Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyta słupskiej szkoły muzycznej na dobry koniec 2021 roku

Mateusz Marecki
Sesja nagraniowa odbyła się 4 grudnia, a już pod koniec tego samego miesiąca z Gdańska nadeszła przesyłka ze 150 sztukami płyty. Znalazły się na niej utwory kompozytorek XIX i XX wieku – kilka z nich rzadko wykonanych lub w nowych aranżacjach. Wykonawcami są uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Słupsku. Płytę będzie można wypożyczyć i odsłuchać w lokalnych instytucjach kultury.

To był pomyślny rok dla słupskiej szkoły muzycznej. Mimo pandemii i trudności związanych z prowadzeniem indywidualnych zajęć z instrumentu, jej uczniowie zdobywali laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych, skrzypcowych i fletowych przeprowadzanych w trybie online. W „Głosie Pomorza” pisaliśmy m.in. o sukcesach Ludwika Wiśniewskiego, Magdaleny Dzikoń i Karoliny Laskowskiej. Udało się, po długiej przerwie, zorganizować w filharmonii wydarzenie, które przyciągnęło lokalnych melomanów – koncert uczniów i nauczycieli prezentujących lubiane i znane melodiami w mniej standardowych wersjach. Na początku roku, w dużej mierze dzięki wysiłkom bibliotekarki Katarzyny Wiśniewskiej, szkoła otrzymała też tytuł szkoły wybitnej w dwóch kategoriach za promowanie wiedzy o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. W czerwcu jako jedna z trzydziestu instytucji w całym kraju, słupska placówka wygrała grant w wysokości 14,5 tys. złotych od fundacji BGK na realizację unikatowego projektu popularyzatorskiego.

Uwieńczeniem tego przedsięwzięcia jest wydana płyta z utworami polskich kompozytorek XIX i XX wieku: Marii Szymanowskiej, Ludmiły Mikorskiej, Tekli Bądarzewskiej, Janiny Garści i Grażyny Bacewicz. Znajdują się na niej miniatury i część I koncertu wykonane przez uczniów klasy śpiewu, fortepianu, skrzypiec, perkusji, fletu, klarnetu i wiolonczeli. Dzieła na płycie są ułożone kluczem chronologicznym – od XIX-wiecznej muzyki salonowej do efektownych dzieł Grażyny Bacewicz. Niektóre utwory pojawiają się w nowych odsłonach instrumentalnych dzięki aranżacjom m.in. Jarosława Nyca i Wiesława Helinskiego; uczniom akompaniują też przy fortepianie nauczyciele słupskiej szkoły muzycznej. Materiał dźwiękowy został nagrany i opracowany przez inżynierów dźwięku ze Słupskiego Ośrodka Kultury. Płyta będzie dostępna w słupskich instytucjach kultury. Projekt finansowany przez fundację BGK w ramach programu "Dzieci Kapitana Nemo - 2021".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza