Pływanie. Rekord trasy mimo wiatru i fali na jeziorze w Lubowidzu

Dwudziestu pięciu pływaków zdecydowało się na pokonanie dwukilometrowej trasy w jeziorze Lubowidzkim. Fot. archiwum organizatora
Nie dał szans rywalom Rafał Gajewski z Gdyni. Reprezentant Floty wygrał rywalizację w Lubowidzu na dystansie 2000 m. Przy okazji ustanowił też rekord trasy i skasował trzy setki do portfela.

W niezbyt sprzyjających warunkach (mocne podmuchy wiatru i duża fala na podlęborskim jeziorze) odbyły się VI Otwarte Mistrzostwa Lęborka w Pływaniu Długodystansowym o Puchar Burmistrza Miasta. Rywalizowano w jeziorze Lubowidz koło Zajazdu Kaszubskiego niedaleko Lęborka. Zawody były próbą dla prawdziwych twardzieli, którzy musieli się wykazać niezłomnym charakterem i znakomitą kondycją. Na starcie zameldowało się 25 osób. Wszyscy mieli do pokonania 2000 m.

Dystans ten najszybciej przepłynął Rafał Gajewski. Pływak Floty Gdynia ustanowił nowy rekord trasy, który obecnie wynosi 25 minut i 51 sekund. Gdynianin został także zwycięzcą w kategorii młodzieżowej. Triumfator otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. W tej klasyfikacji na drugim miejscu uplasował się Bartłomiej Baranowski (Solex Lębork). Za ten wyczyn otrzymał 200 zł. Warto przypomnieć, że właśnie lęborczanin był triumfatorem zawodów w 2008 roku. Tym razem znalazł pogromcę. Trzeci był Krzysztof Ścibior. Reprezentantowi lęborskiego Soleksu przypadło 100 zł.

Klasyfikacja w kategorii masters: 1. Tomasz Zapalski (Sopot), 2. Ireneusz Gajewski (Mosty). W kategorii młodzieżowej kobiet pierwsze miejsce zajęła Agata Panek (Solex). Druga była też lęborczanka Anna Mikołajczak. Na trzeciej pozycji została sklasyfikowana Marta Magier (Skalar Słupsk).
Najstarszym pływakiem był 57-letni Mirosław Gorbaczow z Sopotu.

Najmłodszym uczestnikiem mistrzostw okazał się 12-letni Mikołaj Panek. Ten chłopiec trenuje pływanie w Soleksie Lębork, a jego szkoleniem zajmuje się trener Dariusz Gromulski.

Wśród startujących byli jeszcze reprezentanci Gdańska. Nad bezpieczeństwem wszystkich pływaków i pływaczek czuwali ratownicy z drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. Organizatorzy już zapraszają na kolejne długodystansowe pływanie w Lubowidzu.