Plażowy projekt Fundacji PGE w Ustce. Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o morskich farmach wiatrowych

Materiał informacyjny Fundacji PGE
To już trzecie wakacje z Plażą PGE – projektem realizowanym w nadmorskich miejscowościach przez Fundację PGE. W specjalnie przygotowanych strefach edukacyjnych można poznać ciekawostki o odnawialnych źródłach energii, w tym o morskich farmach wiatrowych. Ponadto na wszystkich odwiedzających czeka wiele dodatkowych atrakcji m.in. warsztaty edukacyjne, spotkania ze sportowcami, zajęcia i turnieje sportowe oraz konkursy i zabawy z nagrodami. W lipcu Plaża PGE wystartowała w Ustce, a na kolejne wakacyjne tygodnie przenosi się do Łeby i Sasina.

MOC DOBREJ ENERGII czyli, co czeka na odwiedzających?

W strefie „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” można w przystępny sposób zapoznać się z informacjami o morskiej energetyce wiatrowej, dowiedzieć się, w jaki sposób morskie turbiny wytwarzają prąd, czy też zrozumieć korzyści płynące z powstania farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach projektu przygotowano kilka stref tematycznych, które łączą elementy edukacyjne z zabawą.

W strefie interaktywnej edukacji dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) można przenieść się do wnętrza turbiny wiatrowej lub korzystając z infokiosku poznać opowieści o korzyściach płynących z pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Na sprzęcie „Wioślarz” można sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dowiosłować” do miejsca, gdzie stanie najbliższa turbina wiatrowa, czyli ok. 25 kilometrów od brzegu. Z kolei w strefie warsztatów i zabawy, wykorzystując prostą mechanikę i wielkoformatowe gry, można usystematyzować wiedzę na temat morskich farm wiatrowych. Zaś na boisku w strefie sportowej odbywają się turnieje siatkówki plażowej i piłki nożnej.

Organizatorzy zapraszają również na spotkania ze sportowcami reprezentującymi dyscypliny sportów wodnych, w których kluczową rolę odgrywa wiatr. W Ustce o windsurfingu opowiadał Michał Polak, ambasador PGE Sailing Team Poland, zawodnik kadry narodowej w klasie iQFOiL, który specjalizuje się w odmianie WingFoil.

- To nowoczesna klasa windsurfingu. Zamiast pływać po wodzie, jak to jest w klasycznym windsurfingu, latamy nad nią. Pod deską jest tylko kawałek sprzętu, tak zwane hydroskrzydło, które jest zanurzone w wodzie. WingFoil do maksimum pozwala wykorzystać siłę wiatru – tłumaczy sportowiec, Michał Polak.

Gdzie jeszcze znajdziesz strefy „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”?

  • Łeba: 21.07-1.08, wejście nr 13, w godzinach 10:30-17:00
  • Sasino: 4-15.08, wejście nr 51, w godzinach 11:30-18:00

PGE Polska Grupa Energetyczna jako lider branży offshore w Polsce aktualnie przygotowuje się do budowy trzech morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW.

Wytworzona dzięki tym instalacjom energia pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na prąd blisko 5,5 mln odbiorców – m.in. domów, szkół, szpitali, urzędów i firm. Pierwsza energia elektryczna z Bałtyku od PGE popłynie w 2027 roku.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.plazapge.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza