MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plażowanie pod okiem ratowników. W Ustce już działa jedno kąpielisko

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Plaża w Ustce jest strzeżona niezależnie od pogody
Plaża w Ustce jest strzeżona niezależnie od pogody Bogumiła Rzeczkowska/ Internauta Mariusz
W Ustce jedno z kąpielisk na plaży wschodniej jest już strzeżone. Wszystkie kąpieliska będą czynne od pierwszego lipca, a nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwać 30 ratowników WOPR.

- W sezonie 2024 służbę ratowniczą w kąpieliskach w Ustce pełnić będzie około 30 ratowników WOPR, którzy będą czuwać z wież na lądzie oraz z wody na łodzi motorowej i skuterach wodnych – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Plaża wschodnia jest już częściowo strzeżona. 100-metrowy odcinek z jednym stanowiskiem ratowniczym działa od połowy czerwca, a po ścisłym sezonie - także do 15 września. W lipcu i sierpniu w godzinach 10-18 ratownicy będą strzec 400 metrów kąpieliska - po trzech na czterech stanowiskach ratowniczych z pełnym wyposażeniem.

Natomiast na plaży zachodniej w sezonie będzie strzeżony 200-metrowy odcinek, oddalony od falochronu zachodniego o około 620 metrów, z pełną obsadą ratowniczą na dwóch wieżach, a od strony wody na skuterze, także w godzinach 10-18. Ratownicy mają łączność radiową, w razie potrzeby udzielą pomocy medycznej. Strzeżone kąpielisko znajduje się na wysokości przedłużenia ulicy Kościelniaka. Sektor ten został zgłoszony został do programu Błękitna Flaga 2024.

Zarówno na plaży wschodniej, jak i zachodniej znajdują się relumy, czyli drogi dla niepełnosprawnych, seniorów, czy wózków dziecięcych. Będą też dostępne wózki amfibie do kąpieli pod okiem ratownika.

Uwaga na numery wejść!

Wchodząc na plażę, warto zwrócić uwagę na numer wejścia. Ta informacja będzie bardzo przydatna w razie potrzeby wezwania służb ratunkowych lub zaginięcia dziecka. Numery wejść na plażę zostały zmienione. Zgodnie z zaleceniami Urzędu Morskiego w Gdyni numeracja w Ustce rozpoczyna się od numeru 21 od Traktu Solidarności na plaży wschodniej, a kończy się numerem 32, którym oznaczono wejście przy trzecim falochronie. Wszystkie wejścia na plażę oznakowane są tablicami z numerem, ale także piktogramem zwierzątka. Z kolei na plaży swoje numery i obrazki mają poszczególne sektory.

Ostrzeżenia i zakazy

Nie zmieniły się natomiast kolory flag wywieszanych na masztach. Biała flaga oznacza dozwoloną kąpiel. Czerwona – całkowity zakaz. Na wieżach ratowniczych są też umieszczone tablice meteo z aktualnym stanem morza, temperaturą wody i powietrza, siłą wiatru. Na plażę można wprowadzać zwierzęta poza kąpieliskami w godzinach ich pracy.

Wejście nr 31 - Ustka Zachód II prowadzi do sektora sportowego, na którym znajdować się będą boiska do piłki siatkowej i piłki nożnej. Animatorzy z OSiR będą prowadzić zajęcia dla plażowiczów. W tym sektorze obowiązuje zakaz plażowania w obrębie boisk.

Woda w kąpieliskach co 14 dni jest badana w laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku, a wyniki między innymi zamieszczane są na tablicach przy wejściach na plażę. Plaża sprzątana będzie gruntownie codziennie rano do godziny 9, a w razie konieczności również w godzinach popołudniowych. Bronowanie będzie odbywać się dwa razy w tygodniu, a przesiewanie maszyną do czyszczenia piasku raz na 3 tygodnie w zależności od intensywności obłożenia kąpielisk.

Na plaży należy przestrzegać regulaminu i zwracać uwagę na ostrzeżenia. Dotyczy to miejsc z zakazem kąpieli, miejsc niebezpiecznych, gdzie występuje tzw. czarny punkt, sztuczna rafa czy pale.

Baza WOPR znajduje się na plaży wschodniej 100 metrów od falochronu wschodniego. Dyżur pod telefonem 605 116 243. Numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. Natomiast nadzór nad kąpieliskami i plażą w granicach Ustki pełni pracownik OSiR Ustka - specjalista ds.plaż i kąpielisk Zbigniew Wiśniewski, tel. 530 682 638.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza