Butelki, zwłaszcza małpki, puszki, pety, jednorazowe kubki, buty, kawałek zardzewiałego żelastwa pewnie jeszcze z wojny i ogromna opona – takie mało ekologiczne łupy można było znaleźć na plaży zachodniej i w lesie. Najwięcej w okolicy ulicy Na Wydmie. Dlaczego ludzie zaśmiecają plażę i las? Na to pytanie w Ustce od wielu lat nie ma odpowiedzi. Młodzież uzbierała pełne worki resztek pozostawionych przez spacerowiczów.
Poniedziałkowe sprzątanie to pierwsza wspólna akcja ZSOiT z PGE Baltica. Spółka nie tylko buduje turbiny wiatrowe na morzu i bazę serwisową w porcie, współpracuje ze szkołą w zakresie edukacji, ale włączyła się do działań ekologicznych, wspiera program Zielona Ustka, a od teraz organizuje akcje sprzątania.
- Kiedy podpisywaliśmy umowę o współpracy z PGE Baltica, to myśleliśmy tylko o współpracy w wymiarze kształcenia, czyli klasa technik-mechanik, morskie farmy wiatrowe. Tymczasem spółka wprowadziła do nas fantastyczną zieloną zmianę. Szkoła ożyła ekologicznie. Sporo się działo, ale teraz dzieje się podwójnie. I ta akcja, to nasze toczenie wielkiej opony i to zbieranie śmieci po gościach lasów i plaż pokazuje, że zależy nam na tym, co jest tu i teraz, ale przede wszystkim na tym, co będzie kiedyś. Chcemy uczniów zaangażować w to myślenie - mówi Katarzyna Ozimek, dyrektor ZSOiT.
W akcji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Wody i Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego wzięło udział około 70 uczniów. Pomagali im pracownicy PGE Baltica. Z pożytecznej lekcji uczniowie byli bardzo zadowoleni. Tym bardziej, że nawet pogoda ich nie powstrzymała.
- Poprzez budowę tutaj bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych, wiążemy się z Ustką na wiele lat i chcemy angażować się w lokalne inicjatywy – mówi Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Baltica. - Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Nasi specjaliści przyjeżdżają do uczniów na lekcje, opowiadają o morskich farmach wiatrowych. Tym razem chcieliśmy wyciągnąć młodzież z klas, by przed rozpoczęciem sezonu wspólnie posprzątać plażę i tereny leśne. Takich wspólnych akcji ze szkołą będzie więcej w zakresie rozwijania profilowanej klasy technik-mechanik, której jako spółka patronujemy. Dofinansujemy wyposażenie pracowni technicznej. Mam nadzieję, że sprzątanie usteckiej plaży i terenów leśnych, mimo niesprzyjającej pogody, było dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, a dla uczniów lekcją zupełnie inną niż zwykłe zajęcia.
Po pracy na świeżym powietrzu uczniowie w szkolnej auli obejrzeli prezentację na temat badań środowiskowych poprzedzających budowę morskich farm wiatrowych.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?