniałam – budowaniem wizerunku i globalnej rozpoznawalności nie tylko naszej marki za granicą, ale też Polski w świecie.

- ORLEN dokonał ostatnio wielu biznesowych przejęć. Czy sportowcy sponsorowani np. przez Energę, Lotos czy PGNiG w dalszym ciągu mogą liczyć na współpracę?

- Oczywiście, tak. Będziemy kontynuowali działania, które były prowadzone przez te firmy.

- ORLEN wspiera także sportowców niepełnosprawnych.

- Sponsoring sportu osób z niepełnosprawnościami to integralna część sponsoringu sportowego. Ona się dynamicznie rozrasta, budzi coraz większe zainteresowanie wśród kibiców, szybko zdobywa nowych fanów, ma też wielkie wsparcie mediów. Wreszcie staje się takim samym „produktem marketingowym” jak sponsoring sportu osób w pełni zdrowych. Najlepszym tego przykładem jest ubiegłoroczna kampania wokół igrzysk olimpijskich, w której wystąpili zarówno sportowcy pełnosprawni jak i niepełnosprawni.. Oczywiście ten rodzaj wsparcia to także nasza misja społeczna.

- Czy sportowcy to dobrzy ambasadorzy marki ORLEN?

- Najlepsi z możliwych. Na tym świecie nie ma lepszych ambasadorów, coachów, mówców motywacyjnych, niż sportowcy, a w szczególności sportowcy niepełnosprawni. Kto inny ma tak niezwykłe historie do opisania, taką wolę życia i walki. Są więc inspiracją dla kibiców, także dla nas.

- Za Orlenem podążają inni, zarówno firmy państwowe jak i prywatne. Koncern jest swego rodzaju kołem zamachowym polskiego sponsoringu…

- To prawda. Staramy się wyznaczać nowe kierunki w sponsoringu. To dla nas bardzo ważna dziedzina działalności. Istotna jest też komercjalizacja sponsoringu sportowego, jego przełożenie na biznes, ten lokalny, ale także globalny. To nie zwykły mecenat, nie tylko dzielenie się zyskiem i dystrybucja tego zysku. Ze sponsoringu czerpiemy, co najmniej tyle, ile dajemy.

- Emocji nie da się jednak przeliczyć na pieniądze i ekwiwalent marketingowy?

- To prawda. Jeśli tak na to spojrzeć, to ze sponsoringu czerpiemy znacznie więcej, niż dajemy…

- Czy ORLEN dalej będzie wytyczał ścieżki, którymi będzie podążał sponsoring sportowy?

- Mam taką nadzieję. Już pokazujemy jak dobrze to robić. Myślę więc, że za nami pójdą również inne firmy, zarówno te, które dopiero poszukują swojej drogi, jak i te już ukształtowane, ale próbujące odnaleźć nową platformę do budowy wizerunku, do rozwoju marki. Tylko w ten sposób ten rodzaj biznesu sportowego będzie mógł rosnąć. A z nim także sponsorzy, oczywiście również ORLEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PKN ORLEN Ambasadorem Sportu. To nie tylko biznes, ale także misja! - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie