Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKO BP chce sprzedać pałac w Szczecinie...

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
PKO BP chce sprzedać pałac w Szczecinie...W tym pałacu od zawsze swoje siedziby miały banki. Możliwe, że PKO BP, obecny właściciel - sprzeda budynek.
PKO BP chce sprzedać pałac w Szczecinie...W tym pałacu od zawsze swoje siedziby miały banki. Możliwe, że PKO BP, obecny właściciel - sprzeda budynek. Fot. Andrzej Szkocki
Jeden z najpiękniejszych budynków w mieście może zmienić właściciela. Wśród zainteresowanych wymienia się właściciela Kaskady. ECE jednak nie potwierdza tej informacji.

Od pewnego czasu w eterze krążą informacje o tym, że PKO BP zamierza pozbyć się głównej siedziby banku w Szczecinie. Chodzi o przepiękny budynek przy al. Niepodległości.
Warto przypomnieć, że prezes PKO BP w jednej ze wcześniejszych wypowiedzi medialnych sugerował, że bank będzie wyprzedawał duże i drogie obiekty w wielkich miastach. To bardzo uprawdopodobnia informacje dotyczące przyszłości budynku przy al. Niepodległości.

Aneta Styrnik-Chaber z zespołu prasowego Departament Komunikacji Korporacyjnej PKO BP była bardzo oszczędna w wypowiedzi dla "Głosu".

- Bank rozważa możliwość sprzedaży tej nieruchomości, na razie jednak jest za wcześnie, aby informować o szczegółach - powiedziała.

Nie odniosła się do sugestii, że wśród zainteresowanych nabyciem budynku jest grupa ECE, właściciel szczecińskiej Galerii Kaskada. Galeria sąsiaduje z główną siedzibą banku w Szczecinie.

Leszek Sikora, dyrektora Działu Rozwoju ECE zaznaczył, że "informacja o zainteresowaniu ECE nabyciem budynku przy al. Niepodległości w Szczecinie nie pochodzi z ich firmy.

- Obiekt jest niezwykle ciekawy i wartościowy, ale o jego przydatności dla naszej działalności, przede wszystkim ewentualnej rozbudowy Kaskady, nie jesteśmy w stanie obecnie nic powiedzieć - dodał dyrektor rozwoju ECE.

  • Szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40 zbudowany został w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
  • W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.
  • Projektantem gmachu był szczeciński architekt Emil Drews. Budynek posiada bogato zdobioną fasadę o cechach monumentalnych oraz dwa skrzydła boczne o różnej długości. Szczególnie dekoracyjny jest środkowy ryzalit budowli - z podjazdem, położonym nad nim balkonem zdobionym rzeźbami rycerza i rolnika oraz tympanonem, na którym umieszczony został dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego oraz gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II. Widoczna poniżej data "1781" odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego - dowiadujemy się z Wikipedii.
  • Dekoracyjność pałacu podkreśla boniowana elewacja parteru i pierwszego piętra, bogate opaski okienne oraz kolumnada podtrzymująca tympanon. Liczne pomieszczenia wewnątrz budynku zachowały swój historyczny wygląd i bogate zdobienia.
  • Po II wojnie światowej w Pałacu mieściły się instytucje bankowe: początkowo - Pocztowa Kasa Oszczędności później - Powszechna Kasa Oszczędności. Obecnie w gmachu ma swoją siedzibę bank PKO BP. Przez pewien czas z budynku korzystały również szkoły ekonomiczne.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza