MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Plamy na Słońcu”. Wernisaż prac ośmiu artystek w Ustce

oprac. Wojciech Frelichowski
Wernisaż „„Plamy na Słońcu” w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce.
Wernisaż „„Plamy na Słońcu” w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce. Krzysztof Tomasik
W Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce odbył się wernisaż wystawy prac ośmiu artystek pod wspólnym tytułem „Plamy na Słońcu”. Wystawa będzie również prezentowana w Słupsku.

Swoje prace prezentują: Honorata Martin, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska, Patrycja Orzechowska, Aleka Polis, Diana Rönnberg, Agata Zbylut, Marta Zgierska. Kuratorką wystawy jest Weronika Teplicka.

Jak czytamy w opisie wystawy, obecność plam na słońcu może dowodzić, że nawet tak niezmienny i stabilny punkt odniesienia dla całego wszechświata, może w pewnych momentach ujawniać nieoczekiwaną zmienność swojej formy. Niektórzy objaśniają możliwość pojawiania się plam słonecznych jako pierwszych symptomów zbliżających się klęsk i kataklizmów oraz wierzą, że wzmożona aktywność słoneczna może oddziaływać negatywnie na nasze stany emocjonalne.

W sytuacjach kryzysowych, podczas oczekiwania na nieuniknione może pojawiać się zobojętnienie lub wzmożone działanie, osoby racjonalne zaczynają postępować niezrozumiale, a te o skłonnościach depresyjnych racjonalnie.

Na wystawie „Plamy na słońcu” prezentowane są prace artystek mówiących o samotności w czasie kryzysów wewnętrznych, ale i spowodowanych okolicznościami zewnętrznymi – oraz o nieuniknionych punktach zwrotnych w życiu. Próba stworzenia pewnych rytuałów jako formy autoterapii pomagają w oczyszczeniu i uwolnieniu się od zakumulowanych afektów. Bolesne przeżycia stają się impulsem do prowadzenia procesu twórczego i inspiracją do nieustannego poszerzania praktyki artystycznej.

Eksplorując własne ciała i doświadczenia osobiste, przywołując swoje traumy i odkrywając historie artystki uwidaczniają tezę, że człowiek pomimo destrukcyjnych skłonności wobec siebie i natury – nadal pozostaje tej natury najdoskonalszym dziełem.

Wystawa „Plamy na Słońcu” będzie prezentowana do 23 czerwca w Galerii Kameralnej i Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza