Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska o franku i kredycie hipotecznym

ar
Platforma Obywatelska chce ograniczenia spreadów hipotecznych. Według posła PO Zbigniewa Konwińskiego odpowiednia ustawa może wejść w życie pod koniec wakacji.
Platforma Obywatelska chce ograniczenia spreadów hipotecznych. Według posła PO Zbigniewa Konwińskiego odpowiednia ustawa może wejść w życie pod koniec wakacji. archiwum
Platforma Obywatelska chce ograniczenia spreadów hipotecznych. Według posła PO Zbigniewa Konwińskiego odpowiednia ustawa może wejść w życie pod koniec wakacji.

Ustawa jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wczoraj Zbigniew Konwiński na konferencji prasowej w Słupsku naświetlił główne założenia tego projektu. - To kredytobiorca będzie decydował, gdzie i za ile kupi obcą walutę, by spłacić swój kredyt hipoteczny - zapowiedział poseł.

Projekt PO zakłada możliwość spłaty kredytu w walucie, w której zaciągnięto kredyt bez dodatkowych opłat czy prowizji. Autorzy ustawy nie ograniczają się tylko do kredytów hipotecznych. Chcą, by nowy przepis obejmował też kredyty konsumenckie czy mieszkaniowe. Obecnie banki zarabiają na tzw. spreadach, czyli różnicy między ceną kupna i sprzedaży waluty w banku. - Jeśli zawarliśmy kredyt walutowy we frankach czy innej walucie obcej, bank wypłacał nam walutę po cenie kupna, natomiast kredyt jest spłacany po cenie sprzedaży - tłumaczył Konwiński.

W ciągu roku statystyczny kredytobiorca na spreadach traci około tysiąc złotych. - Banki mają różne spready, ich wartość waha się od 2 do 14 procent. To spore obciążenie dla kredytobiorcy - zauważył Zbigniew Konwiński. - Jeśli bank na jednym franku zarabia 14 groszy, oznacza to, że przy racie 700 franków, płacimy około 120 złotych kosztów spreadów
- dodaje.

Od kilku miesięcy frank szwajcarski ciągle zyskuje na wartości. Kredytobiorcy muszą płacić za kredyt po cenie, jaką narzuca mu bank. Co prawda można wprowadzić aneks do umowny, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ustawa ma umożliwić, że kredytobiorca sam będzie decydował, gdzie i jak nabędzie walutę, np. w innym banku, kantorze czy za granicą.

- Chcemy odciążyć kredytobiorcę i wprowadzić konkurencyjność na rynku bankowym - mówił Konwiński. Kiedy ustawa wejdzie w życie, ma obowiązywać wszystkie umowy, w których pozostał kapitał do spłaty.

Również SLD i PSL pracują nad ustawami dotyczącymi spreadów. Projekt PSL jest podobny do projektu PO. Zakłada jednak możliwość przeliczenia raty kredytu walutowego na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego. Projektowi SLD Konwiński nie wróży szans, ponieważ dotyczyłby tylko nowo sporządzonych umów.

Około miliona polskich gospodarstw zaciągnęło kredyt w walucie obcej. Około 700 tysięcy to kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza