Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium przyjechało do gimnazjalistów (wideo)

Filip Pietruszewski
Piknik rozpoczął się od pokazów chemicznych.
Piknik rozpoczął się od pokazów chemicznych. PK
Gimnazjaliści z trzech szkół wzięli wczoraj udział w pikniku naukowym zorganizowanym w ramach projektu Eduscience, którego liderem jest PAN. Uczniowie m.in. przeprowadzali eksperymenty chemiczne i obserwowali ruchy planet w układzie słonecznym.

W czwartek w Gimnazjum nr 5 w Słupsku odbył się piknik naukowy zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego Eduscience, którego szkoła jest partnerem od 2013 roku. Oprócz uczniów Gimnazjum nr 5 w pokazach i warsztatach uczestniczyli również uczniowie ze Społecznego Gimnazjum nr 1 w Słupsku oraz Gimnazjum nr 1 w Lęborku.

Piknik rozpoczął się od pokazów chemicznych. Najbardziej spektakularny był eksperyment polegający na dodaniu płynu do zmywania naczyń do corhydrony i nadmanganianu potasu. Po połączeniu substancji duży stół zapełnił się pomarańczową pianą.

Później rozpoczęły się warsztaty. Ich uczestnicy uczyli się o ścinaniu białka, zjawisku magnetyzmu i kolorowej chemii. Te ostatnie zajęcia polegały na odróżnianiu środowisk kwaśnego, zasadowego i obojętnego. - Kiedy dodajemy cytrynę do herbaty, to zmienia się jej kwasowość i jaśnieje. Cytryna jest więc substancją badaną, a herbata wskaźnikiem - tłumaczyła przedstawicielka Eduscience.

Uczniowie otrzymali białe plansze, na których za pomocą pipety umieszczali krople sprite'a, octu, mydlin z mydła szarego, mydła w płynie i sody oczyszczonej. Jako wskaźników gimnazjaliści używali soku z kapusty, herbaty z hibiskusa, oranżu metylowego oraz fenoloftaleiny. Ze eksperymentu dowiedzieli się m.in., że mydliny z szarego mydła mają odczyn zasadowy, a mydło w płynie jest kwaśne. Skoro ludzka skóra także jest kwaśna, mydło w płynie jest więc dla niej lepsze.

- Projekt obejmuje 250 szkół z całej Polski. Jego celem jest zainteresowanie uczniów kierunkami studiów o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, a więc przyrodniczych, matematycznych i informatycznych. W tym roku zaplanowaliśmy 89 pikników edukacyjnych. W województwie pomorskim zorganizowaliśmy 4 - mówi Aleksandra Mikulska z Instytutu Geofizyki PAN, ogólnopolska koordynatorka projektu.

Dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyło się przenośne planetarium rozstawione w sali gimnastycznej szkoły. W półkolistym namiocie uczniowie mogli obejrzeć animację pokazującą układ słoneczny ze wszystkimi elementami: planetoidami, kometami i meteorami. Animacja pokazywała wirowy (dobowy) i obrotowy (roczny) ruch planet w przyśpieszeniu.

- Dzięki projektowi szkoła otrzymała tablice interaktywne, które umożliwiają prowadzenie lekcji online z wykorzystaniem bazy materiałów edukacyjnych Eduscience - mówi Barbara Kujat, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Słupsku. Placówka dostała również aparaturę do prowadzenia monitoringu poziomu opadów deszczu i temperatury oraz pomiaru masy śniegu.

- W swoich pracowniach nie jesteśmy w stanie przeprowadzić doświadczeń, które uczniowie mogli dzisiaj obejrzeć. Klasa projektowa ma także dodatkowe godziny dyrektorskie na język angielski. Lekcje z tego przedmiotu są rozszerzone o słownictwo matematyczne i przyrodnicze - dodaje Barbara Kujat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza